לפני פיזור הכנסת: ועדת החוקה תדון בחוק שימנע מנתניהו להרכיב ממשלה

הדיון בחוק ייערך ביום ראשון לצד הצעת החוק לפיזור הכנסת ה-24, למרות שהסיכוי לאישורו נמוכים. זאת, במטרה למנוע מח"כ אורבך שפרש מהקואליציה לשבש את קידומו בוועדת הכנסת שבראשותו. בייעוץ המשפטי טוענים כי "ספק רב אם יש לוועדה סמכות לכך". הליכוד: "צפון קוריאה"

23/06/2022
בווידאו: אושר בקריאה טרומית החוק לפיזור הכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)

ועדת החוקה של הכנסת תדון ביום ראשון בחוק להתפזרות הכנסת, כך הודיע היום (חמישי) יו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב. הדיון בהכנת ההצעה לקריאה ראשונה יתקיים למרות שהייעוץ המשפטי של הכנסת קבע כי אין לה סמכות לכך. המהלך נועד לבנות מסלול "עוקף אורבך" מחשש שח"כ ניר אורבך שפרש מהקואליציה יעכב את קידום פיזור הכנסת כדי להשיג הישגים פוליטיים מהליכוד. לצד זה, יו"ר הוועדה הודיע כי בכוונתו לדון גם בחוק שאוסר על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה. 

לדברי קריב, שני הדיונים יתקיימו בהתאם לסעיף 80 בתקנון הכנסת. ראשית, בשעה תשע, תערוך הוועדה דיון ב"חוק הנאשם", וכשעתיים לאחר מכן בהצעת החוק להתפזרות הכנסת ה-24. "הציבור הישראלי אינו יכול להיות בן ערובה לתרגילים פוליטיים", הסביר. "מרגע שהכנסת הצביעה ברוב כמעט פה אחד על הקדמת הבחירות - יש לסיים את התהליך במהירות וביעילות. במידה שוועדת הכנסת לא תקדם את התהליך במהירות המתבקשת. נעשה זאת באמצעות ועדת החוקה".

אורבך בדיון ועדת הכנסת, השבוע(צילום: פלאש 90, אולבייה פיטוסי)
הקואליציה מנסה למנוע את חזרתו לשלטון. נתניהו(צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

הדיון על חוק הנאשם, שנועד בין היתר למנוע לכאורה את חזרתו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו לשלטון, יתקיים למרות שבקואליציה סבורים כי הסיכוי לאשר אותו לפני פיזור הכנסת הוא "נמוך ביותר". בעניין זה אמר קריב כי "נושא זה נמצא בסדר היום הציבורי מיומה הראשון של הכנסת הנוכחית, ויש מקום לקיים בעניין זה דיון רציני ומעמיק בוועדת החוקה המופקדת על חוקי הבחירות והרכבת הממשלה".

קריב יקדם את הצעת החוק למרות שבעבר טען שהוועדה לא מקדמת את החוק כי זה לא תלוי בה, והיא יכולה לדון בהצעת חוק רק לאחר שהיא אושרה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. גורמים באופוזיציה טוענים כי המהלך נועד להפעיל עליהם לחץ להתפשר על מועד הבחירות וקידום חוקים מסוימים לפני פיזור הכנסת. בעניין זה, מאחורי הקלעים נמשך הויכוח בין הצדדים. 

מהליכוד נמסר בתגובה כי "אפילו בצפון קוריאה לא מנסים למנוע את בחירתו של המועמד המוביל לראשות הממשלה במהלך מערכת הבחירות. בניגוד לחוק ולייעוץ המשפטי של הכנסת, קואליציית האחים המוסלמים העבירה את הדיון על פיזור הכנסת לוועדת החוקה. אם ימשיכו לפעול באופן לא חוקי הכנסת לא תתפזר בקרוב ואנחנו נמצה את כל המהלכים העומדים לרשותנו. גם המהלך הבזוי הזה לא מסתיר את העובדה שהממשלה היחידה שלפיד יכול להקים היא עם האחים המוסלמים והרשימה המשותפת".

עוד בוואלה!

מקורבים לנתניהו נגד מאמצי גנץ: רק הממשלה הבאה תמנה את הרמטכ"ל

לכתבה המלאה
  • גלעד קריב
  • בחירות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully