ללא פיקוח ומדיניות מסודרת, המשבר הפוליטי מגדיל את הסיכון למלחמה עם איראן

הקבינט המדיני-ביטחוני לא התכנס כבר חודשים, והחלטות שעלולות להוביל להסלמה מתקבלות בפורומים שאינם מוסמכים לכך. המבצעים המיוחסים לישראל מתנהלים בוואקום שלטוני, עם רה"מ על ספסל הנאשמים, ומול ממשל אמריקני המעוניין לשוב למו"מ על הגרעין ומרחיק עצמו מהאירוע

07/04/2021
בווידאו: תיעוד ממל"ט איראני של הספינה בבעלות הישראלית שנפגעה מפיצוץ במפרץ עומאן (רשת אל-מיאדין)

התקיפה של ספינת משמרות המהפכה האיראנים בים האדום אתמול, שלפי פרסומים זרים מיוחסת לצה"ל, היא עליית מדרגה נוספת בהסלמה איטית ומתמשכת בין איראן לבין ישראל בחודשים האחרונים. אלא ששורת המבצעים הטקטיים הללו אליהם יצאה ישראל ללא דיון מדיניות מסודר עלולה להביא במציאות הפוליטית הנוכחית להידרדרות אסטרטגית ומסוכנת.

לפי פרסומים זרים ישראל פועלת נגד ספינות משא ומכליות איראניות כבר שנתיים. עד לפני כמה חודשים הפעולות הללו בוצעו במצולות ללא כל הד תקשורתי. הפרסומים בתקשורת האמריקנית בנושא העלו את הפעולות הללו מעל פני המים וחייבו את האיראנים לשנות מדיניות ולהגיב באמצעות שתי התקפות על אוניות סוחר בבעלות אנשי עסקים ישראלים.

התגובה האיראנית הביאה לתגובת נגד שהגיעה לשיא אתמול בתקיפה שמיוחסת לישראל נגד אוניית משמרות המהפכה האיראנים סאוויז. בניגוד לתקיפות קודמות, הפעם מדובר בהתקפה על יעד איראני איכותי. הספינה הייתה בסיס צף לפעילות איסוף מודיעין ומבצעים של האיראנים בתימן כחלק מהסיוע למורדים החות'ים. זו אולי הפעולה המשמעותית ביותר נגד אוניות איראניות בשררת הפעולות המיוחסות לישראל.

הסלמה איטית ומתמשכת בין איראן לבין ישראל. ספינת המשא האיראנית שהותקפה סאוויז(צילום: אתר רשמי, Fleetmon)

אלא שההסלמה הזו מגיעה בתקופה של ואקום שלטוני ומשבר פוליטי עמוק בישראל, וכאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו עסוק במשפטו ומבלה חלק מזמנו על ספסל הנאשמים. די היה להסתכל בתמונה אתמול בכנסת בה נראו ראש הממשלה ושר הביטחון בני גנץ יושבים זה עם גבו לזה ולא מחליפים מילה. את ההשפעה של האיבה האישית ניתן היה לראות היטב בקבלת ההחלטות הקלוקלת סביב הטיפול במשבר הקורונה. אין סיבה לחשוב שבקבלת ההחלטות המדיניות-ביטחוניות המצב שונה.

הקבינט המדיני-ביטחוני, שהוא הפורום החוקי לקבלת החלטות מדיניות-ביטחוניות, לא התכנס כבר חודשים ארוכים ולא היה מעורב כלל בגיבוש המדיניות בנושא הפעילות הישראלית נגד איראן שהובילה להסלמה הנוכחית. הפורום בו מתקבלות ההחלטות בנושאים אלה בחודשים האחרונים הוא פורום ראשי השירותים בו נמצאים ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המוסד יוסי כהן וראש השב"כ נדב ארגמן. בחלק מהמקרים מצורף לפורום גם שר החוץ גבי אשכנזי ושרים בודדים אחרים.

ההסלמה עם איראן מגיעה כאשר ממשל ביידן מנסה לקדם שני נושאים באזור - סיום המלחמה בתימן וחזרה להסכם הגרעין. המעורבות המיוחסת לישראל בפעולות שעלולות לחבל בשני המהלכים הללו, ועוד ביום בו התחילו השיחות עם איראן בווינה, הינה לצנינים בעיני הבית הלבן. לא בכדי מיהר הפנטגון אתמול להתנער מכל מעורבות בהתקפה על הספינה האיראנית ולהבהיר כי ידה של ארצות הברית לא הייתה במעל. האמריקנים הגדילו ועשו כאשר תדרכו כלי תקשורת אמריקנים כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי הפעולה.

עוד בוואלה!

המאבק החשאי והמסוכן שניהל צה"ל מול איראן בים האדום

לכתבה המלאה
תקופה של ואקום שלטוני ומשבר פוליטי עמוק בישראל. נתניהו בבית המשפט, השבוע(צילום: אתר רשמי, אורן בן חקון)

רק לפני כמה שבועות החליטה ישראל על מדיניות של דיאלוג עם ארצות הברית בנושא האיראני, במהלכו דרשה ישראל וקיבלה התחייבות למדיניות של "אפס הפתעות" בנושא. האמריקנים נענו לבקשה הישראלית אך דרשו מישראל לנהוג באותה צורה. לא ברור האם הפעולות האחרונות בים האדום המיוחסות לישראל עולות בקנה אחד עם ההבנות בין הצדדים, והאם הן לא יפגעו ביכולתה של ישראל להשפיע על האמריקנים בכל הנוגע להסכם הגרעין.

גורמים ביטחוניים מודים בכך שהמצב הפוליטי הנוכחי בעייתי מאוד, אך מדגישים כי ישראל מנסה להכיל את האירועים ולא לאפשר להם להגיע להידרדרות אסטרטגית. הגורמים מציינים כי ההערכה בקהילת המודיעין הישראלית בשלב זה היא שניתן יהיה לעשות זאת.

אלא שבמצב הפוליטי בו נמצאת ישראל, הסתמכות על הנכונות האיראנית להבליג על האירועים היא הימור מסוכן. בשעה שמערכת קבלת ההחלטות המדינית-ביטחונית של ישראל אינה מתפקדת בצורה מיטבית, בלשון המעטה, המשך ההתייחסות להסלמה הזו כאירוע טקטי בלבד עלולה להביא להידרדרות למלחמה מבלי שאף פורום מוסמך בישראל לא קיבל על כך החלטה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully