וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טילים חדישים ואמצעים טכנולוגיים: כך צה"ל מתחמש למלחמה הבאה

15.9.2022 / 19:30

הרמטכ"ל הציג למקביליו בעולם אמצעי לחימה חדשים של צה"ל ותרגיל באש חיה, במהלכו הוטלו 16 פצצות קרב בדקה והוצג שימוש ברחפנים מתאבדים ובלוחמה אלקטרונית. בתום הכנס התייחס כוכבי לנפילתו של רס"ן בר פלח בהיתקלות באזור ג'נין: "הדגים את מה שאנחנו מאמינים בו"

בווידאו: יום שטח במסגרת שבוע חדשות מבצעית בין-לאומי/קרדיט: דובר צה"ל, אמיר בוחבוט

טילים חדישים, שידורים חיים מכלי טיס לא מאוישים ושיפור יכולת ההתרעה מפני איומים ופיגועים - הרמטכ"ל אביב כוכבי הציג היום (חמישי) אמצעי לחימה חדשים של צה"ל לרמטכ"לים זרים ולנספחים צבאיים, בראשם יו"ר המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, גנרל מארק מילי. הרמטכ"ל הדגיש כי בלב השינוי עומדים תהליכי חשיפה ותקיפה של האויב, העברת מודיעין עד למפקד המחלקה בקצה ושיתוף פעולה בין המערכות של הזרועות והחילות השונים.

כחלק מהתצוגה, כוחות צה"ל ערכו תרגיל באש חיה בו דימו יכולות אויב וכיצד הם חושפים ותוקפים אותו. באחד התרחישים, הטילו מטוסי קרב של חיל האוויר 16 פצצות קרב על מתחם אויב בדקה בלבד. במקביל, שיבשו כוחות צה"ל רחפני אויב באמצעות לוחמה אלקטרונית, כוחות רגליים נחתו בשטח, נורתה אש ממסוקי קרב וטנקים ושוגרו רקטות וטילים.

צה״ל חושף את התמרון הרב מימדי ויכולות מסווגות בפני רמטכ״לים  זרים, נספחים צבאיים וסגל הפיקוד הבכיר של צה״ל 15 בספטמבר 2022. דובר צה"ל
תרגיל צה"ל מול רמטכ"לים זרים/דובר צה"ל
צה״ל חושף את התמרון הרב מימדי ויכולות מסווגות בפני רמטכ״לים זרים, נספחים צבאיים וסגל הפיקוד הבכיר של צה״ל 15 בספטמבר 2022. דובר צה"ל
הרמטכ"ל יחד עם מקביליו מהעולם/דובר צה"ל

לפני תחילת שלב התמרון בתרגיל, תקפו כוחות צה"ל מבנים בזירה באמצעות רחפנים מתאבדים. במקביל, הפעילו כלי טיס לא מאוישים לאיסוף מודיעין לפני תקיפת יעדי אויב. הרמטכ"ל הדגיש בפני באי הכנס כי את מרבית המודיעין ניתן להציג במחשבי כף היד של מפקדי המחלקות בשדה הקרב, בהם ניתן גם לנהל בזמן אמת צ'אט מבצעי עם שאר המפקדים באמצעות מכשיר כף יד.

בצה"ל חשפו בפני הרמטכ"לים הזרים אמצעי לחימה חדשים ומתקדמים כמו פצצת מרגמה מסוג "עוקץ פלדה" וטיל גיל 2, שמסוגל לראות מעבר לקו הראייה ולתקוף אויב שנוטה להסתתר בחסות מבנים ותשתיות תת קרקע. יכולת נוספת שהוצגה בכנס הייתה אפליקציה, שמאפשרת להעביר תמונה מלווין לכוחות בשטח תוך 30 דקות מרגע הצילום, ולשדר בשידור ישיר מכלי טיס לא מאויש בשטח. כך למעשה, הצליחו קציני צה"ל להראות בזמן אמת לחברי הקבינט הביטחוני את חיסולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי חאלד מנסור במבצע עלות השחר באמצעות מכשיר סלולרי מוצפן בגודל כף יד.

צה״ל חושף את התמרון הרב מימדי ויכולות מסווגות בפני רמטכ״לים  זרים, נספחים צבאיים וסגל הפיקוד הבכיר של צה״ל 15 בספטמבר 2022. דובר צה"ל
תרגיל צה"ל מול רמטכ"לים זרים/דובר צה"ל
צה״ל חושף את התמרון הרב מימדי ויכולות מסווגות בפני רמטכ״לים  זרים, נספחים צבאיים וסגל הפיקוד הבכיר של צה״ל 15 בספטמבר 2022. דובר צה"ל
תרגיל צה"ל מול רמטכ"לים זרים/דובר צה"ל

צה"ל נמצא אחרי סדרה ארוכה של שיפורים ושדרוגים עבור הגדודים הלוחמים. שנת 2021 הוכתרה כשנה העמוסה ביותר באימונים מזה 12 שנה, וצה"ל ממשיך לרכוש סימולטורים ולסלול מאות קילומטרים של דרכי עפר כדי לעקוף צירים מרכזיים וכבישים שצפויים להיות מותקפים במלחמה.

בנוסף, הרמטכ"ל חשף כי הוא אישר לפיקוד המרכז להפעיל כלי טיס לא מאויש מסוג 'זיק' נגד יעדי טרור ביהודה ושומרון במקרים שיש בכך תועלת מבצעית, כדי לתקוף אויב מבלי לסכן את הכוחות. אוגדת יהודה ושומרון על סף סיום הטמעה של 'מרחבים חכמים' בחטיבות מרחביות, המתריעים מפני איומים ואירועים חשודים, במטרה לסכל פיגועים. בשנתיים האחרונות סוכלו 550 פיגועים באמצעות יכולת 'מרחב חכם'.

בתום הכנס התייחס הרמטכ"ל לנפילתו של סגן מפקד סיירת הנח"ל רס"ן בר פלח בהיתקלות באזור ג'נין. "בר הדגים את מה שאנחנו מאמינים בו", אמר. "פיקוד מלפנים, מפקד מלפנים. על רקע היום הזה והיכולות האלו אני מדבר על זה, צריך לשפר מיומנות, מוכנות ורוח לחימה: שיהיו כמו של בר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully