איראנים על בחירתו של ראיסי לנשיאות: "סכנה לנו ולעולם, הוא רוצח"

מקורבו של חמינאי אמנם ניצח בבחירות לנשיאות, אך יותר מחצי מבעלי זכות הבחירה החליטו שלא להשתתף. בשיחות עם וואלה! אזרחים איראנים סיפרו על החלטתם שבאה בעקבות התסכול שלהם מהמשטר ומהמצב הכלכלי: "החרמנו את הבחירות, מדובר בתליין צמא דם"

20/06/2021

ראש מערכת המשפט באיראן איברהים ראיסי אמנם ניצח בבחירות לנשיאות, אך יותר מחצי מבעלי זכות הבחירה החליטו שלא להשתתף לאור התסכול שלהם מהמשטר ומהמצב הכלכלי. רבים ראו בניצחונו של ראיסי, מקורבו של המנהיג העליון עלי חמינאי, כדבר ידוע מראש אחרי שמועמדים בולטים אחרים נפסלו על ידי מועצת שומרי החוקה.

"אנחנו לא מרוצים מהרפובליקה האסלאמית או מהבחירה בנשיא", סיפר אזרח איראני לרני עמרני, מנהל רדיו רן בפרסית. "זאת סכנה לכל העולם, וקודם כל לנו".

אזרח אחר סיפר כי הוא ומשפחתו החרימו את הבחירות. "החרמנו את הבחירות ברפובליקה האסלאמית ואנחנו רוצים להפיל את המשטר צמא הדם הזה. מישהו עם שנאה כזו לעולם לא יכול לשרת את המדינה. הקול שלי הוא למען הפלת המשטר הזה".

"משטר צמא דם". ראיסי(צילום: רויטרס)

רבים גינו כמוהו את ראיסי בשל הקשר שלו להוצאה להרוג של אלפי אסירים פוליטיים בשנות ה-80. "הוא נשיא מסוכן מאוד, הוא רוצח", אמר איראני אחר.

"ראיסי ממלא את ההוראות של משמרות המהפכה וההנהגה, והן מסוכנות לישראל", אמר מרואיין איראן נוסף.

תומכיו של נשיא איראן הנבחר איברהים ראיסי חוגגים בטהראן, 19 ביוני 2021. רויטרס
"מסוכנת לא רק לישראל אלא גם לעולם". תומכיו של ראיסי חוגגים בטהראן, אתמול(צילום: רויטרס)
בווידאו: נשיא איראן הנבחר ראיסי עם הנשיא היוצא רוחאני (צילום: רויטרס)

מרואיין נוסף סיפר כי הצביע בבחירות לנשיאות "פעם אחת בשנת 1980 וחשבתי שחתאמי יכול להיות פורה עבור איראן, אבל התבדיתי". לדבריו, "לנשיאות באיראן אין משמעות והיא רק תפקיד שפועלים בו באישור המנהיג".

"איראן תחת המנהיג העליון מסוכנת לא רק לישראל אלא גם לעולם", אמר אחד מהם. "אסור לפקפק לעולם (במשטר), גם אם הם מבטיחים למועצת הביטחון של האו"ם שאיראן לא מפתחת נשק להשמדה המונית".

"יסיים את חייה של הרפובליקה האסלאמית". תומכי ראיסי בטהראן, אתמול(צילום: רויטרס)

אחד הדוברים ציין כי הוא דווקא מרוצה מהבחירה בראיסי, כיוון שהמשטר תחת שלטונו "יסיים את חייה של הרפובליקה האסלאמית"

מרואיין נוסף כינה אותו "תליין צמא דם", שבא כדי "להשמיד את האומה האיראנית. למה אתה כבר יכול לצפות מהתליין הזה?".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully