מפקד החטיבה המרחבית שומרון נפצע קל בפיגוע ירי בקבר יוסף

ההתכנסות במתחם הקבר התקיימה לרגל הילולת יוסף הצדיק, ולפי הודעת המועצה האזורית שומרון השתתפו בה אלפי בני אדם. מדו"צ נמסר כי על המתפללים נפתחה אש מאסיבית. אל"מ רועי צוויג נפצע מרסיס. שני מתפללים נוספים נפצעו קל. צה"ל פינה את כלל האזרחים מהמתחם

30/06/2022
בווידאו: מפקד החטיבה המרחבית שומרון נפצע קל במהלך עימותים בקבר יוסף (מערכת וואלה!)

במהלך כניסת מאות מתפללים אמש (רביעי) למתחם קבר יוסף בעיר שכם שבמרחב החטיבה המרחבית שומרון, נפתחה אש מאסיבית על ידי מחבלים חמושים לעבר מתחם הקבר. לוחמי צה"ל השיבו באש לעבר מקורות הירי. כתוצאה מירי החמושים, נפצעו שני אזרחים. בנוסף, מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אלוף-משנה רועי צוויג פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים לאחר שנפגע ככל הנראה מרסיס ומצבו מוגדר קל.

גורם צבאי מסר כי מפקד חטיבת שומרון "נפצע מרסיס בבטנו ופונה באמצעות מסוק לבית החולים בלינסון בפתח תקווה. בצה"ל עדיין מתחקרים את האירוע ואת תפקוד הכוחות סביב קבר יוסף. לאחרונה יש עליית מדרגה באלימות וטרור סביב העיר שכם". בעקבות הפציעה בבטנו, צוויג נותר בינתיים בבית החולים להמשך טיפול רפואי.

כוחות צה"ל פינו את כלל האזרחים ממתחם הקבר אל מחוץ לעיר שכם.

ההתכנסות במתחם הקבר הלילה התקיימה לרגל ההילולה של יוסף הצדיק. לפי הודעת המועצה האזורית שומרון, למקום הגיעו אלפי בני אדם. בין הנוכחים היו גם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

מתפללים בשעת הפיגוע בקבר יוסף, 30 ביוני 2022(צילום: TPS, נדב גולדשטיין)

מתחקיר ראשוני עולה כי חמושים התקרבו למתחם והפתיעו את הכוחות בירי, ולכן עולות שאלות קשות על המודיעין שקדם למבצע אבטחת השיירה האזרחית וכניסת הכוחות לשכם.

לדברי גורמי ביטחון, כניסת הכוחות לקבר יוסף ידועה לפלסטינים ולישראלים, מאחר שהיא מתואמת עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים, שאמורים לעזוב את האזור ולאפשר את כניסת כוחות צה"ל תוך שהם מונעים ממפרי סדר למנוע התקרבות אל מתחם הקבר.

לפי התחקיר, כוחות צה"ל בפיקוד המח"ט לא זיהו בזמן אמת את החמושים בכביש המוביל אל הקבר, שהחלו לירות. כמו כן, הכוחות בשטח התקשו לזהות את מקורות הירי ונדרשו לקבל סיוע מתצפיות ולוחמי צה"ל בהר גריזים, שאף הם לא סייעו בזיהוי החמושים, שהספיקו להימלט ללא פגע. גורמים במערכת הביטחון מתחו ביקורת על התנהלות צה"ל בעקבות אי תפיסת המחבלים.

עוד בוואלה!

אחרי השחתת קבר יוסף: המתחם משופץ לאור יום במבצע מורכב

לכתבה המלאה

גורמי ביטחון ציינו כי לאחרונה הטרור והאלימות באזור שכם עלו באופן משמעותי, ואחד ההסברים לכך היא תחרות בין החמושים בשכם לג'נין, המתחרים ביניהם מי מתגרה יותר בצה"ל, מה שהסלים ל"מלחמת יוקרה" בין שתי הגזרות, שהמענה עליה הם מעצרים מדי שבוע. "מדובר באירוע חמור", אמר גורם ביטחוני. "לא רוצים לחשוב מה היה קורה אילו פציעת המח"ט היתה חמורה יותר או היו נהרגים לוחמים ואזרחים. זה היה מסבך את כל המרחב".

בתוך כך, גורמי צבא אמרו בשבוע האחרון כי בצה"ל נמנעים ממבצע רחב היקף נגד מוקדי טרור בשכם ובג'נין בגלל ביקורו המתקרב של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והרצון להרגיע את השטח ולהימנע מהגברת החיכוך עם הפלסטינים באיו"ש.

"מח"ט שומרון אל"מ רועי צוויג, סירב לטפל בפציעתו ואפילו לבדוק אותה, לפני שסיים את פינוי כלל המתפללים בצורה בטוחה. הוא גיבור אמיתי, ואני מצדיע לו בשם כל עם ישראל", אמר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, "אל מול הגבורה,הזו של חיילי צהל ומפקדיו אנחנו רואים את השפלות והפחדנות של הברברים מהרשות הפלסטינית, שיורים מתפללים שלווים בקבר יוסף, זמן קצר לאחר ששברו ושרפו את המקום הקדוש. הפיגועים האלו מתאפשרים משום שהממשלה לא נותנת לצהל לחזור,לקבר יוסף, כפי שמוסרי וכפי שנדרש".

"החזרת הכבוד הלאומי של ישראל"

באפריל אירעו כמה מקרים של עימותים במתחם הקבר. במקרה אחד המקום הושחת על ידי פלסטינים. במהומות שפרצו במקום נהרג מפגין פלסטיני ונפצעו עשרה נוספים. במקרה אחר פרצו למקום כמאה פלסטינים וגרמו לו נזק רב.

בעקבות הנזק הגיעה לקבר צוות בינוי של המועצה האזורית כדי לבצע שיפוצים. בפקודה לכוח צה"ל שהגיע כדי לאבטח את הצוות אמר אל"מ רועי צווייג, מפקד חטיבת שומרון, כי הם פועלים במקום "לא כגנבים בלילה, אלא כבני מלכים!", כלשונו. "כאן קודקוד, היום אנו יוצאים למבצע תיקון ההרס של מתחם קברו של יוסף. במקום זה הובטחה הארץ לאברהם אבינו, כנאמר 'לזרעך אתן את הארץ הזו' ואנו פועלים היום, ב'יד רמה' כאבותינו שעל יציאתם ממצרים בפסח שנחגג עוד שלושה ימים אומר הכתוב 'בעצם היום הזה'! לא כגנבים בלילה, אלא כבני מלכים! וכך אנו זוכים להשיב את כבוד הארץ ועם ישראל".

"זוכים להשיב את כבוד הארץ". השיפוצים במתחם קבר יוסף, 13 באפריל 2022(צילום: אתר רשמי, רועי חדי - מועצה אזורית שומרון)

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, התייחס לאירוע כאל "החזרת הכבוד הלאומי של ישראל".

"זהו יום היסטורי, הגענו לכאן עם שחר, ולאור היום, רגע לפני חג החירות, להחזיר את הכבוד הלאומי של עם ישראל ואת כבודו של יוסף שחולל", אמר דגן. "הפורעים הברברים מבית מדרשה של הרשות הפלסטינית ידעו היטב מדוע הם שורפים והורסים בקבר יוסף הצדיק. הם יודעים שכל עוד עם ישראל מהארץ ומחו"ל - בהובלת ההתיישבות בשומרון, ממשיך ופוקד את המקומות הקדושים לו ואתרי המורשת הלאומיים הם לא יכולים לנצח אותנו".

  • קבר יוסף
  • שכם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully