פעם מנתה הקהילה 50 אלף איש. היום נותרו פחות מ-10 יהודים בתימן

13 מחברי הקהילה הזעירה עזבו לאחרונה את המדינה למצרים, בעקבות המלחמה בין החות'ים לקואליציה הסעודית. לפי חלק מהדיווחים, המורדים, שאחת הסיסמאות שלהם היא "מוות ליהודים", אילצו אותם לעזוב, ואילו אחרים טוענים כי הצדדים הגיעו להסכם

גבריאל פרידמן, JTA
03/04/2021
בווידאו: 44 הרוגים בשריפה שפרצה בעקבות ירי החות'ים לעבר מרכז מעצר מהגרים בצנעא (צילום: רויטרס)

13 יהודים מתימן נאלצו באחרונה להגר למצרים בגלל מלחמת האזרחים המשתוללת במדינה, וכיום נותרו פחות מעשרה חברים מקהילה יהודית שמנתה בעבר 50 אלף איש.

על פי כמה דיווחים, המורדים החות'ים, שזוכים לתמיכתה של איראן ושולטים היום בחלקים נרחבים מהמדינה, הם שאילצו את היהודים לעזוב את תימן. עם זאת, דיווח ב"טיימס אוף ישראל" טען כי הפליטים הגיעו להסכם עם החות'ים, ועזבו לקהיר מרצונם. על פי דיווחים בתקשורת, הם סירבו להצעה לעלות לישראל.

משפחות יהודיות אחרות בתימן עזבו בחודשים האחרונים את המדינה והיגרו לאיחוד האמירויות הערביות. איחוד האמירויות מקיימת קשרים דיפלומטיים מלאים עם ישראל, לאחר החתימה על הסכמי אברהם בשנה שעברה.

עוד בוואלה!

במחיר מכונית משומשת: המאבק להצלת בתי הכנסת ההיסטוריים במזרח אירופה

לכתבה המלאה
גבר בפתח מרכז יהודי בחאריף, תימן(צילום: AP)

רוב יהודי תימן עלו לישראל זמן קצר לאחר הקמת המדינה, בעקבות גלי האנטישמיות ששטפו את העולם הערבי אחרי המלחמה ב-1948. בשנת 2016 הוברחה קבוצה של 19 מיהודי תימן לישראל, במסגרת מבצע חשאי שתואם עם הסוכנות היהודית.

ב-2008 נרצח מורה יהודי נרצח בעיר ראידה ונרשמה עלייה חדה במתקפות נגד יהודים בתימן. בשנת 2012, נרצח בצנעא יהודי נוסף אזרח תימן, ויהודייה צעירה נחטפה, אולצה להתאסלם ונישאה בכפייה לגבר מוסלמי.

מאז 2014, החות'ים שולטים בצנעא וברוב צפונה של תימן. אחת מהקריאות שלהם היא "מוות ליהודים", והם מעבירים חינוך אנטישימי בבתי הספר.

  • תימן
  • יהודים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully