ח"כ שיקלי הפיל את חוק האזרחות, באופוזיציה חוגגים את הניצחון על הממשלה

חבר הכנסת הצביע נגד החוק לאחר שההצבעה בנושא הפכה להצבעת אמון בממשלה. בליכוד בירכו וכינו את מתווה הפשרה "עסקה מושחתת" ואילו בציונות הדתית תקפו ישירות את בנט ושקד. יו"ר המשותפת הצטרף: "ניצחון לעשרות אלפי משפחות". מנגד, בימינה הפנו אצבע מאשימה לנתניהו

בווידאו: ח"כ קיש והשרה שקד לוחצים על ח"כ שיקלי לפני ההצבעה על חוק האזרחות (מערכת וואלה!)

המערכת הפוליטית סוערת הבוקר (שלישי) לאחר שח"כ עמיחי שיקלי (ימינה) הוביל להפלת חוק האזרחות במליאת הכנסת בלחץ הליכוד - כפי שפורסם בוואלה!. בליכוד ובציונות הדתית בירכו על המהלך, כמו גם הרשימה המשותפת, בעוד בימינה הפנו אצבע מאשימה נגד נתניהו.

במסגרת ההצבעה הלילית, ח"כ שיקלי, שהביע התנגדותו לממשלה כבר מיום הקמתה, החליט להצביע נגד החוק במליאה, לאחר שהקואליציה ביקשה להפוך את ההצביעה להצעת אמון בממשלה. הוא הסביר את החלטתו בטענה כי עמדתו נגד הממשלה ידועה - והחוק נפל.

עם נפילתו של החוק, בליכוד כינו את מתווה הפשרה שהושג כ"עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו". בליכוד טענו כי בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שמעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל. "בעבר, דברים מסוג זה נכפו על ידי החלטות שיפוטיות. הפעם לא הייתה כל הצדקה לעסקת השוחד שנדחתה על ידי הכנסת". בליכוד אף קראו לתמוך ביוזמתם ולהצביע בעד חוק יסוד: ההגירה - שיובא להצבעה בהמשך.

המליאה, הלילה (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)
"עסקה מושחתת". נתניהו במליאה, אתמול (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

לדברים הצטרפו חברי הציונות הדתית, שכינו את המהלך של בנט ושקד "בושה". לדבריהם, השניים "מכרו את ישראל, אחרי שבנו קריירה על שקרים והונאות, ערקו לשמאל והעניקו את נכסי צאן הברזל של מדינת ישראל לתומכי הטרור. כדי לקנות את אצבעו של עבאס איילת שקד, הסכימה אמש להעניק לפלסטינים את "זכות השיבה" בתשלומים, סירסה את הוראת השעה שהיתה מחוררת גם כך והפכה אותה לנזק".

תמיכה מכיוון אחר באה מצדם של שותפיהם לאופוזיציה - חברי הרשימה המשותפת. יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה אמר כי "למרות שבמרצ וברע"ם העדיפו להצביע בעד אחדות הממשלה, האיסור הגזעני על איחוד משפחות בוטל. זהו ניצחון לעשרות אלפי משפחות שחיכו קרוב לשני עשורים בשביל הזכות לחיות יחד". בציוץ בטוויטר הוסיף: "ותודה לכל סיעות האופוזיציה על ההתגייסות להפלת החוק הגזעני והמפלה".

אל מול התגובות בליכוד ובציונות הדתית, בימינה לא נשארו חייבים וטענו כי "באופוזיציה, בהובלת ביבי וטיבי, לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל והפקירו את גבולותיה. ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל. זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו. מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון - שהמדינה תעלה באש".

שרת הפנים איילת שקד אמרה כי "מי שלא ראה את הצהלות של חברי הליכוד והציונות הדתית עם עופר כסיף וסמי אבו שחאדה לא ראה טרוף כזה מימיו. ביחד הם הפילו את חוק האזרחות, חוק חשוב לביטחון המדינה ולאופייה. ניצחון גדול לפוסט ציונות".

"אל תתבלבלו", המשיכה שקד. "ההתנהלות המופקרת של הליכוד ושל סמוטריץ הפילה את חוק האזרחות ותוביל ל 15 אלף בקשות לאזרחות. בניגוד לכל טענות 'האידאולוגים' של הימין שהשקר הפך לשפתם השניה, החוק לא שונה, אפילו לא בפסיק, הוא עבר בנוסח המקורי לחצי שנה. הסכמתי לאותו מתווה שדרעי נתן לפני שלוש שנים‏. שדרוג מעמד של 1,600 מבוגרים שנמצאים שנים רבות בישראל. אבל הלילה נתניהו וסמוטריץ בחרו שוב בפוליטיקה קטנה ומכוערת ושתישרף המדינה..

הסכמה הושגה, אך ההצעה נפלה. בנט לצד לפיד, סער וגנץ, הלילה (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

החוק נפל במליאה לאחר שכבר במהלך הלילה הושגה הסכמה עם הסיעות שהתנגדו לו - מרצ ורע"ם. נקודת המפנה באה לאחר שהקואליצה ביקשה להפוך את ההצבעה להצעת אמון בממשלה. הלחץ על שיקלי נמשך עד דקות בודדות לפני ההצבעה. ח"כ יואב קיש מהליכוד והשרה שקד עמדו איתו במרפסת מחוץ למזנון של חברי הכנסת הסמוך למליאה והתעקשו כל אחד שיצביע עם עמדת האופוזיציה או הקואליציה. קיש אמר לו: "זה אי אמון, בוא נצביע נגד הממשלה" ושקד ניסתה לשכנע חזרה: "אל תפיל את החוק". קיש השיב: "חייבים להפיל את החוק הזה".

שיקלי עם קיש ושקד במאמצי השכנוע (צילום: צילום מסך, אמיר אטינגר, סרוגים)

לבסוף ח"כ שיקלי התנגד, וההצעה נפלה לאחר ש-59 ח"כים הצביעו בעד ו-59 נגד. שני חברי רע"ם מנסור עבאס ווליד טאהא הצביעו בעד, ושני חברי מפלגתם סעיד אלחרומי ומאזן גנאים נמנעו. החוק צפוי לפוג היום בחצות. במקביל, שקד הודיעה כי היא שוקלת להביא את החוק להצבעה פעם נוספת ביממה הקרובה.

"הלילה קיבלנו הוכחה לבעייתיות שממשלה שאין בה רוב לאומי מובהק", אמר שיקלי. "כזו שמתחילה את הלילה עם הארכת חוק לשנה ומסיימת אותו עם הארכה לחצי שנה, שמתחילה עם 1,500 היתרים ומסיימת עם למעלה מ 3,000. ישראל צריכה ממשלה ציונית מתפקדת ולא שעטנז שתלוי על בלימה בקולותיהם של רע"ם ומרצ".

שקד, אתמול (צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ)

לאחר ההצבעה, קראו חברי כנסת בימינה לראש הממשלה ויו"ר המפלגה נפתלי בנט להכריז על שיקלי כפורש מהסיעה. עם זאת, גורמים בימינה אמרו כי האפשרות הזאת לא תעלה לדיון בינתיים. בין היתר בקואליציה סבורים כי שיקלי יוכל להיות קול משמעותי בהצבעות על תקציב המדינה שיובא לכנסת בחודשים הקרובים.

מי שעוד ספג ביקורת מבית על הצבעתו הוא יו"ר רע"ם, מנסור עבאס. בהודעה שפרסם בערבית על כך שמפלגתו תמכה ונמנעה בהצבעה על חוק איחוד משפחות לאחר שהפכה להצבעת אי אמון בממשלה, אמר כי "אם היינו מצביעים אחרת, הממשלה הייתה נופלת והאופוזיציה הייתה עולה לשלטון". הוא הוסיף כי התכנית המקורית הייתה להימנע בהצבעה לאחר שלדבריו "הגענו להסכם טוב עם ראש הממשלה ושרת הפנים שנותן פתרונות מעשיים למשפחותינו הערביות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully