מגבירים את ההרתעה: פקחים עירוניים יצטרפו לאכיפה נגד הסכנות בכביש

בתום שבוע שגבה את חייהם של שני רוכבי קורקינטים חשמליים, המשרד לביטחון הפנים מתכוון להעניק לפקחים העירוניים סמכויות אכיפה נוספות בנושאי תחבורה. בין היתר יאכפו אי חבישת קסדה, שימוש בטלפון במהלך הנסיעה ורכיבה בגילאים צעירים. במקביל, מקודמת חקיקה בנושא

12/06/2022
בווידאו: מבצע אכיפה נגד עבירות אופניים וקורקינט חשמליים בתל אביב (צילום: דוברות המשטרה)

המשרד לביטחון הפנים פרסם היום (חמישי) טיוטת צו חדש, בו הוא מבקש להעניק לפקחים העירוניים סמכויות אכיפה נוספות בנושאי תחבורה, כאלו שכרגע הם נעדרים ונמצאים רק בסמכות שוטרים. זאת, בסיומו של שבוע נוסף שגבה את חייהם של שני רוכבי קורקינטים חשמליים, כשברקע ממשיכה הביקורת על מצב האכיפה הרופפת של החוקים על רוכבי כלים אלו.

בין ההסמכות אותן מבקש הצו להעניק לפקחים נמצאות אכיפת אי חבישת קסדה, רכיבה מתחת לגיל 16 ללא אישור או הכשרה, איסור הרכבה, איסור רכיבה בניגוד לכיוון המסומן בחץ על שבילי הרכיבה. בנוסף, תורחב סמכותם לאכוף איסור שימוש באוזניות או במכשיר נייד, לא רק לרכיבה על מדרכות (כפי שמתקיים כיום) אלא גם בשבילי אופניים, שבילי הולכי רגל ומעברי חצייה. כמו כן, במסגרת הצו, הם יוכלו גם לאכוף גם כלפי רוכבי אופנועים את איסור הרכיבה ללא קסדה, שימוש בנייד ובאוזניות בזמן רכיבה על המדרכה, שביל אופניים, מעבר המיועד להולכי רגל או מעבר חציה.

מגבירים את האכיפה. רוכב קורקינט חשמלי(צילום: ShutterStock)

הצו מוצג במקביל להליך חקיקה שמקדם מזה מספר חודשים ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן), שמטרתו לקבע בחוק, שמעמדו מבוסס וקבוע יותר מזה של צו, את אותה הרחבת סמכויות לפקחים העירוניים. התקווה היא שקיבוע הנושא בחקיקה יעלים את האפשרות לחמוק מאכיפה מסוג זה על ידי רשויות מקומיות ועיריות, שלא ששות לעשות זאת כיום.

ח"כ גינזבורג מסר כי הוא "שמח שמשרדי הממשלה לוקחים ברצינות את סכנת החיים של כלל משתמשי הדרך כתוצאה מנסיעה פרועה של אופניים וקורקינטים חשמליים, ומבינים שכדי לייעל את האכיפה יש להעביר סמכויות למי שנמצא בשטח: לפקחים העירוניים". הוא הגדיר את הצו "מציל חיים" והדגיש כי הוא יעמוד על כך שיאושר כמה שיותר מהר, "כי כל יום שעובר ללא יכולת אכיפה משמעותית עלול לגרום לעוד נפגעים".

ביום שני הבא תערוך ועדת הכלכלה דיון שני בנושא בקשת משרד התחבורה להעלאת תעריפי הקנסות, בין השאר כלפי רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים. בין הקנסות החדשים 1,000 שקלים לרכיבה ללא קסדה או קסדה שאינה רכוסה, 250 שקלים לרכיבה עם קסדה ללא מחזיר אור ו-1,000 שקלים לרכיבה מתחת לגיל 16. באם תתקבל בקשת משרד התחבורה ייכנסו התקנות לתוקף החל מ-20 ביוני. עם אישור הצו של המשרד לביטחון הפנים, הוא ייכנס לתוקף בתוך 30 יום מאישורו.

עוד בוואלה!

הקורקינטים החשמליים הפכו מתופעה חמורה למכת מדינה. ואת המחיר, משלמים אלפי נפגעים

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully