בחמאס מקווים למפץ גדול, ובצה"ל כבר פועלים כדי להכניס את השד לבקבוק

ההמתנה בפתח ליום שאחרי אבו מאזן במקביל להתעצמות חמאס ברחוב הפלסטיני, פוערים סדקים במשילות הרשות לקראת הבחירות לנשיאות, והמתיחות בנפת חברון מורגשת. במערכת הביטחון נוקטים צעדים בניסיון למנוע מחמאס "להרים ראש" בקלפיות, ונערכים מחדש כדי לשלוט בגובה הלהבות

06/03/2021
בווידאו: דיווח של אמיר בוחבוט מחברון לקראת מבצע חיסון הפועלים הפלסטינים (צילום: אמרי בוחבוט ורויטרס)

פעילי חמאס מחברון ארגנו לפני כשבוע וחצי קבלת פנים חמה, תרתי משמע, לאסיר ביטחוני שריצה 15 שנה בכלא הישראלי ויצא לחופשי. חמושים עמדו בלב רחוב הומה אדם, שלפו רובים וירו צרורות באוויר בצרורות. את עיקר תשומת הלב משכו דגלי חמאס על כלי הרכב ולא בהכרח הירי. בימים רגילים היו מגיעים מנגנוני הביטחון ועוצרים את פעילי החמאס שנואי נפשם. זה היה מסתיים במעצר אלים ומשפיל. "פעילי חמאס נרדפים בגדה המערבית על ידי צה"ל ועל ידי הרשות הפלסטינית. הם יודעים שהם לא יכולים לתלות תמונה או דגל עם סמל הארגון. בטח לא לבצע ירי", הסבירו גורמי צבא, "הרשות הפלסטינית עדיין לא יודעת איך לעכל את מערכת הבחירות שבפתח, במועצה המחוקקת. לכן הם קצת מבולבלים ובשלב הזה מאפשרים לחמאס להרים את הראש החוצה. אבל אנחנו מעריכים שזה לא לאורך זמן".

שר הביטחון בני גנץ, שקיבל סקירות על המתרחש בשטחי יהודה ושומרון, הגדיר זאת כ"בעיות משילות פנים פלסטיניות שיש לטפל בהן" והנחה שבכל מקום בו הרשות הפלסטינית "מורידה רגל מהגז ומשאירה חלל" צה"ל צריך לבצע מעצר ולסכל כל כוונה שענייניה היא פגיעה ביציבות הביטחונית. קבלתה הפנים הזאת בחברון לא הייתה המקרה היחידי ומקרים דומים דווחו בשכם ובעוטף ירושלים. באבו דיס התקיימה תהלוכה חמושה של פעילי החזית הדמוקרטית בהשתתפות עשרות פעילים מקומיים ללא התערבות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

הבחירות לרשות המחוקקת הפלסטינית צפויות להתקיים ב-22 במאי וב-31 ביולי בחירות לנשיאות. בינתיים השטח מבעבע לקראת 21 במרץ, אז יתקיים כינוס הפלגים הפלסטיניים לדיון בנושא הבחירות וארגון המועצה הלאומית, והארגונים הפלסטיניים השונים נערכים לכך, תחת עינו הפקוחה של צה"ל. במערכת הביטחון מעריכים כי אם הרשות הפלסטינית לא תתעשת ותעצור את התופעה, בעיות המשילות יתרחבו, פעילי חמאס יצברו כוח ברחוב ובמקרים אחרים יטילו אימה ויהיה קשה מאוד להחזיר את השד לבקבוק.

גנץ הורה לסכל כל כוונה שענייניה היא פגיעה ביציבות הביטחונית. כוח צה"ל בחברון, פברואר 2020(צילום: אמיר בוחבוט)

לפי קצינים בפיקוד המרכז, בפיקוד האלוף תמיר ידעי, בכירי הרשות הפלסטינית והנהגת הפתח עסוקים בסוגיית הבחירות ובעיצוב היום שאחרי לכתו של אבו מאזן תחת ההשפעות של ממשל ג'ו ביידן בבית הלבן.

ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר מוחמד אשתייה (62), שרואה את עצמו גם כיורשו של אבו מאזן, הגביר את קצב השיחות עם פלסטינים בארה"ב כדי לייצר לובי מספיק חזק שישפיע על המדיניות שיוביל ביידן בשטחים לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני, בעוד השורות בתוך תנועת הפתח ספק מתפוררות באיטיות ספק מנסות להשפיע על מעמדן ביום שאחרי. בשיח הפנימי לדוגמה בולט נאסר אל-קודווה, פוליטיקאי פלסטיני משופשף ואחיינו של יאסר ערפאת, שמתכוון לרוץ ברשימה נפרדת בניגוד להנחיות אבו מאזן.

מנגד, וחרף הספקות והתהיות ברחוב הפלסטיני על הסיכוי שאבו מאזן יבטל את הבחירות ברגע האחרון, הודיעה הרשות הפלסטינית השבוע על הקמת בית משפט לענייני בחירות בראשות השופטת השרעית הראשונה ברש"פ, אימאן נאצר א-דין ולצידה שמונה שופטים. בכירים בפתח הסבירו כי זו עוד התחייבות של הרש"פ אחרי כינוס הפלגים, שאמורים להתכנס שוב בסוף החודש כדי לקבל הסכמות נוספות על התנהלות הבחירות. חאזם קאסם, דובר חמאס אמר השבוע, כי "הקמת בית המשפט לענייני בחירות באה ליישם את מה סוכם על ידי כל הפלגים הפלסטיניים בשיחות בקהיר בחודש פברואר האחרון".

בנוסף לכך פרסמה הרש"פ כי הונפקו כ-90% פנקסי בוחר ולפי הערכות יותר ממחצית מהן נשים שמעוררות תשומת לב רבה. "אף אחד לא פוסל את האפשרות שהן יטו את הכף בניגוד גמור לעמדת הבעלים שלהן", הסביר גורם ביטחוני המצוי בענייני החברה הפלסטינית, "על משקל הכמיהה לחופש פרטי וציבורי הן יכולות 'לעשות דווקא' ולבחור בחירה הפוכה מההחלטה של ראש החמולה. זה נשמע מצחיק, אבל מדברים על זה והעניין הולך ומתפשט בגדה המערבית כמשהו שיכול לפגוע מאוד בפתח".

עוד בוואלה!

הלקח מצוק איתן נלמד. ההצלחה של מערך האש החדש תיבחן כבר במערכה הבאה

לכתבה המלאה
רואה בעצמו כיורשו של אבו מאזן. ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה, אוקטובר 2020(צילום: רויטרס)

סוגיה נוספת שעולה מהשיח בשטח היא ההחלטה של המודיעין הכללי ברשות הפלסטינית לרכז במספר רב של קלפיות משפחות מזוהות חמאס, כדי לשלוט בהן אם ינסו להפר את הסדר. בהקשר זה מדברים ברחוב הפלסטיני על כך שהרשות נערכת לתרחיש שבו חמאס זוכה ברוב קולות וכדי להחרים את הקלפי או לטעון לאי סדרי הוחלט לרכז אותם בקלפיות מוגדרות מראש, בניגוד מוחלט להליך הדמוקרטי.

אך אלו לא התהליכים היחידים שמדאיגים את מערכת הביטחון. בראשית השבוע דווח על מפגש בקהיר בין בכיר פתח ג'יבריל רג'וב לבכיר חמאס סלאח אל-עארורי, כדי לדון בין היתר על הבחירות ועל האפשרות לארגון מחדש במועצה הלאומית הפלסטינית של אש"ף והסיכוי לשלב בה את חמאס. "מדובר בהתקרבות מסוכנת מאוד בין בכירי פתח לבכירי חמאס שמצביעה יותר מהכול על השינויים שיהיו באזור אם החמאס ינצח בבחירות, או אחרי לכתו של אבו מאזן וצה"ל נערך לכל התרחישים הללו. הקרקע עליה מתנהלת מערכת הבחירות הפלסטינית לא יציבה בכלל".

מפגש עם בכיר חמאס סלאח אל-עארורי. ג'יבריל רג'וב, רמאללה, אוקטובר 2020(צילום: ראובן קסטרו)

שטחי יהודה ושומרון מתנהלים בחיכוך גם ללא מערכת הבחירות הפלסטינית היחסית רדומה. יש לא מעט נקודות מערערות יציבות. למשל בחברון זו מערת המכפלה, שבקרוב מאוד אמורה לעבור שיפוץ בשני מקומות כדי ליצור הנגשה לנכים שרוצים להתפלל במקום. הפלסטינים התנגדו לכל שינוי ולכל פשרה כולל הנגשה בצד הפלסטיני. "יהיה מאוד מעניין לראות מה יקרה כשכף הדחפור תיגע באדמה", אמר גורם צבאי השבוע, "אפשר להעריך שיהיו הפרות סדר. לא ברור לכמה זמן ובאיזה היקף אבל אוגדת יו"ש נערכת לזה".

במרחב חברון אפשר להוסיף לחיכוך את הוויכוח סביב בית חזקיה, בית רומנו וצירי תנועה שנמצאים במחלוקת ויכולים לעורר אלימות בכל רגע, אם רמת המשילות תתרסק. הפתח בחברון, לפי סקירות שהוצגו לשר הביטחון, היא כמו "חיה פצועה" ולפי הערכות חמאס עשוי להפתיע בבחירות בנפה זו מאחר שלאורך השנים האחרונות הפעילות החברתית של חמאס בקרב סטודנטים ומשפחות במצוקה הייתה מאוד ענפה, בעוד שבפתח בעיקר הביטו על החיים מתפתחים מאליהם. זאת כשברקע נעצרו התרומות לרשות מהקהילה הבינלאומית עם דגש מרכזי על הסנקציות של הנשיא הקודם דונלד טראמפ.

כך למעשה התפתחה הדעה הרווחת ביו"ש שהרשות לא רק מושחתת, היא גם לא מועילה לחיי היום יום. הציבור רוצה כסף, מקומות עבודה, ובעיקר שיאפשרו לו לחיות בכבוד. בשבוע האחרון התקיים כנס בחירות בחמולת ג'עברי מחברון שהצליחה לגייס לשלב הנאומים מאות פעילים. מספר זניח עבור החמולה הגדולה. במערכת הביטחון רואים את נקודות החולשה שמשקפות את מצב פתח בכל נפת חברון.

צוותי רפואה ישראליים מחסנים פלסטינים במחסום קלנדיה, 23 בפברואר 2021(צילום: AP, Oded Balilty)

גורמים בכירים במערכת הביטחון העבירו מסרים לבכירי המנגנונים, כי לאורך זמן בעיות המשילות האכיפה של חוק וסדר יתנקמו בהם ובמקומות שבהם יהיה חלל צה"ל יכנסו במלוא הכוח. הלחץ מצמרת הרש"פ והחשש מהשתלטות של חמאס על מוקדי כוח עורר שיח במנגנונים שקיבלו החלטה שלא לעצור פעילי חמאס על הנפות דגלים וכרזות במסגרת הבחירות אלא על עבירות פליליות אחרות. מהלך שעדיין לא בא במבחן המציאות.

בתוך מערכת הביטחון בישראל יש לא מעט גורמים שמעריכים כי אם בכל זאת אבו מאזן יאשר בחירות למועצה המחוקקת וחמאס ישתלט על מוקדים רבים תהיה זו בעיה גדולה לנהל את חיי היום יום במציאות שבה חמאס מגדיל את כוחו ומרחיב שליטה במוסדות. "זה דורש היערכות ביטחונית ואזרחית מסוג אחר שהיכרנו בעשורים האחרונים", הסביר גורם ביטחוני והוסיף, "זה כבר לא אירוע נקודתי כמו ראש עיריית חברון תייסיר אבו סנינה, חבר חוליית הטרור של פתח שרצחה ב-1980 שישה בחורי ישיבה ליד בית הדסה. ישראל הרשמית לא מדברת איתו ובטח לא עם חמאס. אבל כשיהיה ריבוי של בעלי השפעה מצד חמאס זה יהיה סיפור אחר לחלוטין".

ועדיין קיימת תקווה בקרב בכירים בפתח ואף בקרב ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון ששב"כ לא יאפשר לחמאס להשתלט על הגדה. בשבועות האחרונים זכה אחד מבכירי החמאס בנפת חברון ל"ביקור ביתי מיוחד" של אנשי שב"כ, לדוגמה, ככל הנראה לשיחה שמטרתה לחדד מסרים. מיד לאחר מכן יצאה הודעה מאותה המשפחה כי שב"כ דרש מהם לא להתמודד בבחירות הקרובות.

"ההודעה נוסחה באופן כזה כדי שהמשפחה של נאיף רג'וב, בכיר בזרוע המדינית של החמאס, לא תצטייר כמשתפת פעולה של שב"כ", אמר גורם המתגורר באזור, "זו רק ההתחלה. חמאס מרים את הראש ואני לא רואה איך אבו מאזן ולא ישראל מאפשרת לזה לקרות באמת. זה ישנה את האזור כולו".

עימות בין פלסטינים לכוח צה"ל על רקע מחאה נגד המתנחלים בחברון, 26 בפברואר 2021(צילום: רויטרס)

תהליך נוסף מעניין לא פחות הוא ההתעוררות של נאמני אבו פאדי (מוחמד דחלאן). לפי הערכות במערכת הביטחון הוא מתחזק באזור חברון, ג'נין ומוקדים נוספים ועשוי להוות הפתעה במיוחד על רקע ההתקרבות בין מדינות ערביות סוניות לישראל באמצעות נרמול יחסים והסכמי השלום. אבו פאדי נהנה מתמיכה גורפת של המפרציות ובאמצעות הכסף הגדול והמיאוס שהתפתח כלפי גרירת הרגליים של הרש"פ וחוסר לשנות את המדיניות כלפי ישראל מצד אבו מאזן ואנשיו, יש כאן סיכוי למפץ.

אך מוקדם מדי להעריך שינויים, במיוחד כשנאמני דחלאן עדיין לא התחילו לקיים עצרות גדולות, מאחר שגם הם נרדפים על מנגנוני הביטחון הפלסטינים. לפי הערכות במערכת הביטחון בישראל, עד 21 במרץ - מועד כינוס הפלגים הפלסטינים - עשויה הרשות להציג חזית רגועה ומפייסת למען קיום הבחירות.

מעל כל החיכוכים והערכות בנוגע למערכת הבחירות הרשות הפלסטינית, מרחפת התחלואה, כמות המתים המתגברת והתפוסה המאמירה בבתי החולים. הציבור הפלסטיני מאתגר את הנחיות משרד הבריאות הפלסטיני ולא באמת שומר על ריחוק, בידוד וסגר. לפי הערכות בפיקוד מרכז המתיחות תעלה כשיחלו החיסונים לכ-120 אלף הפועלים הפלסטיניים במימון ישראלי ומועד חג הרמדאן יתקרב, תקופה שתמיד מוגדרת כנפיצה. תחלואה גבוהה, בעיות כלכליות והיעדר אופק מדיני הם תמיד מתכון לטרור ואלימות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully