וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שינוי מדיניות: קק"ל מתכננת להתחיל לפעול רשמית להרחבת ההתנחלויות

עודכן לאחרונה: 11.2.2021 / 21:07

אחרי שבימין תפסו את עמדות הכוח במוסדות הלאומיים ושבועות מכניסת ממשל ביידן, בקק"ל מקדמים החלטה שתסדיר לראשונה את הפעילות בגדה המערבית. מנוסח ההצעה שהגיע לידי וואלה! NEWS עולה כי הארגון יפעל לקניית קרקעות בשטח C במאות מיליונים לצורך פיתוח התנחלויות קיימות

בווידאו: ראש הממשלה נתניהו בגוש עציון: "החלטת ארה"ב היא תיקון עוול היסטורי, זהו יום גדול והישג שיעמוד לדורות"/צילום סטילס: קובי גדעון, לע"מ, עריכה: שאול אדם

אחרי שהליכוד והימין השתלטו ותפסו את כל עמדות הכוח במוסדות הלאומיים, הם נערכים לשינוי מדיניות דרמטי: הנהלת הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) צפויה לדון בשבוע הבא בהצעה שתסדיר את פעילות הארגון בגדה המערבית ותאפשר לו לרכוש קרקעות, ולהרחיב ולפתח התנחלויות. מנוסח הצעת המחליטים, שהגיעה לידי וואלה! NEWS, עולה כי הארגון יפעל באופן רשמי לרכישת קרקעות פרטיות של פלסטינים בשטח C בגדה המערבית, לצורך הרחבה פוטנציאלית של התנחלויות קיימות.

עד היום, קק"ל נמנעה מלפעול באופן מוצהר בשטחי הגדה המערבית ופעלה באמצעות חברות בת, שרכשו קרקעות והעבירו תקציבים בשמה. אך יו"ר קק"ל החדש, אברהם דובדבני, פועל כעת לשנות את המדיניות. דובדבני ניסה לשמור על המהלך בפרופיל נמוך. נוסח הצעת ההחלטה הועבר לחברי דירקטוריון קק"ל בעותק קשיח ובמסירה אישית, והם התבקשו לשמור על חשאיות.

לקריאת הצעה ההחלטה

בנייה בלתי חוקית ביהודה ושומרון. רויטרס
הארגון יפעל באופן רשמי לרכישת קרקעות להרחבת התנחלויות. בנייה בפסגת זאב/רויטרס

לקק"ל היו עד היום תשעה אזורי פעילות בלבד ברחבי הארץ, ואלה לא כללו את יהודה ושומרון. לפי גורמים בימין, ההחלטה תאפשר לפתוח אזור חדש ולהשקיע תקציבים של מאות מיליוני שקלים, חלקם מתרומות של יהודים בארצות הברית ובמדינות אחרות, כדי לפתח ולהרחיב את ההתנחלויות. "זו החלטה עקרונית שקק"ל רשאית לפעול ביו"ש, על השולחן ולא מתחתיו", אמר גורם במוסדות הלאומיים. עם זאת, בקק"ל מכחישים שיש בשלב זה כוונה לפתוח אזור חדש.

בקונגרס הציוני האחרון, שהתקיים באוקטובר בירושלים, הליכוד והימין השלימו מטרה אסטרטגית והצליחו להביא לבחירת נציגים מטעמם בכל עמדות הכוח במוסדות הלאומיים: דובדבני, איש ימין אידיאולוגי ונציג המפד"ל ההיסטורית, נבחר לראשות קק"ל, שבאופן היסטורי היתה בידי אנשי מפלגת העבודה. לצדו, במעמד יו"ר עמית, נציג ש"ס שלמה (מומו) דרעי.

בעוד שנתיים, תפקיד יו"ר קק"ל אמור לעבור לידי הליכוד והובטח לח"כ חיים כץ. בנוסף, הליכוד קיבל את החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית ואת מחלקת פיתוחי קרקע בקק"ל. בליכוד הצהירו במפורש על מטרת המהלך - "מיליון מתיישבים ביהודה ושומרון". מי שהוביל את גיבוש קואליציית הימין במוסדות הלאומיים הייתה קבוצת מתפקדים מההתיישבות בליכוד בשם "מלוכדים" אותה הובילו דוד צביאל וישי מרלינג, שגם מונה לראש החטיבה להתיישבות.

ניסיון ההסתרה

במפלגות המרכז-שמאל שמיוצגות במוסדות הלאומיים ובקק"ל צפויים להתנגד לניסיון של הימין לשנות את המדיניות, ומנסים לגייס קואליציה שתבלום את אישור המהלך. בין היתר בשל התזמון הפוליטי בתקופת הבחירות והתזמון המדיני - ברקע כניסת ממשל ביידן בארצות הברית.

במשך שנים קק"ל השתדלה להפריד ולהסתיר את פעילות רכישת הקרקעות שלה בגדה המערבית, בין השאר בשל התנגדות מפלגות השמאל-מרכז ונציגי הזרמים של יהדות התפוצות, במיוחד בארצות הברית. עם זאת, בפועל היא המשיכה להעביר כספים ולרכוש קרקעות בגדה באמצעות חברת הבת "הימנותא", שהוקמה לפני קום המדינה לצרכי רכישת קרקעות.

ב-2018, העיתונאי רביב דרוקר חשף שקק"ל העבירה בחשאי עשרות מיליוני שקלים למטרה זו, ללא ידיעת דירקטוריון קק"ל. היא אף מינתה ועדה בראשות שופט בדימוס לבדיקת הנושא - והצעת ההחלטה מתבססת על חוות הדעת המשפטית שהוא גיבש. הצעת ההחלטה שתובא להצבעה ביום ראשון מעבירה את רוב הסמכויות מהימנותא לקק"ל עצמה ומשנה את שמה של החברה ל"קדמה יו"ש".

היישוב עופרה, ינואר 2017. ראובן קסטרו
"פיתוח ההתיישבות באמצעות מיזמים ופרויקטים". אזור בבנייה בהתנחלות עפרה/ראובן קסטרו

לפי הנוסח, קק"ל "תפעל לפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון בכל תחומי פעילותה, לרבות באמצעות פיתוח מיזמים ופרויקטים ובאמצעות פעילויות חינוכיות, קהילתיות והסברתיות ופעולות נוספות לייעור, הגנת הסביבה ושמירה על השטחים הפתוחים". עוד נכתב בהצעת ההחלטה כי קק"ל תפעל בתיאום עם המנהל האזרחי והרשויות המקומיות בכל הנוגע למעמד הקרקע.

הצעת ההחלטה קובעת כללים לרכישת קרקעות בגדה ע"י קק"ל:

  • יירכשו רק קרקעות פרטיות
  • רכישת קרקע תהיה רק בתוך התנחלות קיימת או לשם הרחבתה ולא לשם הקמת התנחלות חדשה
  • קק"ל תרכוש קרקע רק בתוך שטח שיפוט של התנחלויות קיימות או בשטחים "צמודי דופן" להתנחלויות קיימות ולא במאחזים בלתי חוקיים
  • שטח "צמוד דופן" יהיה שטח שמרוחק עד 1,000 מטר משטח התיחום של ההתנחלות או מקרקע פרטית בבעלות יהודית שצמודה לשטח התיחום של ההתנחלויות
  • קק"ל לא תרכוש קרקעות בשטחי אש ובשמורות טבע
  • קק"ל תרכוש קרקעות רק בשטח C בגדה המערבית שנמצא בשליטה ביטחונית ואזרחית ישראלית ולא תרכוש קרקעות בשטחי A ו-B שנמצאים בשליטה פלסטינית מלאה או חלקית
אזורים ממולצים לרכישה ביהדוה ושומרון. דוברות מתפ"ש, אתר רשמי
אזורים ממולצים לרכישה ביהדוה ושומרון/אתר רשמי, דוברות מתפ"ש

לפי הצעת ההחלטה, תינתן עדיפות קודם כל לרכישת קרקעות בתוך שטח התנחלויות קיימות, ולאחר מכן לקרקע שצמודה להתנחלויות, ושבסבירות גבוהה ניתן להשתמש בה לבניה. בנוסף, השימוש בכספי תורמים מחו"ל לרכישת קרקעות בגדה המערבית יהיה רק אם הדבר מותר לפי החוק במדינה ממנה מגיע התורם.

הצעת ההחלטה אף כוללת את אזורי העדיפות בגדה המערבית לרכישת קרקעות והתנחלויות ספציפיות, בהן יש לרכוש קרקעות - חלק גדול מהן התנחלויות מבודדות בעומק הגדה המערבית. לפי הצעת ההחלטה, לא תתבצע רכישת קרקעות באזור שכם ובאזור ג'נין.

בהצעת ההחלטה נקבע כי יירכשו קרקעות בגוש עציון בהתנחלויות קיימות או בצמוד להתנחלויות קיימות, בבקעת הירדן ובעוטף ירושלים גם במיקום דומה. אזור עדיפות נוסף הוא דרום הר חברון בהתנחלויות הבאות - כרמל, מעון, סוסיא, מצודת יהודה (יתיר), אשכולות, סינסנה, טנא, שמעה וליבנה.

הישוב עץ אפרים, ינואר 2017. ראובן קסטרו
אזורי העדיפות: גוש עציון, בנימין, דרום הר חברון וסמוך לכביש 5. בנייה בעץ אפרים/ראובן קסטרו

לפי הצעת ההחלטה אזור עדיפות נוסף יהיה בנימין, בדגש על ההתנחלויות אדם, מעלה מכמש, בית חורון, כוכב יעקב, מודיעין עלית, מתתיהו, בית אריה, עופרים, מבוא חורון, חשמונאים וכפר האורנים. אזור העדיפות האחרון יהיה סביב כביש 5 ובצמוד לקו הירוק בהתנחלויות הבאות: אריאל, קריית נטפים, ברוכין, עלי זהב, ברקן, עץ אפרים, אלקנה, שערי תקווה, אורנית, אלפי מנשה, צופים וסלעית.

מקק"ל נמסר בתגובה כי "קק"ל פעלה לאורך כל השנים ופועלת גם כיום באופן מוצהר בכל חלקי ארץ ישראל, לרבות יהודה ושומרון. הדיון שאמור להתקיים ביום ראשון הינו דיון עקרוני שיאשר עקרונות פעולה, בהתבסס על חוות דעת משפטית שהתבקשה והתקבלה בקדנציה הקודמת. בשלב זה אין כוונה לפתוח אזור חדש ביו"ש".

יו"ר הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', בירך על הפרסום בוואלה! NEWS. "‏מצוין. זה היה חלק מהדרישות שלנו בהסכמים הקואליציוניים במוסדות הלאומיים", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "סוף סוף קק"ל חוזרת לעצמה ולתפקידה ההיסטורי - גאולת אדמות בארץ ישראל לצורך פיתוח ההתיישבות היהודית בה. ציונות 2021".

מנגד, במרצ מחו כי על ההחלטה. היו"ר ניצן הורוביץ מסר כי "על קק"ל השתלטה חבורת מתנחלים שרוצים להפוך אותה לקבלן מבצע של הכיבוש וההתנחלויות. קק"ל הופכת לקרן קיימת להתנחלויות. למהלך יהיו השלכות קשות על מעמדה של קק"ל בקרב הקהילות היהודית בעולם".

דרור מורג, חבר הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית מטעם מרצ, הוסיף כי "נציגנו בדירקטוריון קק"ל יתנגד להצעה הבזויה הזו ויפעל לגבש רוב לעצירת תכנית הסיפוח של קק"ל".

שלום עכשיו: "גורמי ימין הורסים את החזון הציוני"

משלום עכשיו נמסר בתגובה לפרסום בוואלה! NEWS כי "גורמי ימין משיחי משתמשים בקרן הקיימת לישראל, שהייתה מאבני היסוד של הציונות, כדי להרוס את החזון הציוני. הקרן הקיימת לישראל היא גוף ששייך לעם היהודי כולו ועסקני המתנחלים שהשתלטו על מוקדי הכוח בקק"ל, מצאו לעצמם 'בנק' עם תקציב של מיליארדי שקלים של העם היהודי, לצורך מימון הפעילות המפוקפקת של רכישת קרקעות בשטחים. כל מי שייתן יד להפיכת קק"ל לגוף של קבוצת אינטרסים קטנה וקיצונית, מסכן את עתיד ישראל ומסבך אותנו בהאג".

בארגון הימין "אם תרצו" הביעו תמיכה במהלך. "מדובר בצעד מבורך המחזיר את הקרן הקיימת לישראל למימוש תפקידה ההיסטורי. בימים בהם הרשות הפלסטינית פוגעת באתרי מורשת יהודית ראוי שקק"ל תמשיך לפעול להרחבת אדמות המדינה. טוב לבנות בעד ארצנו", נמסר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully