משרד הביטחון נתן חותמת כשרות ל-41 טורבינות רוח. פעילי סביבה: "בשורה עגומה"

הנשר שהציבו חברי עמותת "שומרי הגולן" מחוץ לישיבת הממשלה נועד לסמל את את הנזק הסביבתי העצום שהצבת הטורבינות ברמת הגולן עלולה לגרום. אולם, משרד הביטחון טוען בתגובה כי הפרויקט יאפשר "אספקת חשמל ירוק ונקי לעשרות אלפי משקי בית בישראל"

01/01/2022

אייל גארי אחז בידיו פוחלץ נשר שעל צווארו כרוך חבל תליה והמתין ברוח הקרה מול חדר האוכל של קיבוץ מבוא חמה שבדרום רמת הגולן, בתקווה שאחד משרי הממשלה יגיע לעברו. בתוך חדר האוכל המשקיף אל הכנרת, התכנסה בבוקר יום ראשון הממשלה לישיבה חגיגית לרגל החלטתה להוציא לפועל תוכנית להכפלת האוכלוסייה היהודית ברמת הגולן. שנים רבות הצמיחה הדמוגרפית ברמת הגולן מקרטעת, למרות שלל הבטחות ממשלתיות לאורך השנים. כעת, מאמינים פרנסי הגולן, להבטחות יהיה כיסוי.

אלא שגארי וחבריו לעמותה הסביבתית "שומרי הגולן" חוששים שהתוכנית היומרנית מתעלמת משיקולים סביבתיים ותגרום להרס ערכי טבע ייחודיים. הסכנה המרכזית שהם מתריעים מפניה היא אישורים למספר תוכניות להקמת טורבינות רוח. מדובר ב-116 טורבינות ענק, המתנשאות לגובה של כ-200 מטרים, והמרחק בין קצות כנפיהן הוא כ-150 מטרים.

הנשר המפוחלץ, שמצא את מותו באחת ההרעלות הקטלניות שהיו בגולן, מסמל עבור גארי וחבריו את העתיד הצפוי לשאר הנשרים ולעופות נוספים, בנוסף להשפעות סביבתיות נוספות מהן הם מזהירים.

עוד בוואלה!

שפעת העופות מתפשטת: החשש - וריאנט מדבק לבני אדם

לכתבה המלאה
אם יפלו המערכות האקולוגיות, גם טריליארד טורבינות לא יועילו", אסף גארי(צילום: אלי אשכנזי)
פוחלץ הנשר שהציבו "שומרי הגולן" מול ישיבת הממשלה(צילום: אלי אשכנזי)

הקמת טורבינות הרוח תשנה לחלוטין את נוף הגולן, כמו גם שדות סולאריים להפקת חשמל שמתוכננים לקום ברמה. מיזמים אלו נועדו לממש את התוכנית הלאומית להגדלת תפוקת האנרגיה ממקורות מתחדשים, ששימוש בהם יצמצם את זיהום האוויר הנגרם משימוש בדלקים, פחם וגז. 95% מהתוכניות אמורות להתבצע בצפון הארץ, כששני שליש מאותן תוכניות מרוכזות ברמת הגולן.

אלא שפעילי הסביבה טוענים שזו תהיה בכיה דורות לפתור עוול סביבתי אחד ביצירת עוולות סביבתיים חדשים, כהגדרתם. "אם יפלו המערכות האקולוגיות, גם טריליארד טורבינות לא יועילו", אמר גארי. לטענתו "אין לנסות לפתור בעיה אחת על ידי יצירת בעיה אחרת. זה הולך להיות בדיוק כמו ים המלח וימת החולה, רק שבימים ההם לא הייתה מודעוּת והיה דחף קיומי. היום אנחנו במקום אחר".

טורבינות הרוח ברמת הגולן - הדמיה(צילום: משרד הביטחון, ,חברת אנרג'יקס)

יומיים אחרי ישיבת הממשלה קיבלו פעילי הסביבה הודעה ששפכה מים צוננים על אש ההתנגדות שלהם. הם קיוו כי מערכת הביטחון תתנגד לטורבינות הענק שיקומו על הגבול, נוכח חשש אפשרי של חיל האוויר כי הטורבינות הסמוכות לגבול עם סוריה יפריעו לפעילות מטוסים.

אלא שביום שלישי הודיע משרד הביטחון כי הוא חתם על הסכם עם חברת אנרג'יקס. ההסכם יאפשר הקמה של עד 41 טורבינות גדולות לייצור חשמל מאנרגיית רוח בצפון רמת הגולן. משרד הביטחון אף בירך על הקמת הטורבינות ובהודעתו נכתב כי מדובר ב"אבן דרך משמעותית נוספת במהלך הלאומי לייצור חשמל מאנרגיות רוח". על ההסכם חתם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל.) אמיר אשל, ועל פי ההודעה "ההסכם יאפשר הקמת טורבינות רוח בצפון רמת הגולן, תוך שמירה על צרכי הביטחון של מדינת ישראל".

"אבן דרך משמעותית", מיקומן העתידי של הטורבינות ברמת הגולן(צילום: משרד הביטחון, חברת אנרג'יקס)

ההסכם שנחתם בין משרד הביטחון וחברת אר"ן (אנרגיית רוח נקיה), חברת בת של "אנרג'יקס", כולל הקמת חוות רוח של עד 41 טורבינות רוח בגובה של עד 200 מטרים כל אחת מהן.

במשרד הביטחון אף בישרו כי "הקמת הפרויקט תאפשר אספקת חשמל ירוק ונקי לעשרות אלפי משקי בית בישראל" ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אמיר אשל אמר: "קידום מיזמי אנרגיה ירוקה הן יעד לאומי גם עבור מערכת הביטחון. לקחנו סיכונים מחושבים, מתוך ראייה מאפשרת וגם השקענו בפיתוח פתרונות טכנולוגיים שיאפשרו לטורבינות לפעול בצוותא עם צה"ל. ההסכם שנחתם מאזן בין כלל הצרכים והוא עוד דוגמא לנכונות שלנו לחזק את הביטחון, גם באמצעות חיזוק הכלכלה והחברה".

"בשורה עגומה ומצערת מאוד", פעילי הסביבה על ההסכם(צילום: משרד הביטחון, חברת אנרג'יקס)

פעילי הסביבה מעמותת שומרי הגולן אמרו בתגובה כי "על אף הצהרה החגיגית זוהי בשורה עגומה ומצערת מאוד". לטענת האירגון "מתרחש כאן מחדל אחר מחדל: זו התעלמות מוחלטת מזעקת תושבי האזור המופגנת בשנים האחרונות בעיקשות רבה, מה שמעיד על ניתוק מהשטח וחוסר הבנה של המיעוט הדרוזי בגולן ורגישות היחסים עמו". דברים אלו נאמרו לנוכח העובדה כי האישור לאותן 41 טורבינות יאפשר לממש תוכנית הקמתן בשטחים השייכים לתושבים דרוזים. דבר זה גורם למתח בתוך החברה הדרוזית בגולן ומעורר קונפליקטים פנימיים.

לדבריהם "זו התעלמות, על סף האבסורדית, מהמשמעות של טורבינות רוח ענקיות שעתידות, לפי המגמה הנוכחית, לכסות את הגולן ולשנות את אופיו מקצה לקצה תוך פגיעה חמורה בטבע הגולני הייחודי כאשר כל המיזמים הללו יניבו כמות חשמל מזערית ביותר. זו דוגמא חיה לאנרגיה לא מקיימת- זו שחסרונותיה עולים בהרבה על היתרונות."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully