המו"מ התפוצץ: הלימודים בבתי הספר היסודיים והגנים לא יתקיימו היום

הסתדרות המורים הודיעה על שביתה בכל הארץ - שלושה ימים לפני החופש הגדול. זאת, לאחר שבחמישי הודיעה המזכ"לית יפה בן דויד על הקפאת העיצומים אחרי כשלושה שבועות בהם שובשו הלימודים. "ההצעות שהועלו על ידי אנשי האוצר - מביישות את מקצוע ההוראה"

28/06/2022
בווידאו: שר האוצר ליברמן מתייחס למו"מ עם המורים (צילום: ערוץ הכנסת)

הלימודים בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובאולפנים לא יתקיימו היום (שלישי), שלושה ימים לפני שהילדים מסיימים את שנת הלימודים ויוצאים לחופש הגדול. זאת, לאחר שביום חמישי הודיעה המזכ"לית יפה בן דויד על הקפאת העיצומים אחרי כשלושה שבועות בהם שובשו הלימודים.

מזכ"לית ההסתדרות יפה בן דויד האשימה אמש את אנשי משרד האוצר ואמרה כי "באוצר ניצלו את כוונותינו הטובות כדי להפסיק את העיצומים וקיימו ישיבות סרק. ההצעות שהועלו על ידם מביישות את מקצוע ההוראה ויגרמו לקריסת מערכת החינוך".

בהסתדרות הודיעו כי החליטו להחריף את הצעדים לאחר שפקידי האוצר הודיעו כי לא יוכלו לתת הצעה גבוהה יותר מממשכורת של 8,600 שקלים לעובד הוראה מתחיל, וכמה מאות שקלים תוספת שכר לעובד הוראה ותיק.

"אנחנו מנהלים כבר חצי שנה מו"מ עם פקידי האוצר וההצעה היחידה שהם שמו היא פשוט לעג לרש", אמרה בן דויד. "לפקידים שם לא אכפת מכלום. לא מחינוך, לא מהתלמידים ולא מההורים. אנחנו חוזרים ומזהירים שלמרות ניסיונות רבים שלנו ומחוות של רצון טוב כגון הפסקת העיצומים, האוצר מתעקש לא לפתור את המשבר ומוביל את ישראל לכאוס גם בשנת הלימודים הבאה".

בן דויד קראה לראש הממשלה החליפי יאיר לפיד ולשר האוצר אביגדור ליברמן, להתערב אישית במו"מ "ולדאוג שפקידי האוצר יחליפו דיסקט ויראו את טובת מערכת החינוך והמדינה לנגד עיניהם".

"לפקידי האוצר לא אכפת מכלום". בן דויד(צילום: ראובן קסטרו)

באוצר הגיבו להודעת הסתדרות המורים והצרו על "הפגיעה בתלמידים ובהורים רגע לפני סיום הלימודים. האמירות לפיהן התקיימו ישיבות סרק הינן שקריות ומבישות וטוב היה שלא היו מועלות. משרד האוצר עומל לילות כימים על מנת להביא הסכם טוב עבור המורים, התלמידים, ההורים והמנהלים תוך הקפדה על ההנחיות הקיימות של היועצת המשפטית לממשלה בהתאם לתקופת ממשלה יוצאת".

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר כי "השביתה מיותרת ופוגעת בתלמידים ובהורים ולא משרתת גם את ציבור המורים. אין מחלוקת שצריכים להעלות את שכר המורים משמעותית. אני קורא ליפה במקום לשבות - לשבת. רק ככה אפשר להגיע להסכם אמיתי שישדרג את מערכת החינוך".

עוד בוואלה!

קשיים במו"מ על שכר המורים: בהסתדרות נערכים לחזור לשבות

לכתבה המלאה

באוצר מאשימים את בן דויד

היום נערכה פגישה בין הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן, מנכ"לית משרד החינוך דלית שטאובר ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד. על פי גורמים במשרד האוצר, שוב נידון מודל השכר לעומק וגם נידונו רשימת השינויים שבאוצר דורשים לראות כמו סנכרון לוח השנה, מעבר למערכת גמישה לקבלת קביעות ופיטורים. סלע המחלוקת הוא על גובה השכר ועל שלל השינויים שהאוצר מבקש לראות בהעסקת המורים אך באוצר מדגישים שהם הניחו הצעה של השכר על השולחן.

לפי אותם גורמים באוצר, היום לא הייתה התקדמות מספיק משמעותית מהצד של בן דויד. הכרעת היועמ"ש הייתה שניתן לנהל משא ומתן בכפוף למגבלות התקציב שמיועד להסכם קטן יותר במטרה לא לכבול את הממשלה הבאה כך שלמעשה הנחיית היועמ"ש היא שניתן לחתום להסכם לתקופה יותר קצרה. באוצר מדגישים כי הם מנועים מלהתקדם בצורה מעשית ביחס להצעה שהוצעה אתמול וזהו הפער הדרמטי בין הצדדים.

"המשא ומתן לא פשוט". ליברמן(צילום: ראובן קסטרו)

אותם גורמים הדגישו בפני וואלה! כי המדיניות של משרד האוצר היא שהסכמים לא קונים כסף, הסכמי שכר אמורים לשפר איכות, וגם במקרה הזה ההסכם יהיה לפחות שנים. "להסכם כזה יש השלכה על ארגונים אחרים שהיא מזיקה", אמרו הגורמים. "אם ניתן רק תוספת שכר מבלי לקבל שינויים לטובת המערכת זה עלול לקבוע תקדים שזהו המצב בשאר הענפים איתם האוצר צריך לחתום הסכמי שכר".

בצהריים התייחס שר האוצר אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו לשכר המורים ואמר כי "זה מו"מ מורכב, לא פשוט. כמו בכל מו"מ יהיו עליות ומורדות אבל מקווה שתוך זמן סביר נגיע לעמק השווה ונוכל לחתום על הסכם קיבוצי חדש, הסכם מלא ולא חלקי או זמני, בהיקף מלא. אחרת אין טעם לבזבז זמן וכסף".

חוזרים לשבות - שלושה ימים לפני החופש הגדול(צילום: פלאש 90, דוד כהן)

ביום חמישי הוקפאו העיצומים במערכת החינוך לבקשת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. המהלך נקבע לאחר פגישה שערכה המזכ"לית בן דויד עם הממונה על השכר באוצר, קובי בר נתן.

"נעתרנו לבקשת שרת החינוך והחלטנו להקפיא את העיצומים", אמרה בחמישי בן דויד. "אני מקווה להמשך משא ומתן ענייני וכנה עם הממונה על השכר ומצפה ששאר הגורמים בממשלה ובמערכת הפוליטית, גם יראו לנגד עיניהם את טובת המערכת ויבינו כי אם לא נגיע להסכמות בימים הקרובים נאלץ לחדש את המאבק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully