וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו הבטיח לחרדים: "לא ייכנס אדם לכלא בשל לימוד תורה"

עודכן לאחרונה: 15.12.2022 / 10:39

במהלך הדיונים על הפטור של תלמידי ישיבות משירות בצה"ל, הבהיר רה"מ המיועד כי מדיניות הממשלה תאפשר לימודי תורה במקום שירות צבאי. זאת, לצד הסיכום המסתמן, לפיו יקודם חוק יסוד: לימוד תורה, ויקשה לפסול את ההסדר הפוטר את לומדי התורה מגיוס

בווידאו: נתניהו קיבל את המנדט להרכבת הממשלה מידי הנשיא, המו"מ הקואליציוני נמשך/לע"מ

ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו התחייב בפני ראשי המפלגות החרדיות כי הממשלה הבאה בראשותו תפעל במדיניות, לפיה "במדינת היהודים, לא ייכנס אדם לכלא בשל לימוד תורה" - כך על פי מקורות פוליטיים. נתניהו אמר את הדברים במהלך השיחות עם נציגי יהדות התורה וש"ס כשהצדדים דנו על הפטור של תלמידי ישיבות ש"תורתם אומנותם" משירות צבאי בצה"ל.

כפי שפורסם השבוע בוואלה, החרדים קרובים להסכמות סופיות לקראת חתימה על הסכם קואליציוני מלא לקראת הקמת הממשלה הבאה. לפי הסיכום המסתמן, הממשלה תקדם את חוק יסוד: לימוד תורה כך שיהפוך את הלימוד בישיבות לערך ולבג"ץ יהיה קושי משמעותי לפסול את ההסדר הפוטר את לומדי התורה משירות בצה"ל.

בנימין נתניהו מקבל את המנדט להרכבת הממשלה, בית הנשיא, ירושלים, 13 בנובמבר 2022. ראובן קסטרו
"לא ייכנס אדם לכלא בשל לימוד תורה". נתניהו/ראובן קסטרו

למרות שהצדדים לא הצליחו להגיע להסכמה סופית על נוסח החוק עצמו, מסתמן כי תתקבל דרישתם שהוא לא יכלול יעדי גיוס וסנקציות. עם זאת, על מנת לאפשר לחרדים ערבויות על השליטה בנוסח ההצעה גם לאחר הקמת הממשלה, הוחלט כי חוק הגיוס יקודם ערב אישור התקציב הבא, כך שהחרדים יתמכו בו כפוף להתקדמות בסוגיית הגיוס.

מוקדם יותר השבוע פורסמו בוואלה חלק מסעיפי הסכם הליכוד עם ש"ס ויהדות התורה. על פי הסיכומים, נציב תלונות השופטים לא יהיה אחראי על דיינים בבתי הדין הרבניים, יקודם חוק יסוד: לימוד תורה כדי לפתור את משבר גיוס החרדים לצה"ל, לבתי הדין יינתנו סמכויות שיפוט בסכסוכים כלכליים ואזרחיים, המכון לרפואה משפטית באבו כביר ייסגר בשבתות - ויישמר הסטטוס קוו בכותל המערבי והוא ינוהל בכפוף לרבנות הראשית לישראל והמקומות הקדושים.

ההחלטה לשלול את הסמכות של נציב תלונות השופטים על הדיינים התקבלה לאור דרישה של ש"ס בעקבות בקשה של הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף שמתח ביקורת חריפה נגד הנציב המכהן, השופט בדימוס אורי שוהם, שפרסם נגדו דוחות ביקורת בעקבות התנהלותו במהלך הקדנציה. הרב יוסף טען כי שוהם עשה זאת ממניעים אישיים וזרים. בשיעורו השבועי בחודש האחרון אמר הרב יוסף לאחד מחברי הכנסת של ש"ס: "תדיח אותו, תשים אותו במקומו איזה דיין". בהסכם הקואליציוני נכתב כי דיין יהיה אחראי על הביקורת על הדיינים בבתי הדין הרבניים.

עוד בוואלה!

דיסטל אטבריאן לנתניהו, לאחר שלא קיבלה תפקיד: "כל היועצים שלך נגדי"

לכתבה המלאה
טקס השבעת הכנסת  | אריה דרעי 
15 בנובמבר 2022. ראובן קסטרו
יקודם חוק יסוד: לימוד תורה, שצפוי להקשות על בג"ץ לפסול הסדר. דרעי/ראובן קסטרו

נוסף לכך, התקבלה החלטה לפיה הממשלה תפעל לחקיקה המסמיכה את בתי הדין הרבניים לדון על פי דין תורה כבורר בדיני ממונות וכן בעניינים אזרחיים, "בהסכמת הצדדים". המשמעות היא כי בתי הדין יקבלו סמכויות אשר היו עד כה לבתי המשפט בלבד.

עוד עולה מהסעיפים כי המכון לרפואה משפטית ייסגר בשבת, בדומה למצב שהיה נהוג עד לשנת 2020. מדובר בהחלטה שנועדה לבטל החלטה אחרת של הממשלה היוצאת לפיה יורחבו ימי העבודה של המכון, זאת בעקבות דרישה של רע"מ וחברי כנסת מהרשימה המשותפת לאפשר קיום נתיחות בסופי שבוע ובכך להקל על משפחות מוסלמיות ולאפשר קבורה מיידית בהתאם למנהג הדת. במקביל, כך סוכם, ייבחן פתיחת מכון חדש באזור הצפון שיפעל גם בסופי שבוע.

בטיוטת ההסכם ישנה גם התייחסות לסוגיית התפילות בכותל המערבי בירושלים. לפי ההסכמות, לא ייעשו שינויים ברחבת התפילה המרכזית, ויהיו בה שתי עזרות - לגברים ולנשים בלבד. הרחבה המעורבת הקיימת כיום דרומית לכותל לא תעבור כל שינוי והרחבה המרכזית תנוהל בכפוף להנחיות של הרבנות הראשית לישראל ורב הכותל והמקומות הקודשים, ובמידת הצורך תקודם חקיקה לצורך אכיפת החוק והנהלים במקום. מדובר בהחלטה שעשויה להכעיס את נשות הכותל וכן את הזרמים הרפורמים והקונסרבטיביים זאת בשל מאבק ארוך שנים שהובילו להסדרה של רחבת תפילה מעורבת, בכפוף להחלטת ממשלה שהתקבלה בממשלת נתניהו אך בוטלה לבסוף בשל לחץ של הרחוב החרדי על נציגי ש"ס ויהדות התורה.

שר הביטחון ויו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ מסר לוואלה, "פירוק שירות החובה בצה"ל ללא קידום מתווה השירות ויצירת חלופה נכונה, ירשם על שמו של נתניהו לדראון עולם. יש לי כבוד רב ללימודי התורה וללומדי התורה, אבל הניסיון לפרק את צה"ל ואת צבא העם יביא לפגיעה קשה בביטחון".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully