צבא מיאנמר שלח טנקים לרחובות, ארה"ב קוראת לאזרחיה להסתתר

החונטה פרסה משוריינים בכמה ממוקדי ההפגנות המרכזיים, בניסיון נוסף לדכא את המחאה ההמונית נגד ההפיכה. במפעל בצפון המדינה פתחו חיילים באש על מפגינים. שגרירות ארה"ב מזהירה משיבושים בקווי התקשורת. "הצבא משתמש בכל כלי אפשרי כדי ליצור פחד וחוסר יציבות"

רויטרס
בווידאו: צבא מיאנמר שלח טנקים לרחובות, ארה"ב קוראת לאזרחיה להסתתר (צילום: רויטרס)

צבא מיאנמר פרס היום (ראשון) כלי רכב משוריינים בערים הגדולות במדינה בניסיון לדכא את המחאה נגד ההפיכה הצבאית שנכנסה ליומה התשיעי. בקאצ'ין שבצפון המדינה נפרסו חיילים בתחנות חשמל, ובאחד מהם הם פתחו באש לעבר מפגינים, אם כי לא ברור אם היו אלו כדורי גומי או אש חיה. המפגינים חוששים שהצבא מתכוון לנתק את החשמל.

הופעת המשוריינים בכמה ערים במדינה, כולל בבירה המסחרית יאנגון, הייתה הראשונה מאז ההפיכה ב-1 בפברואר, אז הדיח הצבא את המנהיגה אונג סן סו צ'י והכריז מצב חירום למשך שנה בטענה לזיופים בבחירות. הממשל החדש והצבא טרם הגיבו לאירועים האחרונים, שהובילו את שגרירות ארצות הברית במדינה לקרוא לאזרחיה "להסתתר" ולהזהיר מפני אפשרות לשיבושים בתקשורת בין השעה 1:00 הלילה ל-9:00.

בנוסף למאות אלפי המפגינים שהמשיכו לצאת לרחובות, החונטה מתמודדת עם שביתה מצד עובדי ממשל, שהצטרפו לתנועת המרי האזרחי שקמה בתגובה להפיכה. בכמה אזורים, עובדי הרכבות סירבו להפעילן, ומאות מהם הצטרפו היום למפגינים ביאנגון, אפילו אחרי שהמשטרה הגיעה למתחמי המגורים שלהם בפאתי העיר והורתה להם לשוב לעבוד. השוטרים נאלצו לעזוב אחרי שהתשובים המקומיים התאספו נגדם. החונטה הורתה לעובדי הציבור לשוב לעבודה, ואיימה לפעול נגדם. אתמול הצבא לקח לעצמו סמכויות נרחבות לעצור אנשים ולערוך חיפושים, בהמשך לגל המעצרים הליליים של מתנגדי המשטר הצבאי.

"הצבא יכול להחליף מהנדסים ורופאים, אבל לא בקרי תחנות כוח ובנקאים", אמר ריצ'רד הורסי מ"קבוצת משבר בינלאומי" הנמצא במיאנמר, שאמר כי רבים ממשרדי הממשלה הפסיקו למעשה לעבוד.

עוד בוואלה!

החונטה במיאנמר הטילה עוצר בערים הגדולות, ומאיימת לפעול נגד המפגינים

לכתבה המלאה
נזיר בודהיסטי מוחה נגד ההפיכה בסמוך לטנק ביאנגון, היום (צילום: רויטרס)

רבים מהמפגינים ברחבי המדינה נושאים את תמונותיה של סו צ'י, שלא נראתה מאז ההפיכה. מעצרה אמור להסתיים מחר, אך לא ברור מה יעלה בגורלה. היא הואשמה ביבוא לא חוקי של מכשירי ווקי-טוקי, ועומדת לדין על כך במה שעשוי לשלוח אותה למאסר. לפי ארגון למען אסירים פוליטים, יותר מ-384 איש נעצרו מאז ההפיכה, רבים מהם במהלך פשיטות ליליות. תושבים בכמה אזורים הקימו משמרות שכונתיים כדי לסכל את המעצרים.

"בעוד שהקהילה הבינלאומית מגנה את ההפיכה, מין אונג הלאינג משתמש בכל כלי אפשרי כדי ליצור פחד וחוסר יציבות", צייץ וואי הנין פווינט תון מארגון "קמפיין בורמה בריטניה" הפועל בבריטניה, בהתייחסו למנהיג ההפיכה והשליט בפועל. ארצות הברית הטילה בשבוע שעבר סנקציות עליו ועל בכירים אחרים בצבא, אך הוא עדיין נהנה מיחסים קרובים עם סין ועם רוסיה.

מעצרה אמור להסתיים מחר. מפגינים עם כרזות של סו צ'י ביאנגון, היום (צילום: רויטרס)

מתנגדי ההפיכה חוששים מגל פשיעה אחרי שהחונטה שחררה ביום שישי 23 אלף אסירים, באופן רשמי "כדי להקים מדינה דמוקרטית חדשה באמצעות שלום, פיתוח ומשמעת".

טין מינט, תושב יאנגון החבר במשמר סיור לילי למניעת פשיעה, היה אחד מאלו שתפסו ארבעה חשודים במתקפה בשכונה. "אנחנו חושבים שהצבא מתכנן לגרוםן לאלימות עם הפושעים האלו באמצעות החדרתם להפגנות שלוות", אמר. הוא הזכיר את ההפגנות נגד הצבא ב-1988, אז הואשמו הגנרלים בשחרור פושעים לתוך האוכלוסייה לצורך אלימות מבוימת, וכך הצדיקו את המהומות להארכת שלטונם.

ביום שבת בערב, הצבא הפעיל מחדש חוק הדורש מאנשים לדווח על ביקורים ליליים בבתיהם, אפשר לכוחות הביטחון לעצור חשודים ולערוך חיפושים ללא צווים של בתי משפט והורה על מעצרים של מארגנים בולטים בקרב המפגינים.

מפלגת הליגה הלאומית לדמוקרטיה של סו צ'י זכתה בניצחון סוחף בבחירות בנובמבר, אך הצבא טען שהן זויפו והבטיח לקיים בחירות חדשות, מבלי לנקוב במועד כלשהו. ועדת הבחירות הכחישה את טענותיו, אך ראשיה נעצרו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully