נבלני תובע את בית הכלא: "לא נותנים לי גישה לקוראן"

מנהיג האופוזיציה הכלוא רוצה לקבל גישה לספר הקדוש למוסלמים, כחלק מרשימת היעדים שהציב לעצמו בעת מעצרו. "הספרים הם הכול בשבילנו", אמר נבלני, שממשיך לשבות רעב. הוא כבר איבד 15 ק"ג ממשקלו, ובכלא מאיימים להזין אותו בכפיה

אי-פי
14/04/2021
בווידאו: בית הכלא אליו הועבר נבלני בעיירה פורקוב (צילום: רויטרס)

מנהיג האופוזיציה של רוסיה אלכסיי נבלני תובע את בית הכלא שלו משום שהוא לא מאפשר לו להחזיק בקוראן, שאותו התכוון ללמוד בעת ריצוי עונש המאסר שלו. נבלני שובת רעב כבר שבועיים במחאה על סירובו של בית הכלא לאשר לרופאו האישי לבדוק את כאבי הגב והרגליים הקשים שמהם הוא סובל. עם זאת, בפוסט שפרסמו מקורביו בחשבון האינסטגרם שלו, נכתב כי התביעה הראשונה שלו נגד הסורים קשורה לספר הקדוש למוסלמים.

"העניין הוא שהם לא נותנים לי את הקוראן שלי, וזה מעצבן אותי", נכתב. הוא אמר כי "לימוד מעמיק" של הספר היה אחד מהיעדים שהציב לעצמו במהלך מאסרו. נבלני אמר כי הוא לא קיבל גישה לאף אחד מהספרים שהוא הביא או הזמין בחודש האחרון, משום שכולם צריכים לעבור בדיקות כדי לוודא שהם לא מכילים תכנים "קיצוניים". התהליך נמשך שלושה חודשים.

"לכן כתבתי עצומה נוספת למפקד והגשתי תביעה", כתב נבלני. "הספרים הם הכול בשבילנו, ואם אני צריך לתבוע עבור זכותי לקרוא, אז אתבע".

עוד בוואלה!

נבלני נשלח למושבת עונשין. זה מה שמצפה לו שם

לכתבה המלאה
שובת רעב כבר שבועיים. נבלני בבית המשפט במוסקבה(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר אמש כשנשאל על מצבו של נבלני כי "המצב לא הולם ולא הוגן. כל זה בהמשך להרעלה ולשביתת הרעב".

נבלני בן ה-44, יריבו הבולט ביותר של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשנים האחרונות, נעצר בינואר לאחר שובו מגרמניה, בתום חמישה חודשי החלמה מהרעלתו בגז עצבים. הקרמלין מכחיש את טענות נבלני ומדינות המערב בדבר מעורבות בניסיון חיסולו.

בפברואר הוא נידון לשנתיים וחצי מאסר בשל הפרת שחרורו על תנאי בעודו נרפא בגרמניה. העונש נובע מהרשעתו במעילה ב-2014, שלטענת נבלני נתפרה נגדו. בית המשפט האירופי לזכויות אדם קבע כי היא אינה חוקית, אך הרשויות ברוסיה התעלמו מהפסיקה.

נבלני הועבר בחודש שעבר מבית כלא במוסקבה למושבת עונשין בפוקרוב שבמחוז ולדימיר, 85 ק"מ ממזרח לבירת רוסיה. המתקן, המכונה IK-2, נחשב אחד הנוקשים ביותר ברוסיה. בין היתר, האסירים נדרשים לעמוד במסדרים במשך שעות ארוכות.

שוטרות מצלמות תומכים של נבלני מחוץ למושבת עונשין בפוקרוב(צילום: AP)

שבועות ספורים לאחר מאסרו, נבלני אמר כי הוא סובל מכאבים עזים בגבו וברגליו, ולא זוכה לשינה משום שהסוהרים מעירים אותו בכל שעה, לכאורה מחשש שיברח. הוא פתח בשביתת רעב לפני שבועיים בדרישה לקבל גישה לתרופות וביקור רופא. עם זאת, שירות בתי הסוהר הפדרליים של רוסיה אמר בחודש שעבר כי נבלני עבר בדיקות רפואיות, ותיאר את מצבו כ"יציב ומשביע רצון".

בשבוע שעבר הועבר מנהיג האופוזיציה לאגף החולים בכלא, לאחר שפיתח שיעול וחום. הוא אמר אז כי שלושה מ-15 שותפיו למחלקה חלו בשחפת, אך אתמול אמרו בעלי בריתו כי הוא הוחזר לאגף הכללי. הם סיפרו כי הוא השיל שמונה ק"ג ממשקלו מאז תחילת שביתת הרעב, ו-15 ק"ג מאז שהגיע למושבת העונשין ומשקלו כעת הוא כ-76 ק"ג.

לדברי בעלי בריתו של נבלני, רשויות הכלא "רואות את חומרת שביתת הרעב" ומאיימות להזין אותו בכפיה.

אשתו, יוליה, סיפרה כי הוא מתקשה בדיבור, אחרי ששוחחה עמו דרך חלון זכוכית בעת שביקרה בבית הכלא.

  • רוסיה
  • אלכסיי נבלני

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully