מבצע שומר החומות

שתי נשים נהרגו מפגיעות ישירות של רקטות בבתים באשקלון; טווח הירי התרחב לאשדוד

לפחות 10 בני אדם נפצעו בדרגות שונות בשתי הערים, בכמה זירות שונות. יותר מ-300 רקטות נורו משטח הרצועה מאז אתמול. 4 בני משפחה נפצעו בפגיעה בבית באשקלון בשעות הבוקר. נתניהו: הוחלט להגביר את עוצמת התקיפות. לפי הפלסטינים, יש 27 הרוגים. עדכונים שוטפים

10/05/2021

שידור ישיר מעזה

  • 2 נשים נהרגו מפגיעות ישירות של רקטות בבתים באשקלון
  • מטחי הירי התרחבו לאשדוד ואזור גן יבנה; פצוע קשה במטחים על אשקלון
  • צה"ל: חוסל ראש מערך הרקטות של הג'יהאד האסלאמי
  • הרמטכ"ל החליט על הרחבת המבצע ללא הגבלת זמן
  • יותר מ-300 רקטות נורו לישראל מרצועת עזה מאז אתמול
  • צה"ל תקף כ-130 יעדי חמאס בתגובה לירי הרקטות
  • הפלסטינים מדווחים על 27 הרוגים, בהם 9 ילדים

שתי נשים נהרגו היום (שלישי) מפגיעות ישירות של רקטות ששגורו מרצועת עזה לעבר ישראל ופגעו בשני בתים באשקלון. ירי הרקטות מרצועת עזה נמשך היום, וטווחי הירי התרחבו לאזור אשדוד וגן יבנה. השיגורים, שהחלו אמש עם מטח לכיוון ירושלים עם פקיעת האולטימטום של חמאס, התחדשו מעת לעת במהלך הלילה ושעות הבוקר. בתגובה לירי הרקטות, צה"ל פתח במבצע "שומר החומות" במסגרתו התבצעו ביממה החולפת כ-130 תקיפות של ייעדי חמאס ברצועה, ובהן הותקפה גם חוליית משגרי נ"ט.

בעקבות מטח רקטות נרחב לכיוון אשקלון, אירעו פגיעות במבנים בעיר, בהם מוסד חינוכי. כעשרה בני אדם נפגעו בעקבות ההתקפות על אשקלון ואשדוד, בהם אחד במצב קשה והיתר קל ובינוני. במקביל, באשדוד נרשמו שתי פגיעות. במטחים נוספים ששוגרו הבוקר, שני בניינים באשקלון ספגו פגיעות, בעקבותיהן ארבעה בני משפחה נפגעו - אב ואם כבני 40 שנפצעו קשה ובינוני ושני ילדיהם, בני שש ו-12, באורח קל.

פיקוד העורף הנחה את תושבי אשקלון "להישאר במרחב המוגן עד להודעה חדשה".

עוד בוואלה!

נתניהו יגיע להתייעצות ביטחונית בקריה: "העימות יכול להמשיך"

לכתבה המלאה
בווידאו: רגע פגיעת הטיל בבניין הרב קומות באשקלון (צילום: חמ"ל)
זירת פגיעת הרקטה בבניין מגורים באשקלון, היום(צילום: רויטרס)
זירת פגיעת הרקטע באשקלון 11 במאי 2021(צילום: רויטרס)

על פי גורמי ביטחון, סך הכל נורו יותר מ-300 רקטות, ועשרות מהן יורטו. לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל המשיך לתקוף הבוקר יעדי חמאס בעזה, כולל בניין בו התגורר בכיר חמאס. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, סך הכל נהרגו 27 בני אדם ברצועה, בהם תשעה ילדים.

לאחר מטחי הירי הנרחבים לאשקלון ואשדוד, השב"כ וצה"ל הודיעו כי ראש מערך הרקטות בג'יהאד האסלאמי, סמאח עבד אל-ממלוכ, נהרג בתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה. בהודעה משותפת אישרו הארגונים כי מטוסים תקפו דירת מסתור בה שהה אל-ממלוכ יחד עם בכירים נוספים בג'יהאד.

הפלסטינים דיווחו גם על פגיעה ישירה במבנה ברצועה, בה נהרגו שני בני אדם נוספים. חמאס והג'יהאד האסלאמי הודיעו כי כמה לוחמים ומפקדים אזוריים נהרגו בתקיפות צה"ל ברצועה.

בווידאו: פגיעה ישירה באשקלון ובאשדוד (צילום: מד"א ואנשי הדממה, ליאור אטיאס)
פגיעת רקטה במוסד לימודי באשקלון, היום(צילום: כבאות והצלה , אלי כהן)
זירת פגיעת הרקטה באשדוד, היום(צילום: מד"א)

בתום הערכת מצב שקייימו בדרום ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן שבת, מפקד פיקוד דרום ובכירים נוספים, הוחלט להעלות את תדירוץ התקיפות ברצועה ואת עוצמתן.

"חמאס יקבל כאן מכות שהוא לא ציפה להן", הצהיר נתניהו. "אני יודע שהדבר הזה כרוך גם בסבלנות ובהקרבה מסוימת מצדכם, אזרחי ישראל. לצערי נהרגו לנו שני אזרחים. אני מבקש מכולכם להישמע להוראות, לשמור בקפדנות על הנחיות פיקוד העורף, זה מציל חיים".

בהמשך, יצא ראש הממשלה נגד המחאות הערביות ברחבי הארץ. "אני רוצה לומר גם מילה לגבי ערביי ישראל, הייתה כאן התפרעות פרועה אתמול שאנחנו לא יכולים לקבל אותה מצד צעירים חמומי מוח. ההנחיה שלנו לעשות הכל כדי לשמור על החוק והסדר. אני מצפה מכל מנהיגי הציבור, ובראש ובראשונה ממנהיגי הציבור הערבי, להתייצב כאן, לגנות את ההתפרעות הזאת ולעשות הכל כדי להחזיר את השקט".

בווידאו: זירות הנפילות באשקלון (צילום: יותם רונן, רויטרס ומד"א, יניר יגנה)
"חמאס יקבל כאן מכות שהוא לא ציפה להן". הערכת המצב בדרום(צילום: אתר רשמי, לע"מ)
תקיפות צה"ל בעזה, 11 במאי 2021(צילום: רויטרס)
הרס בית בעזה, היום(צילום: AP)
בווידאו: נתניהו וגנץ מאיימים בפגיעה קשה בחמאס (צילום: לע''מ ואלעד מלכה/ משרד הביטחון)

שר הביטחון אישר לצה"ל לגייס כ-5,000 חיילי מילואים בהתראת קריאה חריגה. החיילים יתגייסו בין היתר לפיקוד דרום, פיקוד העורף ואגף המבצעים. זאת לצורך המשך הפעילות במבצע "שומר החומות".

במקביל, דובר צה"ל עדכן כי הרמטכ"ל אביב כוכבי קיים הערכת מצב שבסיומה הנחה להרחיב את המצבע, ללא הגבלת זמן, ולהמשיך בתקיפת אתרי ייצור ואחסון אמצעי לחימה של חמאס והג'יהאד האסלאמי. "הרמטכ"ל הנחה על תגבור כוחות נוספים לאוגדת עזה של חטיבות חי"ר ושריון, זאת לצד המשך היערכות מוגברת של יחידות הגנה אווירית, מודיעין ואוויר", נכתב בהודעת צה"ל.

1/5כלי רכב בוערים אחרי פגיעת רקטה באשקלון (צילום: AP)(צילום: AP)
שיגור מיירט של כיפת ברזל(צילום: AP)
בית שנפגע בשדה נגב, הלילה(צילום: אתר רשמי, ללא קרדיט)
מפקדת חמאס שהופצצה על ידי חי האוויר בעזה, הבוקר(צילום: רויטרס)
בווידאו: הפרשן הצבאי של וואלה! תיעד שיגור ויירוט של כיפת ברזל בגבול עזה (צילום: אמיר בוחבוט, שי מכלוף ודדי פולד)

בשל המצב הביטחוני, פיקוד העורף אסר התקהלות וביטל את הלימודים ביממה הקרובה בכל היישובים במרחק של 40 ק"מ מרצועת עזה. בראשון לציון, חולון, בת ים, רחובות ונס ציונה הוחלט גם כן שלא לקיים מחר לימודים כלל. בשאר יישובי המרכז והשפלה יתקיימו מחר לימודים בכל מוסדות החינוך, בתנאי שקיים בהם מרחב מוגן תקני וזמין להגעה בזמן התגוננות.

בניין באשקלון לאחר שפגעה בו רקטה, הבוקר(צילום: אתר רשמי, אקשלון ניוז)
תקיפת צה"ל בדרום רצועת עזה, הבוקר(צילום: רויטרס)

השיגורים החלו אתמול ב-18:00, תחילה לכיוון ירושלים, עם פקיעת האולטימטום שהציב חמאס לישראל, בו איים שיתקוף אם לא יוצאו כלל הכוחות מאזור הר הבית ומשייח ג'ראח במהלך חגיגות יום ירושלים. רקטה אחת מתוך שבע שנורו לאזור ירושלים פגעה בבית בקריית ענבים, ומאוחר יותר, רקטה פגעה בבית בשער הנגב. לא היו פצועים בשני האירועים. פגיעות נרשמו גם בבתים ורחבות בשדרות, שער הנגב, גבים ובכרמייה נפלו רסיסי מיירט.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully