תחקיר צה"ל: המפקדים והמח"ט עמדו מטרים ספורים מלוחם מג"ב - ולא זיהו את הסכנה

בפיקוד דרום ערכו תחקיר לבדיקת האירועים שבהם נהרג בראל חדריה שמואלי. החרך שבו נורה הלוחם התגלה כנקודת תורפה כשלא ניתן היה לראות ולפגוע בפלסטינים שהגיעו לטווח קרוב. מפקדיו של בראל ומפקד החטיבה עמדו במרחק קצר מהעמדה בה נורה - ולא הזהירו מחוסר היעילות

בווידאו: מפגינים פלסטינים ניסו לחטוף נשק בגבול רצועת עזה (צילום: רשתות חברתיות ערביות)

בפיקוד דרום ערכו תחקיר מבצעי ראשוני לבחינת האירועים שבהם נורה לוחם ימ"ס בראל חדריה שמואלי. על פי הממצאים, העמדה שבה עמד הלוחם חשפה אותו לסכנה שלא לצורך, לאחר שיעילותה נפגעה בהתחשב במרחק הקרוב שאליו הגיעו הפלסטינים. במוקד התחקיר עמדו לא רק ההכנות להפרת הסדר האלימה אלא גם חרך הירי. מתברר כי נעשה בו שימוש לאורך השנתיים האחרונות ולא היו סביבו אירועים חריגים. לדברי גורמים בפיקוד הדרום, הכוחות בשטח לא הפנימו כי החרך איבד מהיעילות שלו ברגע שההמון הגיע אל החומה.

לדברי אותם גורמים, "הצלף גם ככה רואה את המציאות באופן צר כי החומה מגבילה אותו. וברגע שיש המון צמוד לחומה הוא לא יעיל כי זוויות הירי שלו מוגבלות מאוד עד כי לא קיימו ולא היה צריך לנקוט בפעולה אחרת". החרך והחומה התגלו כנקודת תורפה לא רק לירי בטווח קצר אלא גם לירי צליפה מטווח של מאות מטרים מהצד הפלסטיני.

עוד בוואלה!

משפחת הלוחם דורשת ועדת חקירה: "החברים של בראל סיפרו שתודרכו להכיל את האירוע"

לכתבה המלאה
הכוחות בשטח לא הפנימו כי החרך איבד מהיעילות שלו. הירי בלוחם בגבול הרצועה (צילום: מערכת וואלה!, אתר רשמי)

מהתחקיר עולה כי אוגדת עזה בפיקודו של תת-אלוף נמרוד אלוני נערכה באמצעות מודלים ותגבורי כוחות של לוחמים, צלפים, כוח שריון ואיסוף לקראת הפרת סדר במהלכה נהרג לוחם יחידת המסתערבים בראל חדריה שמואלי. שבוע קודם לכן היו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הביטחון בני גנץ באוגדה והתרשמו מההכנות.

סמוך לשעה 16:00 החלו להתרכז מפגינים בכמה מוקדים למעט אירועים נקודתיים של ידוי אבנים וניסיונות התקרבות לגדר לא נרשמו אירועים חריגים. באותן דקות נראו בחמ"לים של אוגדת עזה והתקבל מידע מהשטח על כך שחמאס מכפיל את כוחות "מגני הספאר", כ-120 במוקד מול אזור מעבר קרני, שאמורים לחצוץ בין חיילי צה"ל למפגינים ולמנוע מהם להגיע אל הגדר.

סמוך לשעה 17:00 הגיעו כ-300 מפגינים למרחב קרני ומסיבה לא ברורה לא הצטרפו לנאום של הדרשן המרכזי ולא המתינו לתפילות. אחד הפלסטינים מאותם מאות מפגינים החל להתקרב אל הגדר והאירוע הוגדר כ"חריג". מפקד החטיבה הצפונית אל"מ יואב ברונר עזב את החמ"ל בנחל עוז והגיע אל החומה כדי לעקוב מהשטח אחר ההתנהלות של הלוחמים.

"זוויות הירי שלו מוגבלות מאוד". חדריה שמואלי (צילום: באדיבות המשפחה)

צה"ל ביצע ירי הרתעתי, השתמש באמצעים לפיזור הפגנות וחלק מההמון התרחק. בשלב הראשוני כשהגיעו מאות אל המרחב המח"ט לא נתן אישור לירות באופן אוטומטי בהתאם להוראות הפתיחה באש. אך כשהמצב החמיר ופלסטינים ניסו להסתער על החומה והגדר באמצעות פטישים גדולים ומוטות ברזל כדי לחבל באמצעים בשטח אושרו 10 כדורים לצלפים. הדגש היה לפי גורמי צבא בפיקוד הדרום, "מהברכיים ומטה".

הפרת הסדר האלימה לא נרגעה והמח"ט נתן שוב אישור ירי לעשרה כדורים מהברכיים ומטה. בשלב מסוים התצפיות דיווחו על חבלה בגדר באמצעות פטישים ואז נתן המח"ט אישור לירי נוסף. תוך כדי האירועים ניתנה הוראה להעצים את השימוש בגז מדמיע אך הרוח היתה מערבית חזקה והכוחות החלו לנשום את הגז והשימוש בו לא היה יעיל. הועלה רעיון לסגת לאחור אך היה חשש שמא ההרס של החומה והגדר יהיה חמור למרות שבהישג הנדרש של האירוע לקחו המפקדים בחשבון שיהיה נזק לחומה והגדר אך לא נזק בלתי הפיך.

הועלה רעיון לסגת לאחור. העימותים בגבלו הרצועה ביום שישי שעבר (צילום: אתר רשמי, .)

בסביבות השעה 17:30 באחד האירועים פלסטיני ניסה לחטוף נשק מלוחם של חטיבת גולני שהוציא את הקנה מבעד לחרך הירי. הלוחם ירה ופגע בפלסטיני בחזה שהתמוטט במקום.
מאוחר יותר בהתאם לתחקור שבוצע הצליח איש חמאס להיטמע בהמון שהתקרב אל מרחב הגבול, כשהוא חמוש באקדח, הלך לאורך החומה כשהוא מנסה להתקרב אל חרך הירי. הכוחות בשטח כולל התצפיתניות לא זיהו שהוא חמוש.

בשלב זה אישר מפקד החטיבה הצפונית לבראל לבצע ירי. הוא הכניס את הנשק וניסה לירות ולפי העדויות מהשטח הוא זיהה את הפלסטיני החמוש, הסיט את ראש לאחור ונפגע מקליע אחד. במרחק של 2 מ' ממנו עומד המח"ט ושלושה לוחמי ימ"ס ותיקים שאבטחו אותו. בראל התמוטט ופנה במהירות באמצעות אמבולנס. התחקיר מעלה כי תוך 52 דקות הוא הגיע לבית החולים בסורוקה כשמצבו מוגדר אנוש.

מיד לאחר האירוע הקשה אישר המח"ט עוד 40 כדורים לצלפים. הצלפים דיווחו על ריבוי של ילדים במרחב ולכן התקשו לירות לעברם ולכן בקשר הועלו מספר בקשות חוזרות: "יש אישור ירי? יש אישור ירי". החשש לפגוע בילדים עלה שוב ושוב.

מפקדים בשטח העידו התחקיר כי לו היו יורים לעבר המון ללא בקרה ובהתאם להוראות הפתיחה האש היו נהרגים בהפרות הסדר עשרות פלסטינים ביניהם ילדים בני 12. ביממה הקרובה יסכם מפקד פיקוד הדרום האלוף אליעזר טולדנו את התחקיר ויציג אותו לרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אלא אם כן יידרשו השלמות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully