חיות נגד יו"ר הכנסת: "חתירה תחת עיקרון שלטון החוק, המרחק לאנרכיה וכאוס מתקצר"

נשיאת בית המשפט העליון ביקרה בחריפות את לוין במעמד הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין באילת, זאת בשל הדברים שאמר על בג"ץ לאחר פסק הדין בעתירות נגד אי-אישור התקציב. "סגנון מביש, אשר בינו ובין ממלכתיות, שבה אנו מצווים כסמלי שלטון, אין דבר וחצי דבר"

טל שלו ויעל פרידסון, כתבתנו לענייני משפט
31/05/2021
בווידאו: נשיאת העליון תוקפת את יו"ר הכנסת בנאומה בכנס לשכת עורכי הדין (צילום: דוברות לשכת עורכי הדין)
"חתירה תחת עיקרון שלטון החוק". חיות עם יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי באילת, היום(צילום: אתר רשמי, דוברות לשכת עורכי הדין)

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ביקרה בחריפות היום (שני) את יו"ר הכנסת יריב לוין, בשל הדברים שאמר על בג"ץ לאחר פסק הדין בעתירות נגד אי-אישור התקציב. "מתקפות אלה אינן רק נחלתם של אנשים פרטים וצייצני רשתות חברתיות למיניהם. הן נשמעות לדאבוני גם מפי נבחרי ציבור", אמרה חיות על לוין, במעמד הפתיחה של כנס לשכת עורכי הדין באילת.

"דומני כי כאשר נבחר ציבור כזה או אחר, מרשה לעצמו לתאר פסק דין של בית המשפט כ'אירוע מטורף' או כ'הפיכה', הדברים מלמדים יותר על אומרם מאשר על בית המשפט שנתן את פסק הדין", אמרה חיות. "אני מצדי אשתדל שלא להיגרר לסגנון המביש הזה, אשר בינו ובין ממלכתיות, שבה אנו מצווים כסמלי שלטון, אין דבר וחצי דבר".

עוד אמרה חיות כי "ישנם נבחרי ציבור המגדילים לעשות ומרשים לעצמם לקרוא לאי-כיבוד ואי-ציות לפסקי דין שאינם לרוחם. בקריאות חסרות האחרות הללו טמונה סכנה גדולה, אשר חשוב להתריע מפניה ולומר באופן הברור ביותר - החתירה תחת הלגיטימיות של בתי המשפט ושל פסקי הדין הניתנים על ידם, חותרת למעשה תחת עיקרון שלטון החוק ומכאן ועד אנרכיה וכאוס קצר המרחק".

חיות גינתה את דבריו נגד בג"ץ. יו"ר הכנסת לוין(צילום: אתר רשמי, יניב נדב/דוברות הכנסת)

הדברים אותם ביקרה חיות הגיעו לאחר פסק הדין שנתן בג"ץ בשבוע שעבר, אז קבע רוב של שישה שופטים כי השימוש של הממשלה בתיקון לחוק יסוד שמנע את העברת התקציב השנתי ל-2020, היה "שימוש לרעה בסמכות המכוננת". בעקבות הפסיקה, אמר לוין כי "אנו עדים לאירוע מטורף כאשר קומץ של שישה אנשים מתכסים בגלימת המשפט כדי לבצע הפיכה שלטונית".

בתגובה לדברים אמר לוין כי "מקהלת ההשתקה של ראשי מערכת המשפט עבדה היום שעות נוספות, בניסיון להכשיר את המהפכה המשפטית החדשה, שתכליתה העברה סופית של סמכויות החקיקה מידי הכנסת לבית המשפט העליון". עוד אמר ש"התמיכה הציבורית בביצוע רפורמות יסודיות במערכת המשפט ובהשבת כבודה ומעמדה של הכנסת גדלה מיום ליום".

עוד בוואלה!

בכל הכוח: בנט חצה את הרוביקון, נתניהו ינסה להשאיר אותו שם לבד

לכתבה המלאה
התייחס לאתגרים של מערכת המשפט בשנה האחרונה. מנדלבליט(צילום: אתר רשמי, דוברות לשכת עורכי הדין)

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס לאתגרים של מערכת המשפט בשנה האחרונה, בהתמודדות עם מגיפת הקורונה ובמהלך מבצע "שומר החומות", בצל פתיחת החקירה בבית הדין הבינלאומי בהאג. "אחד הכלים המשמעותיים ביותר שעומד לרשותנו בהתמודדות עם האיום של לוחמת המשפט הוא העובדה שבמדינת ישראל קיימת מערכת משפט עצמאית, שמחויבת לשלטון החוק, שבראשה ניצב בית משפט עליון" אמר מנדלבליט. "מערכת המשפט הישראלית, בראשה בית המשפט העליון, היא כיפת הברזל המשפטית שלנו".

עוד התייחס מנדלבליט למתקפות על מערכת המשפט ואמר כי "אלה התבטאויות חסרות אחריות, שחותרות תחת הבסיס לקיום המשותף שלנו כאן כחברה דמוקרטית".

יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי השתמש בביטויים חריפים יותר כשהתייחס להתקפות על בג"ץ. "אצלנו במדינה, כשניתן פסק דין שאינו נושא חן בעיני חלק מנבחרי הציבור, אז הם מרעילים את הציבור כנגד בית המשפט", הוא תקף.

חימי ציטט אמירה של סמוטריץ' על פסק דין של בג"ץ: "הפתרון הוא פשוט - לא לציית לאבסורדים שלו. אין דרך אחרת". על כך פנה יו"ר לשכת עורכי הדין בשאלה אל "אותו חלק מנבחרי הציבור שלנו - אלה שעוסקים בהפצת נגיף הדה-לגיטימציה - איפה הדוגמה האישית? איפה האחריות? אנחנו בלשכת עורכי הדין נמשיך ונהיה ממלכתיים ועצמאיים, נמשיך ונעמוד איתנים אל מול כל ניסיון להחליש את מערכות אכיפת החוק".

השתמש בביטויים חריפים יותר. חימי עם גנץ(צילום: אתר רשמי, דוברות לשכת עורכי הדין)

בכנס נאם גם שר הביטחון והמשפטים בני גנץ. "הגענו לשעת מבחן שבה עומדת מחלוקת אחת מעל כולם. ולא, זו לא המחלוקת בין כן ביבי ללא ביבי, זו מחלוקת על צורתה ומהות קיומה של הדמוקרטיה הישראלית, על השאלה האם שחיתות ורמיסת שלטון החוק היא נורמה או קו אדום", אמר. "התשובה שלנו היא כיבוד שלטון החוק, שיח מכבד גם במחלוקות, והחזרת המשילות והשפיות לזירה הציבורית. כל השאר יחכה".

בהמשך התייחס למגעים להקמת הממשלה ברקע הצהרתו של יו"ר ימינה נפתלי בנט אתמול. "אנחנו רוצים מאוד לראות את ממשלת השינוי קמה. אני ויתרתי על תפקיד ראש הממשלה שהוצע לי כי ישראל צריכה שינוי" אמר. "הדרישות שהצגנו במשא ומתן הן הרבה מתחת לחלומות שלנו ולכן אני מאמין שדברים יסתדרו. נתניהו צריך לסיים את תפקידו והמדינה כולה חייבת לחזור להתנהלות ממלכתית במקום התנהלות שמונעת מגחמות אישיות של אדם אחד. נתניהו הוא ההוכחה שצריך להגביל את כהונת ראש הממשלה.

"אני חושב שמשרד המשפטים זקוק לשר במשרה מלאה ונכנסתי אליו רק בגלל מצב החירום שבו הרגשתי שצריך לשמור על הדמוקרטיה וכך עשיתי. גם בממשלה הבאה אמשיך לשמור על הדמוקרטיה ואני יודע שאפשר להגיע להסכמות וגם לרפורמות בהידברות ושיח עם כלל השותפים והמערכות כל עוד אף אחד לא יתנהל כביריון אידיאולוגי. אני מעריך שכך יהיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully