וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"נמאס לנו מהזום": למרות המתווה המחורר, בבתי הספר שמחו לחזור לשגרה

הילדים שמחו לפגוש שוב את החברים, ההורים נשמו לרווחה, ומורים שמתורגלים כבר בחזרה לשיגרה קיבלו את פניהם בבתי הספר, והודו: "הריחוק לא עשה טוב לא לנו, ולא לילדים". כמעט חצי מיליון ילדים שבו ללימודים אחרי חמישה שבועות של למידה מרחוק: "התגעגענו"

בווידאו: ילדי הגנים ותלמידי כיתות א'-ד' חזרו ללימודים אחרי הסגר השלישי/צילום: שי מכלוף וניב אהרונסון

זוהר, תלמידת כיתה ד' בבית הספר היובל בתל אביב, שמחה מאוד לחזור הבוקר (חמישי) לבית הספר אחרי חמישה שבועות. "אהבתי את הזום, אבל יותר כיף לחזור. התגעגעתי לחברים, למרות שפגשתי אותם גם בסגר, אבל לא את כולם". תלמידה אחרת מהשכבה תיארה תמונה ורודה פחות של הלמידה מרחוק. "סגר זה לא טוב, זה גרוע, זה מעצבן. נמאס לנו מהזום, רוצים לפגוש חברים", אמרה הילדה, שהודתה עם זאת כי "לא התגעגעה לשיעורי בית, חד משמעית".

זוהר וחברתה הן שתיים מ-480 אלף תלמידים ששבו הבוקר לבתי הספר, עם הסרת הגבלות הקורונה. לפי החלטת הממשלה שהתקבלה רק בערב שלישי, החזרה לשגרה מתאפשרת רק ביישובים הירוקים, הצהובים ובחלק מהיישובים הכתומים. בכיתות א'-ב' הלימודים יתקיימו במשך חמישה ימים בשבוע, כולל צהרונים וללא חלוקה לקפסולות. בכיתות ג'-ד' התלמידים ילמדו בקבוצות של עד 20 ילדים, ללא צהרונים.

חזרה ללימודים לאחר הסגר השלישי, בי"ס "היובל" בתל אביב, 11 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
ילדים בבית הספר היובל בתל אביב, הבוקר/ראובן קסטרו

השמחה לחזור הורגשה גם בקרב ההורים, המורים ומנהלי המוסדות, המתורגלים כבר בחזרות לשיגרה. "אנחנו מאוד שמחים ומאוד מתרגשים לפתוח את בית הספר בפעם השלישית השנה", אמרה ד"ר שנית מזור, מנהלת בית הספר בו לומדות השתיים. לצד השמחה, היא גם הביעה תסכול מההיערכות הפזיזה שנכפתה עליה.

"כל פעם ההיערכות מחדש של הכניסה לסגר והיציאה מהסגר - זה מאוד מורכב למנהלי בתי הספר. אנחנו מקבלים מתווים ברגע האחרון, אנחנו צריכים לעדכן מערכות, להיערך עם צוות, עם הקהילה", הסבירה. "אבל זה משמח, ואנחנו עושים את כל המאמצים ואנחנו מאוד מאושרים לפתוח. יש לנו תכנית להחזיר בשבוע הבא את כיתות ה'-ו', תחת הנחיות המתווה למפגשים חברתיים בחוץ. זאת המשימה הכי חשובה שלנו היום לדאוג לה'-ו' - יש הידרדרות במצב הרגשי שלהם ואנחנו ניתן לזה מענה".

חזרה ללימודים לאחר הסגר השלישי, בי"ס "השלום" במבשרת ציון, 11 בפברואר 2021. מאיה הורודניצ'אנו
חזרה ללימודים בבית הספר "השלום" במבשרת ציון, הבוקר/מאיה הורודניצ'אנו

יעל בן בסט, יו"ר הנהגת ההורים של בית הספר ואמא לתלמידה בכיתה ה', מסכימה. "הילדה שלי עדיין ישנה בבית, תיכף מתחילה שיעור בזום", סיפרה, "אז יש יום שהוא מהול בשמחה - מצד אחד לראות את כל תלמידי כיתות א'-ד', ומצד שני לראות את תלמידי כיתות ה'-ו' שנשארים בבית כבר כמעט שנה והם שייכים גם לבית הספר היסודי".

"הילדה שלי לא הייתה כאן חודשים, היא הייתה ילדה מאוד פעלתנית, אבל בשבוע האחרון אני ממש רואה שהיא כמעט ולא יוצאת מהפיג'מה שלה שזה דבר נוראי, היא בסך הכל בת 10. את כיתות א'-ד' החזירו היום כי הם צריכים בייביסיטר אבל שכחו שגם ה'-ו' הם ילדים שצריכים לסיים את תהליכי ההתבגרות שלהם ומונעים את זה מהם", המשיכה.

"למה הם לא פה? אין לי שום מושג. אם זה היה חודש או חודשיים, הייתי אומרת שזה לא נורא, אבל אנחנו כבר שנה שלמה בזה ובינתיים הילדים בבית. אני מכירה ילדים שהם במצב מאוד לא טוב. הנזקים שנגרמים להם הם עצומים לעומת התרומה שלהם להעלאת התחלואה, בדקנו את זה. אני מתחננת, באתי לכאן היום במיוחד, בבקשה תחזירו אותם, הם ילדים בני 9-12".

"אנחנו ממש שמחים לקבל את הילדים"

המנהלת סיגל בר מקבלת בכניסה את כל התלמידים בבית הספר השלום במבשרת ציון. אחד מהם, יהונתן בן ה-8 שמח גם הוא לחזור הבוקר, אחרי חמישה שבועות בבית. "לראות את החברים ואת המורים זה כיף", אמר. לאימו, שרון, היו סיבות נוספות לשמוח בחזרה לשיגרה: "[אני] שמחה שהוא חוזר כי זה קשה [ללמוד] בבית. הייתי צריכה להיות צמודה כל הזמן".

אילנה אברהם, סבתא שהביאה את שתי נכדותיה לבית הספר, הביעה תחושות דומות. "זה היה קשה מאוד. היו המון בזום, היה להן משעמם והן חיכו לחזור לבית ספר".

לעומתם, אוריין בן ה-8 אמר כי היה שמח להישאר בבית. גם אמו, אורטל, מסכימה. "ישבתי איתו המון, היה מלא זמן איכות".

חזרה ללימודים לאחר הסגר השלישי, בי"ס "היובל" בתל אביב, 11 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
ילדים בבית הספר היובל בתל אביב, הבוקר/ראובן קסטרו

התרגשות נרשמה גם בבית הספר היסודי בלהבים. "אנחנו ממש שמחים לקבל את הילדים. חיכינו לרגע הזה. אנחנו כבר מתורגלים. הריחוק לא עשה טוב לא לנו ולא לילדים. זה כבר פעם רביעית שזה קורה", אמרה איריס אור, מנהלת המוסד החינוכי. "הקהילה מאוד משתפת פעולה וזה עושה לנו את זה יותר קל. הלוואי והייתי יכולה לחבק את הילדים. לפעמים הדברים לוקחים זמן. אנחנו אחראים לחיי אדם. צריך סובלנות".

בארי שימי, תלמיד כיתה ב', אמר כי הוא "ממש שמח שחוזרים לבית הספר". אלא שעבור חלק מהילדים החזרה מעורבת בחששות. עופר, אחד ההורים שליוו את ילדיהם לבית הספר, אמר כי בנו קצת לחוץ מהחזרה. "זה כמו להכיר את הילדים מחדש".

אחת האימהות הודתה כי החשש מהמגיפה מרחף מעל החזרה ללימודים. "ברור שיש לחץ בגלל הקורונה והתחלואה. למזלנו אנחנו ישוב צהוב ולכן פתחו את מוסדות החינוך", אמרה. ראש מועצת להבים, יוסי ניסן, ביקש להרגיע את החששות. "זה בוקר מיוחד כמו 1 בספטמבר. כולנו מתרגשים עם הילדים המדהימים", אמר ניסן, והבהיר: "נערכנו כמו שצריך. נקטנו בכל אמצעי הזהירות הנדרשים למנוע תחלואה".

איזה יישובים חוזרים ללימודים?

לפי ההחלטה שהתקבלה, הלימודים יותרו ביישובים ירוקים, צהובים, וגם בשכונות ויישובים כתומים בהם שיעור המחוסנים מעל גיל 50 גבוה מ-70%. בעוד שבועיים ישובו לפעילות כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב, ובעוד חודש תפעל כלל מערכת החינוך עם חזרת כיתות ז'-י'.

היישובים הכתומים עם ציון הרמזור ושיעור המתחסנים המתאים לפתיחת הלימודים הם קריית מוצקין, טירת כרמל, כפר יונה, כרמיאל, מבשרת ציון, נס ציונה, סביון, רמת גן, רמת ישי ורעננה.

ביישובים הירוקים שבהם נפתחים הלימודים נמצאים בין היתר אשכול, ברטעה, ברנר, ג'סר א-זרקא, גדרות, גן רווה, דרום השרון, הגלבוע, הגליל העליון, הגליל התחתון, יסוד המעלה, כפר כמא, כפר שמריהו, לב השרון, לקיה מבואות החרמון, מג'דל שמס, מצפה רמון, משגב, עמק חפר, עמק יזרעאל, ערערה-בנגב, פוריידיס, שכונות בפתח תקווה, קרית טבעון, עומר, שגב-שלום, תל מונד, תל שבע.

בין היישובים הצהובים שבהם נפתחים הלימודים ניתן למצוא את אורנית, אלפי מנשה, באר שבע, בית דגן, בנימינה-גבעת עדה, גבעתיים, גזר, דייר אל-אסד, הר אדר, הרצליה, חבל מודיעין, חוף אשקלון, חוף הכרמל, שכונות בחיפה, טירה, יהוד, ירוחם, שכונות בירושלים, כוכב יאיר, כפר סבא, להבים, לכיש, מגדל, מצפה רמון, נוף הגליל, נשר, ערד, פרדסיה, קריית אונו, רהט, רמת השרון ושכונות בתל אביב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully