חברי הרשימה המשותפת ביקשו להצהיר אמונים מחדש במליאה, יו"ר הכנסת סירב

דיוני המליאה ננעלו, והשבעתם תתאפשר, בהתאם להחלטת יו"ר הכנסת, לכל המוקדם ביום שני הקרוב. במקביל, במחלקה המשפטית בכנסת בוחנים אם ניתן לשלול את זכויותיהם של הח"כים לאחר שאתמול סירבו להצהיר אמונים כמקובל

07/04/2021
בווידאו: הרשימה המשותפת ביקשה להישבע נגד הכיבוש (צילום: ערוץ הכנסת)

חברי הרשימה המשותפת (חדש ובל"ד) שסירבו אמש להצהיר אמונים כמקובל בהשבעת הכנסת ה-24, ביקשו לעשות זאת היום (שלישי), כנדרש, בדיוני המליאה. עם זאת יו"ר הכנסת יריב לוין סירב לכך, אף שאין לו עילה משפטית לעשות זאת.

במקביל, במחלקה המשפטית בכנסת בוחנים אם ניתן לשלול את זכויותיהם של חברי הכנסת של סיעות חד"ש ובל"ד ברשימה המשותפת, לאחר סירובם בהצהרת אמונים בהשבעת הכנסת ה-24 שנערכה אתמול וביקשו להתחייב על מאבקם בגזענות ובכיבוש, כלשונם.

בייעוץ המשפטי בוחנים האם חברי הכנסת זכאים למשכורת, רכב, יועצים פרלמנטריים כל עוד לא הושבעו וכן האם יוכלו להשתתף בהצבעות במליאה ובוועדות. בכל מקרה, חברי הכנסת הערבים שהשבעתם לא התקבלה, צפויים להצהיר אמונים במליאה ביום שני הקרוב והסוגיה בעניין זכויותיהם נוגעת לימים בודדים בלבד שבחלקם הכנסת אינה פעילה.

חברי הרשימה המשותפת(צילום: ראובן קסטרו)

סעיף 16 לחוק יסוד: הכנסת קובע כי קרא יו"ר הכנסת לח"כ להצהיר הצהרת אמונים והחבר לא עשה כן, לא יהנה החבר מזכויותיו של חבר הכנסת כל עוד לא הצהיר. בשנת 1987, במהלך הכנסת ה-11, אירע סיפור דומה עם מאיר כהנא ובעקבותיו נשללו זכויותיו והוא סורב כניסה למליאה ולוועדות הכנסת. כהנא ביקש להצהיר אמונים בנוסח שונה מ"מתחייב אני" המקובל, ופנה לבג"ץ, אך עתירתו נדחתה.

מוקדם יותר פנה חבר הכנסת איתמר בן גביר ליו"ר הכנסת, יריב לוין, בדרישה לאסור על חברי המשותפת כניסה למליאה. בן גביר העלה דרישה לשלול באופן מיידי את כל זכויות חברי הרשימה המשותפת, בעקבות סירובם להצהיר אמונים בנוסח הקבוע בחוק. לדבריו, "ההצהרות שמסרו חברי הכנסת מהרשימה המשותפת נוגדות את נוסח ההצהרה הנגזרת מחוק יסוד הכנסת ועל פי חוק היסוד חבר כנסת שלא יצהיר את הנוסח הקבוע לא יוכל להנות מזכויות חברי הכנסת".

עוד בוואלה!

חברי הרשימה המשותפת נשבעו נגד הגזענות והכיבוש: "נאבקים למען צדק ושוויון"

לכתבה המלאה
"לא חשבתי שמשפט כזה צריך להעליב או שמשפט כזה צריך להכעיס מישהו", אבו שחאדה(צילום: ראובן קסטרו)

חלק מחברי הכנסת שעוררו את הסערה במליאה אתמול היו סמי אבו שחאדה, עופר כסיף ויו"ר הרשימה איימן עודה, סירבו לומר רק "מתחייב אני" וביקשו להתחייב לפעול נגד הגזענות והכיבוש. השבעתם לא נקלטה, ולכן ייאלצו להישבע אמונים במועד אחר.

יו"ר בלד אבו שחאדה, שהיה הראשון להישבע שלא לפי הנוסח, מחה על הוצאתו מהמליאה. "אנחנו נאבקים למען צדק ושוויון, ולא חשבתי שמשפט כזה צריך להעליב או שמשפט כזה צריך להכעיס מישהו", סיפר ל-103FM. "אין לי אינטרס לתקוע את העבודה בכנסת. חוסר הסבלנות של יו"ר הכנסת היה בלתי רגיל. אני רגיל לכך שיש לו יותר סבלנות, אך הוציאו אותי מיד מהמליאה - הוא לא היה מוכן לשמוע עוד משפט".

"אני באמת מקווה שאנחנו לא בדרך לבחירות חמישיות מיותרות", המשיך. "אנחנו רואים לאורך זמן איבוד אמון של הציבור, וחלק מהציבור מיישר קו עם המצב המושחת שהגיעה אליו המערכת הפוליטית. אנשים שאמורים להיות בכלא נמצאים בכנסת". הוא חזר והדגיש: "אני מתחייב להמשיך את המאבק למען צדק, שוויון ודמוקרטיה - למען כל האזרחים במדינה, יהודים וערבים. מתחייב אני".

ברשימה המשותפת הסבירו כי "זה לא מחאה נגד הנוסח המוסכם, זו מחאה נגד הגזענות והכיבוש". לדבריהם, "אנחנו בעד שוויון מלא". ח"כ כסיף, שיזם את המהלך, כתב בטוויטר: "מתחייבים אנו להאבק נגד הגזענות והכיבוש ובעד שוויון, דמוקרטיה אמיתית ושלום צודק. מתחייבים לכלל אזרחי המדינה - ללא גזענות ואפליה!".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully