וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ירדה מהפסים: ההכלאה שאולי תפתור את בעיית הפקקים בישראל

עודכן לאחרונה: 10.1.2022 / 17:24

נוכח משבר התחבורה הציבורית שפוקד אותנו בשנים האחרונות, אחד הפתרונות בטווח הקרוב, הוא כלי תחבורה חדש, שהוא הכלאה בין רכבת קלה לאוטובוס ונוסע על תשתית הכבישים. מדובר ב-MTEV, שחברת נתיבי איילון ביצעה בו נסיעת הדגמה, אולם קיימים מכשולים רבים עד שיחל לפעול

חברת נתיבי איילון ביצעה אתמול (ראשון) נסיעות הדגמה במתחם הניסויים שלה באשדוד, של כלי הרכב החדש שעשוי להיכנס לשימוש בישראל בשנתיים הקרובות. מדובר ב-MTEV - זוהי הכלאה בין רכבת קלה לאוטובוס בכך שהוא מורכב מקרונות בעלי תפוסה של בין 240-500 נוסעים, אך נוסע על תשתית הכבישים. עם זאת, ישנם מכשולים רבים עד שנתחיל לראות אותו נוסע בארץ.

נוכח משבר התחבורה הציבורית עמו מתמודדת מדינת ישראל, הפתרונות עבורו נעשים בשלושה מישורים שונים; הטווח המידי, הביניים והארוך. לזה האחרון המענה נמצא בדמות פרויקט המטרו שישרת את כל גוש דן המורחב, בשלב הביניים תהיה הרכבת הקלה על שלושת קוויה - הראשון בהם אמור להתחיל לפעול בסוף השנה - ובטווח הזמן הקרוב יותר, שיפור תשתיות התחבורה הציבורית הקיימות, לרבות הוספת עוד נתיבי תחבורה ציבורית, הקמת חניוני ענק בראשון לציון, שבהם יחנו עשרות אלפי מכוניות ונוסעיהם ישונעו למרכזי התעסוקה והבילוי באמצעות שאטלים בתדירות גבוהה. ובפתרונות בין הטווח הקרוב לבינוני אמור להשתלב גם ה-MTEV.

האוטובוס-רכבת שעשוי להיכנס לשימוש בשנים הקרובות. נתיבי איילון,
בעל תפוסה של בין 240-500 נוסעים/נתיבי איילון

ה-MTEV הוא כלי תחבורה שנחת בישראל במרץ 2021 והתקבל בליווי הצהרות של שרת התחבורה דאז מירי רגב על כך שיפעל בין צומת תפוח למרכז. ה-MTEV הוא הכלאה בין קרוניות רכבת בדומה לרכבות קלות לבין אוטובוס מפרקי. כלי התחבורה החשמלי שאורכו 30.5 מטרים, צפוי להכיל בין 240 ל-500 נוסעים בתצורה שתאפשר יתרון משמעותי על פני אוטובוסים. היתרון הראשון הוא קיבולת הנוסעים הגדולה, ויתרון נוסף הוא השימוש שלו בתשתיות קיימות והשקעה שלדברי איל ביליה, מ"מ סמנכ"ל הטכנולוגיות בנתיבי איילון, עומדות על כשליש מאלו של רכבת קלה.

הכלי הסיני מסוג MTEV מתוצרת ענק הרכבות הסיני CRRC, פועל כבר בחמישה קווים המקיפים 50 כלי רכב מסוגו בסין מאז נכנסו לשימוש בשנת 2018. אולם בהיעדר תקינה אמריקנית או אירופית - לפיה עובדת מדינת ישראל, לא ניתן עדיין להכניס אותו לשימוש. וזה רק אחד המכשולים עליהם עוד צריך להתגבר עד שנתחיל לראות אותו נע ברחבי הארץ.

עוד בוואלה!

מה יהפוך אותה לטובה יותר, ואיפה מרוצים ממנה יותר? סקר התחבורה הציבורית הגדול

לכתבה המלאה
האוטובוס-רכבת שעשוי להיכנס לשימוש בשנים הקרובות. נתיבי איילון,
20 ק"מ לכל 15 דקות של טעינה/נתיבי איילון

על חלק מהם, לפחות אלו הטכניים, נועדו לתת מענה הניסויים הנערכים בחודשים האחרונים על ידי "נתיבי איילון" המשמשת כזרוע הפרויקטים החדשניים של משרד התחבורה במתחם הניסויים שלה באשדוד. בין השאר נבחן הטווח האמיתי אליו מסוגל להגיע כלי הרכב ועומד על כ-70-80 ק"מ. על יכולות הטעינה שלו שכיום עומדות על פרקי זמן של 20 ק"מ לכל 15 דקות של טעינה. גם היכולת שלו לפעול בתוואים מסוימים יצרכו לבוא בחשבון, כלומר, היכן ניתן יהיה להפעיל אותו על גבי התשתית הקיימת והיכן יהיה צורך לבצע שינויים כדי להתאים למאפיינים הטכניים שלו כמו רדיוס סיבוב שעומד על 15 מטרים, המהירות המרבית של כ-80 קמ"ש או ההתאמה שלו לנסיעה בשיפועים של עד עשר מעלות למרחק של עד 700 מטרים, מה שעלול למשל להגביל אותו במחלפים מסוימים. עוד נבדקו סעיפי ההתאמה שלו לדרישות נגישות של נוסעים בעלי מוגבלויות.

נושא הרישוי וההיתרים לנהיגה בו גם הם סוגיה בפני עצמה שכן הוא אינו אוטובוס ואינו רכבת אלא יציר כלאיים. גם נושא היכולות האוטונומיות למחצה שלו יצטרכו לעבור אי אילו אישורים בטרם יורשה להפעיל אותו בכבישים ציבוריים. כלי התחבורה "מנוהג" למעשה על ידי סימוני נתיב מיוחדים לו ואחריהם הוא עוקב באמצעות מערך מצלמות וחיישנים, כשהנהג מופקד על האצה ובלימה שלו בלבד. מעל כל אלו מרחפת גם שאלת ההפעלה של הכלי. בנתיבי איילון אומרים שעוד מוקדם מדי להבין באחריות או סמכות מי יופעל הכלי, אבל מתעניינים ביכולות שלו ובאפשרויות היישום כבר יש.

אחד המקומות שבהם הוא עשוי להשתלב הוא מה שמכונה "הקו החום". זה נמתח בין ראשון לציון, מתחם האלף, כביש 431, באר יעקב ורמלה. בציר זה צופים גדילה משמעותית בטווח הזמן של עשור וחצי מהיום, כזו שאוטובוסים רגילים המוגבלים לא רק בתפוסה שלהם, אלא גם בתדירות בה הם יכולים לחלוף - תתקשה לענות עליה. מוקדים נוספים הם איזור נתניה הרצליה שנמצא מחוץ לטווח הפריסה של הרכבת הקלה וכן בין אשדוד לאשקלון וגם שימושים כשאטלים בנתב"ג וגם התעניינות של מנהלת המעבר של בסיסי צה"ל לנגב שהגיעה לבחון את התאמת כלי התחבורה לשימושים אלו.

האוטובוס-רכבת שעשוי להיכנס לשימוש בשנים הקרובות. אלון מלמד,
אמצעי התחבורה שמשלב בין רכבת לאוטובוס נחשף/אלון מלמד

על הצהרתה של שרת התחבורה דאז על השימוש בכלי לחיבור בין השומרון לבין תל אביב לא נאמרה מילה, אולם בניגוד להצהרות אחרות של השרה על פתרונות תחבורתיים כמו "השאטלים הימיים" שהוטלו גם הם על נתיבי איילון ומאז לא נודעו עקבותיהם, את הניסויים בכלי התחבורה הזה שלמרות הקשיים הינו בעל היתכנות גבוהה יותר ממשיכים לקדם בחברה.

עילם שגיא, המשנה למנכ"לית משרד התחבורה: "'רכבת על גלגלים' היא כלי תחבורה ציבורית ייחודי וחדשני המספק חווית נסיעה איכותית. אחרי סדרת ניסויים מקיפה ומעמיקה בה נבדקו נושאי בטיחות, נגישות לאנשים עם מוגבלויות והמאפיינים התחבורתיים הייחודיים לישראל, אנחנו נכנסים לשלב הבא, שעיקרו תקינה ובדיקת היתכנות כלכלית ועסקית, כדי לשלב את ה'רכבת על גלגלים' במקומות הייעודיים ברחבי הארץ".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully