צוות המומחים של משרד הבריאות המליץ: חיסון קורונה שלישי למבוגרים

חברי הצוות לטיפול במגיפות המליצו על מתן מנה נוספת, אך לא הגיעו להסכמה על הגיל ממנו יומלץ להתחסן, והסוגיה תוכרע בדיון נוסף. הבוקר יכריע רה"מ בנט בנושא. בדיון הוצגו נתונים לפיהם מועילות החיסון במניעת תחלואה קשה לבני 60 ומעלה ירדה ל-81%

חברי הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות המליצו הערב (רביעי) על מתן מנת חיסון שלישית נגד נגיף הקורונה. חברי הוועדה לא הגיעו להסכמה על הגיל ממנו יומלץ להתחסן, אם מגיל 65 ומעלה או 70, והסוגייה תוכרע בדיון נוסף. חברי הוועדה יגישו עתה את ההמלצה שלהם למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, והוא צריך לאמץ את ההחלטה. אש תומך במתן חיסון שלישי ולכן צפוי לקבל את ההמלצה.

הבוקר ייפגשו ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ עם בכירי מערכת הבריאות לדון בנושא, ובתום הדיונים צפוי בנט לקבל את החלטתו. מתוך חשש כי למנת החיסון השלישית תהיה היענות נמוכה, במשרד הבריאות יחלו במסע הסברה נרחב במטרה לקדם את המבצע. אתמול שוחח פרופ' אש עם מנכ"לי קופות החולים ומנכ"ל מד"א כדי לבדוק את המוכנות שלהם למבצע נוסף, בתקווה שהוא יהיה מהיר.

עוד בוואלה!

בכירים במערכת הבריאות: "דוחפים למנה שלישית כי הממשלה לא מטילה הגבלות"

לכתבה המלאה
הוועדה תדון במנת חיסון שלישית לקשישים. התחסנות בדיור מוגן, ינואר (צילום: ראובן קסטרו)

במהלך הדיון, נציגים ממשרד הבריאות אמרו כי מועילות החיסון במניעת תחלואה קשה לבני 60 ומעלה, שחוסנו במהלך חודש ינואר, יורדת ביולי ל-81%. עבור בני ה-60 ומעלה שהתחסנו בחודש פברואר מועילות החיסון ירדה ל-83%, בעוד עבור אלו מקבוצת הגיל שהתחסנו בחודש מרץ - המועילות במניעת תחלואה קשה ירדה ל-94%. עוד אמרו כי עבור בני 59-40, נשמרה יעילות של 93%.

הנתונים שהוצגו בדיון מראים כי ביולי חלה ירידה של פי 6 בהגנה לעומת אפריל, אז הסיכון של מחוסן מבוגר להגיע למצב קשה היה 3% מהסיכון של לא מחוסן. עתה הסיכון עלה ל-19%. עןד עלה כי היחס בין מספר המתים לחולים קשה נמוך בגל התחלואה הנוכחי ביחס לעבר, אך לא באופן מובהק. מנגד, הוצגו נתונים על עלייה מהירה ולא מתונה במספר החולים קשה.

בווידאו: הורוביץ מבטיח שיהיה מלאי לכולם אם וכאשר יוחלט על חיסון שלישי (מערכת וואלה!)

הדיון אמש הוא השלישי שנערך בנושא, לאחר ששני דיונים קודמים הסתיימו ללא קבלת החלטה. טרם ניתן אישור למתן מנה נוספת מטעם הרשות הרגולטורית בארצות הברית, ה-FDA. הדיון עסק בשלוש שאלות מרכזיות: האם נכון לחסן את בני הגיל השלישי במנה נוספת, מתי כדאי להתחיל לחסן ומה יהיה הרף הגילאי, כשהרוב העדיפו בשלב הזה להתמקד בבני ה-70 ומעלה.

ההחלטה לעקוף את הרשות הרגולטורית בארצות הברית מעוררת חששות כבדים, אולם ישנם מספיק ממצאים המעידים כי יעילות החיסון יורדת בקרב בני ה-60 ומעלה שקיבלו את החיסון לפני חצי שנה, כשהם בעלי הסיכון הגבוה ביותר לחלות קשה בקורונה, ואף למות כתוצאה מהנגיף הקטלני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully