היועמ"ש נגד מכירת הערכה לצריבת מספרים על אסירי אושוויץ: "זילות זיכרון השואה"

היועץ המשפטי לממשלה הגדיר את המכירה הפומבית כ"פסולה מבחינה ערכית, מוסרית, לאומית וציבורית". עוד הודיע כי ייקח חלק בהליך נגד המכירה שמתנהל בבית המשפט. "מקומן של החותמת הוא ביד ושם, אסור למדינה להשלים עם מכירתן"

10/11/2021

הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) כי לפי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אין זה ראוי כי חותמות אושוויץ ימכרו לידיים פרטיות לכל המרבה במחיר. זאת בעקבות פרסומים שבית המכירות הפומביות "צולמנ'ס" יציע למכירה חותמות אלו. לפי היועץ משפטי "סחר מעין זה פסול מבחינה ערכית, מוסרית, לאומית וציבורית. מכירה פרטית של חפץ זה, מעבר לזילות שבמכירתו לכל המרבה במחיר, עלולה אף להביא לאובדן הוכחה חשובה להנצחת הזיכרון הלאומי ולאובדן של פיסת היסטוריה חשובה ביותר לעם היהודי".

עוד בוואלה!

ערכה לצריבת מספרים על אסירי אושוויץ יוצאת למכירה פומבית: "פגם מוסרי"

לכתבה המלאה
מספר על ידה של ניצולת שואה. ARIEL SCHALIT, AP
מספר על ידה של ניצולת שואה(צילום: AP, ARIEL SCHALIT)

הערכה שתימכר כוללת 14 חותמות וחוברת של היצרנית, חברת Aesculap, המדריכה כיצד להשתמש בערכה כדי להטביע מספרים סידוריים על בקר. האוסף המוצע למכירה הוא אחד משלוש ערכות ששרדו ממלחמת העולם השנייה. הערכות האחרות נמצאות במוזיאון הצבאי בסנט פטרסבורג ובמוזיאון ההנצחה במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ עצמו. האוסף העומד למכירה כעת הוא הגדול מבין השלושה.

Auscelap היא חברה שעסקה בשנות המלחמה בייצור של ציוד רפואי, וגם כיום. לפי הודעת בית המכירה, עם זאת, החותמות לסימון בקר היו גדולות פי עשרה מהחותמות הכלולות בערכה המוצעת, כך שאין ספק שהן נועדו לקעקועים על ידיהם של האסירים.

"סחר פסול מבחינה ערכית, מוסרית ולאומית" היועמ"ש אביחי מנדלבליט(צילום: ראובן קסטרו)

עוד נמסר ממנדלבליט כי "מדינת ישראל לא תשלים עם מכירה פומבית של חפצים מסוג זה, הקשורים קשר הדוק למאורעות השואה. מכירתם עלולה אף ליצור שוק כלכלי לחפצי זוועה אנטישמיים ולגרום לגלוריפיקציה של חפצים מזוויעים כאלה. חפץ שהיה חלק מהותי מתהליך תעשיית המוות הנאצית צריך לשמש אך לצורכי חינוך, לימוד ומחקר - זאת מטעמים ערכיים, מוסריים ופרקטיים כאחד. לאור האמור מקומן הראוי של חותמות אושוויץ הוא ביד ושם, שם, הפריטים ישמרו באופן מיטבי, ישמשו כעדות היסטורית, יונגשו לציבור הרחב ויאפשרו מחקר לגביהם".

"מודעים לסחר בפריטים מהשואה ומתנגדים אליו", יו"ר יד ושם דני דיין(צילום: פלאש 90, גרשון אלינסון)

יד שם גינו גם הם את מכירת החותמות והטילו ספק במהימנות הפריטים. הארגון מסר כי על סמך הצילום שכלול בפרסום של בית המכירות קשה לקבוע אם הפריטים אכן אותנטיים.

יו"ר יד ושם, דני דיין, אמר כי "לצערנו, אנו מודעים לקיום מסחר בפריטים מתקופת השואה, ובעיקר במזכרות ובפריטים נאציים. סחר כזה, לטעמנו, הינו בעייתי ואנחנו מתנגדים אליו, גם בגלל הפגם המוסרי שבסחר בפריטים כאלה, וגם בגלל שהוא מעודד ויוצר שוק לזיוף ולמסחר בפריטים נאציים שבשנים האחרונות הולך ומתרחב, הן בבתי מכירות פומביות והן באתרי המכירות באינטרנט".

  • שואה
  • אושוויץ

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully