וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קבינט הקורונה הסתיים ללא החלטות; ויכוח התלהט בין אלקין ובנט

עודכן לאחרונה: 12.1.2022 / 0:16

אלקין תקף את רה"מ על כך ש-3 שבועות לא היה קבינט קורונה. "אין פלא שהציבור לא מבין". בנט התייחס לקיצור הבידוד ואמר כי "כרגע המשק יכול לספוג בידוד של 7 ימים, אבל לא שולל בעתיד לשנות". שר שהשתתף בישיבה ציין כי כל המומחים שהציגו בדיון אמרו שאין כל תועלת בסגר

בווידאו: תורים ארוכים לבדיקות אנטיגן/שי מכלוף

קבינט הקורונה התכנס הערב (שלישי), ברקע התפשטות הגל החמישי של הקורונה. השרים היו אמורים להכריע על המשך מדיניות הממשלה לנוכח העלייה במספרי החולים והמבודדים - אך יצאו ללא החלטות ממשיות. שר שהשתתף בישיבת הקבינט ציין כי כל המומחים שהציגו בדיון אמרו שאין כל תועלת בסגר.

במהלך הישיבה התרחש ויכוח בין השר זאב אלקין לראש הממשלה נפתלי בנט שעלה לטונים גבוהים, כך לפי שני מקורות שמעורים בנושא. כשאלקין החל לשאול שאלות בנט ניסה להשתיק אותו בתקיפות רבה. אלקין הגיב בכעס רב ואמר כי שלושה שבועות לא היה קבינט קורונה. "אם אתה מקיים את הישיבה רק בשביל לעשות וי כדי לשלוח אותנו להתראיין אז לא צריך שאלות אבל אם רוצים שנבין אז צריך לשאול", אמר אלקין לבנט. "אין פלא שציבור לא מבין, אם אני כחבר קבינט קורונה לא מקבל תשובות". בנט השיב: "זאב, קח נשימה, נענה לך על כל השאלות".

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה נפתלי בנט מהצהרה בקריה בתל אביב כי "נגיע בישראל לכמה מיליוני נדבקים". במהלך הקבינט בנט ביקש מהשרים "לצאת לתקשורת בחזית אחידה וברוגע".

ראש הממשלה נפתלי בנט בדיון של קבינט הקורונה, 3 באוקטובר 2021. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
השרים יכריעו על המשך המדיניות. ישיבת קבינט הקורונה, אוקטובר/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה במהלך הישיבה כי קיצור הבידוד לחמישה ימים בארצות הברית נעשה בגלל מחסור בכוח אדם. השרה אורית פרקש הכהן השיבה לה: "את בעצם אומרת לנו שהבידוד למאומתים יקוצר לחמישה ימים עוד כמה ימים. אז למה לא להיערך לזה מראש, הרי זה יקרה". בנט: "כרגע המשק יכול לספוג בידוד של שבוע ימים. אבל לא שולל בעתיד לשנות".

לקראת ישיבת הקבינט, המליץ משרד הבריאות לשרים לאפשר בדיקות PCR גם למי שאינו מעל גיל 60 ובקבוצות הסיכון, ולבטל כליל את הבידוד למאומתים א-סימפטומטיים אם הם מחזיקים בתפקידים חיוניים.

מוקדם יותר הכריז משרד הבריאות כי תקופת הבידוד לחולים מאומתים תקוצר לשבעה ימים בלבד, אם בשלושת הימים האחרונים לא מופיעים סימפטומים של המחלה. אם סימפטומים כאלו אכן מופיעים בפרק הזמן הזה - יידרשו החולים להשלים עשרה ימי בידוד, כפי שהיה עד כה. ההחלטה תיכנס לתוקף כבר ביום חמישי הקרוב.

עוד בוואלה!

תקופת הבידוד למאומתים תקוצר לשבוע; קבינט המומחים קרא להגביל התקהלויות

לכתבה המלאה

לפני כן פורסמו המלצות קבינט המומחים של משרד הבריאות, שהתכנס אמש. הקבינט המליץ שלא לסגור את בתי הספר למרות מספר הבידודים הגבוה - אך כן לאפשר למידה היברידית. עוד הומלץ להנחות מבוגרים בקבוצות הסיכון לצמצם לכמה שבועות את המפגשים למינימום, ולעבור לעבודה מרחוק (תוך מתן פיצויים).

בנוסף, המליצו המומחים להטיל למשך השבועות הקרובים הגבלה על התקהלויות נרחבות ולקבוע תו סגול לחללים סגורים מתוך תקווה לצמצם את היקפי התחלואה הקשה, אך סייגו זאת בכך שישנה אי-בהירות בנוגע ליעילות הצעד במצב הנוכחי.

המומחים מעריכים כי אין אפשרות לעצור את גל התחלואה הנוכחי, גם לא באמצעים דרסטיים. "הנחת עבודה סבירה הינה שהגל אינו בר עצירה, גם לא בעזרת צעדים מירביים, לרבות הכרזה על סגר. תיתכן האטה זמנית - אך לא עצירה", נכתב בסיכום הדיון.

בדיקת אנטיגן קורונה, מד"א נתיבות, 10 בינואר 2022. שי מכלוף
בדיקת אנטיגן בנתיבות, אתמול/שי מכלוף

עם זאת, המומחים ציינו כי מצטברות עדויות נוספות מהעולם על כך שזן האומיקרון אלים פחות מזני הקורונה הקודמים. "הנתונים מחו"ל ממשיכים להדגים אלימות מופחתת של אומיקרון מול דלתא בכל הנוגע לאשפוזים, ועוד יותר מכך - חולים קריטיים/מונשמים", נכתב. "אולם, במדינות שונות, למרות הירידה באלימות, היקף ההדבקות הגדול מייצר עומס כבד על מערכות הבריאות המקומית, אולם לא עד כדי קריסה".

הערב ראש הממשלה נפתלי בנט אמר כי מדיניות הממשלה היא לא ללכת לסגר. "סגר לא עוזר, בהולנד הטילו סגר ויש זינוק בתחלואה. אני לא הולך לכיוון סגר, אני הולך בכיוון הנוכחי. הכי קל קי ללחוץ על כפתור הסגר, אבל זה לא עובד. לא עושים דברים כדי להרגיש טוב, פועלים רציונלית. אנחנו הולכים לניהול של גל בלתי נמנע, אין מדינה חוץ מסין שיכולה להימנע מהגל, השאלה איך אתה מתנהל איתו".

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 37,887 בני אדם אובחנו ביממה האחרונה כחולים בקורונה, כששיעור הבדיקות החיוביות הוא 11.38%, ומקדם ההדבקה עלה ל-2.05. בצד אלה, נרשמה עלייה עקבית במספר החולים במצב קשה. הנתון גדל ביממה החולפת מ-223 ל-247, ובסך הכל בכמעט 50 בתוך יומיים. מספר המונשמים הוא 59. 8,271 בני אדם מתו לאחר שנדבקו בקורונה מאז פרוץ המגיפה בישראל.

לפי הנתונים, 148,503 בני אדם נמצאים בבידוד. רשות החירום הלאומית העריכה אמש כי 10% מכוח העבודה ייעדר היום מהמשק, כשהצפי לשבוע הבא הוא ש-30% ייאלצו להיעדר מעבודתם. עם זאת, על פי התחזית, לא צפוי מחסור משמעותי באספקת מוצרים חיוניים לציבור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully