וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ הקפיא את העברת המידע על מתחסנים לרשויות המקומיות

עודכן לאחרונה: 10.3.2021 / 8:04

השופטים הוציאו צו ביניים לעצירת ההליך שאושר בכנסת לפני כשבועיים במסגרת עתירה נגדו. הם הורו למדינה לנמק מדוע אין לבטל את החוק הפוגע בזכות לפרטיות, ודרשו מהקופות להשיב אם הן יכולות לעודד התחסנות דרך פנייה למבוטחים. "הממשלה לא הצביעה על תועלת משמעותית"

בווידאו: הכנסת אישרה את החוק המאפשר להעביר מידע על אזרחים שלא התחסנו/צילום: ערוץ הכנסת

בג"ץ הוציא הערב (שלישי) צו שמקפיא את העברת המידע על מתחסנים ממשרד הבריאות לרשויות המקומיות. השופטים הוציאו גם צו על תנאי שמורה למדינה לנמק מדוע לא יבוטל החוק שמאפשר את העברת המידע, בשל פגיעתו בזכות לפרטיות. הצו גם הורה לקופות החולים להתייחס בתשובתן לעתירה לשאלה אם יש ביכולתן לתרום לעידוד התחסנות הציבור באמצעות פנייה אישית למבוטחיהן.

הצו ניתן במסגרת עתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח ורופאים לזכויות אדם. המשיבים לעתירה - הכנסת, משרדי החינוך והבריאות, קופות החולים ומרכז השלטון המקומי - יצטרכו להגיש את תשובתם עד ליום ראשון בשעה 16:00.

חיסון לקורונה, מתחם מד"א בעיר העתיקה, ירושלים,26 בפברואר 2021. אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
התשובות יוגשו עד יום ראשון. מתחם חיסונים בירושלים/פלאש 90, אוליבייה פיטוסי

עו"ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח מסר כי "גם בדיון שנערך היום, וחרף שאלות חוזרות ונשנות של בית המשפט, נציגי הממשלה והכנסת לא הצביעו על תועלת משמעותית שתעלה מהעברת המידע הרפואי הרגיש למשרדי הממשלה ולרשויות המקומיות. זו עוד פגיעה קשה בזכות החוקתית לפרטיות שכפי שציינה הנשיאה חיות בדיון נשחקה משמעותית בשנה האחרונה".

לפני כשבועיים, מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק, ברוב של 30 תומכים לעומת 13 מתנגדים. במסגרת החוק יעבור מידע רק על מי שלא התחסן במנת חיסון אחת, שיכלול שם, תעודת זהות, כתובת ומספר טלפון. החוק אושר כהוראת שעה והוגבל למשך שלושה חודשים.

לפי ההצעה, הרשויות יסייעו למשרד הבריאות בקידום מבצע החיסונים, בין היתר באמצעות פנייה אישית לבירור הסיבות לאי־התחסנות, הסרת מניעות שונות, סיוע בהנגשת המידע או החיסון עצמו. בשלב זה מדובר רק ברשויות מקומיות שיכולות לבקש פרטים על תושביהן, משרד החינוך על צוותי החינוך ומשרד הרווחה על עובדי הרווחה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully