וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפועלים שהתחסנו נושמים לרווחה, ומדברים על מי שחסר: "לדאוג למשפחות"

עודכן לאחרונה: 8.3.2021 / 20:21

אחרי הביקורת, מבצע חיסון הפלסטינים שחוצים את הגבול מדי יום החל. הם מברכים על ההחלטה, ומבקשים שישראל תסייע לרשות. פועל מאזור רמאללה: "אם לא אתחסן לא יחדשו את האישורים שלי". במגזר העסקי שמחים בעיקר מסיבות כלכליות: "המשבר פגע בנו, חשוב לשמור על רציפות עסקית"

בווידאו: מבצע חיסון פועלים פלסטינים/צילום: שלומי גבאי

מבצע החיסונים של המינהל האזרחי ביהודה ושומרון יצא היום (שני) לדרך. המטרה המוצהרת היא לחסן 120 אלף עובדים פלסטינים שעובדים בישראל ומעבר לקו הירוק בתוך עשרה ימים. בשיחה עם וואלה! המתחסנים מבקשים שיאפשרו גם למשפחותיהם לקבל את החיסון נגד קורונה כדי להתגונן מהמחלה ולשוב לשגרה.

שמונה מתחמי חיסונים נפתחו היום במעברים בין הרשות לישראל: גלבוע (ג'למה), שער אפרים (ארתאח), אייל, חשמונאים (נעלין), תרקומיא, מיתר בדרום הר חרבון, מעבר ל"ה ומחסום בית לחם (מעבר רחל). לדברי עמוס זוארץ, מתאם הבריאות של המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, מחר ייפתחו ארבעה מתחמים באזורי תעשייה בשטחים לעשרה ימים: בברקן, אריאל, אפרת ומישור אדומים. בעוד 28 יום הפועלים ישובו לקבל מנת חיסון שנייה.

מבצע החיסונים לפועלים הפלסטיניים בישראל ובהתיישבות | מעבר מיתר 8 במרץ 2021. ראובן קסטרו
שמונה מתחמים נפתחו. תור לחיסון במעבר מיתר/ראובן קסטרו

במחסום בית לחם החלו כבר בשעות הבוקר בחיסון כ-200 עובדים פלסטינים. בתוך המתחם נשמרו ההנחיות והקפידו על סדר, אולם בחוץ עשרות פלסטינים חיכו בצפיפות גדולה. באופן אבסורדי, ההנחיות לא נשמרו.

"באתי לעשות חיסון לקורונה, כדי שנוכל להיכנס (לישראל - י"י) ולא להידבק", אמר חסן שארחה, פועל מהכפר דורא באזור רמאללה שעובד בירושלים. לדבריו, "אם לא אתחסן, לא מחדשים את האישורים שלי". הוא הוסיף: "תודה שמחסנים אותנו, הכול מסודר, זה טוב לכולם".

חלק מהפועלים שהגיעו להתחסן המתינו מספר דקות במתחם כדי לוודא שאין תופעות לוואי יוצאות דופן, ומשם המשיכו למקומות עבודתם באתרי הבנייה בירושלים.

עוד בוואלה!

בכניסה לאזורי תעשייה וביציאה ממעברים: כך יתחסנו 110 אלף פועלים פלסטינים

לכתבה המלאה
מבצע החיסונים לפועלים הפלסטיניים בישראל ובהתיישבות | מעבר מיתר 8 במרץ 2021. ראובן קסטרו
"אם לא אתחסן, לא יחדשו את האישור שלי"/ראובן קסטרו
עמוס זוארץ. ללא, ראובן קסטרו
מחר - ארבעה מתחמים נוספים. עמוס זוארץ/ראובן קסטרו, ללא

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, הגיע אף הוא למתחם כדי לראות מקרוב כיצד מבצע החיסונים נעשה. "זה חשוב מאוד", הוא אומר. "מדי יום נכנסים כ-130 אלף פלסטינים לישראל. חשבנו שנכון לחסן אותם ולמנוע מעבר תחלואה מהרשות הפלסטינית, שם יש תחלואה כבדה. אנחנו מתואמים עם הרשות כדי לבדוק אם יש תסמינים לאחר החיסונים. מדובר באזור אפידמיולוגי אחד (ישראל והרשות הפלסטינית - י"י). חיסון האוכלוסייה הפלסטינית נתון בידי הרשות. אנחנו יכולים לסייע בידע ובניסיון, אבל העברת החיסונים לרשות הפלסטינית זה עניין מדיני".

לוי נשאל על התפרצות הקורונה ברשות הפלסטינית והסכנה מאובדן שליטה שם, ואמר כי בישראל "מחליפים איתם מידע, ולגבי השאר - הדברים נמצאים במשא ומתן וזה לא הזמן לפרט על זה".

מבצע החיסונים לפועלים הפלסטיניים בישראל ובהתיישבות | מעבר מיתר 8 במרץ 2021. ראובן קסטרו
"במהלך היום אנחנו שואפים לחסן אלף פועלים". מתחם החיסונים במעבר מיתר/ראובן קסטרו
אבי בן חמו. ללא, ראובן קסטרו
"לשמור על הרציפות העסקית". בן חמו/ראובן קסטרו, ללא

סגן-אלוף טלי אהרון, מפקדת מנהלת התיאום והקישור בבית לחם במינהל האזרחי, אמרה כי "ברשות הפלסטינית מאוד נכונים למהלך. אנחנו משקיעים מאמץ הסברתי מאוד רחב. בשעה וחצי האחרונות התחסנו פה כמעט 200 פועלים ובמהלך היום אנחנו שואפים לחסן אלף פועלים".

עסקים כרגיל

עמר אליאן מאבו דיס, עובד בניין בתלפיות, חיכה תקופה ארוכה כדי שיקבל את האישור להתחסן. בתור מחוץ למתחם הוא מודה לישראל על החיסונים ומבקש לא לשכוח את אלה שלא עובדים בישראל. "הרגשה טובה שדואגים לנו ולבריאות שלנו, צריך לחסן את כל הפועלים. צריך לחסן גם את הפלסטינים, אנחנו חיים ביחד", הוא אומר. לדבריו, הפחד הוא לא רק מהידבקות בקורונה, אלא גם מאיבוד הפרנסה בישראל "עקב המחלה והבידוד".

למתחם החיסונים במעבר רחל הגיע היום גם יו"ר מרחב ירושלים בהתאחדות התעשיינים, אבי בן חמו, שסבור שהמבצע יעזור לתעשיינים ולקבלנים שחוו משבר גדול בתקופה האחרונה. "כמו אצל כולם, המשבר פגע בנו עם חולים ובידודים, גם בתעשייה וגם בבניין. הפגיעה הייתה גם בענפים חיוניים כמו מזון, ציוד רפואי, תשומות בנייה ועוד. לכן היה לנו כה חשוב לחסן את העובדים הפלסטינים כמה שיותר מהר. לשמחתי אחרי הרבה לחצים שלנו, הממשלה סוף סוף הסכימה לחסן את העובדים כדי לשמור על הרציפות העסקית. אנו מחויבים תמיד לשמירה על הבריאות של העובדים שלנו, הישראלים והפלסטינים, שעובדים יחדיו תמיד בדו-קיום, זה לצד זה".

מבצע החיסונים לפועלים הפלסטיניים בישראל ובהתיישבות | מעבר מיתר 8 במרץ 2021. ראובן קסטרו
היענות גבוהה. מתחם החיסונים במעבר מיתר/ראובן קסטרו
מבצע החיסונים לפועלים הפלסטיניים בישראל ובהתיישבות | מעבר מיתר 8 במרץ 2021. ראובן קסטרו
לראשונה עם חיסוני מודרנה/ראובן קסטרו

אחמד שושה מכפר חוסם טוען שיש היענות גבוהה מאוד מצד הפועלים הפלסטינים להתחסן במעברים. "הכול יהיה בסדר, אנחנו מרוצים, אני מרגיש טוב. אם הרשות הפלסטינית לא מצליחה להשיג חיסונים, ישראל צריכה להביא להם, רוב הפועלים שמגיעים רוצים להתחסן".

ההחלטה להתחיל במבצע החיסונים של פועלים פלסטינים מגיעה בין השאר בעקבות ביקורת בינלאומית בשבועות האחרונים על כך שישראל אינה מסייעת מספיק לרשות הפלסטינית בחיסוני קורונה וכן לאחר שיחת טלפון בין שר החוץ האמריקני טוני בלינקן לשר החוץ גבי אשכנזי, במהלכה ביקש בלינקן כי ישראל תסייע יותר לפלסטינים בחיסוני קורונה. ישראל מסייעת לרשות עם כמות סמלית של חיסונים לצוותי הרפואה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully