וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לקראת הדיון בהארכת הסגר: הכנסת אישרה את החוק להגדלת הקנסות

עודכן לאחרונה: 31.1.2021 / 17:36

החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 40 ח"כים ו-18 מתנגדים. לקראת ההצבעה, ויכוח פרץ בין לוין לגנץ סביב הארכת הסגר. כעת, הקנס יוכפל ל-10,000 שקלים על מוסדות חינוך ומי שיפעיל עסק או יערוך אירוע. בנוסף, לרשויות הוענקה סמכות למתן צווי סגירה למוסדות שייפתחו

בווידאו: אלפים משתתפים בהלווייתו של ראש ישיבה בי-ם/צילום: שלומי גבאי ורפי רודניק, עריכה: עמית שמחה

מליאת הכנסת אישרה היום (ראשון) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להכפלת הקנסות על מפרי ההנחיות בתקופת הקורונה. לפי החוק, שאושר ברוב של 40 ח"כים מול 18 מתנגדים, הקנסות יגדלו לעשרת אלפים שקלים, וכן, לרשויות האכיפה ניתנה סמכות להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך שייפתחו בניגוד להנחיות.

החוק להגדלת הקנסות הגיע כהצעת חוק ממשלתית של משרד הבריאות, שנוסחה המקורי קבע קנסות של עד 20 אלף שקלים, אך בלחץ הסיעות החרדיות, הגובה של הקנס המקסימלי ירד משמעותית, ולמרות זאת, נציגי ש"ס ויהדות התורה התנגדו לקידומה.

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), אמר שאישור החוק הוא מעשה פוליטי וציני. "הבהילות של כחול לבן להעביר את חוק הקנסות 'ככתבו וכלשונו' מבלי לרדת לפרטים, תוביל לפגיעה קשה במאות אלפי עסקים קטנים ובינוניים, שיהיו תלויים מעתה בגחמה של השוטר בשטח ללא שום בקרה ופיקוח", אמר. "אין פה שום רצון לשוויון, שום עניין באכיפה, יש פה מאה אחוז מאבק פוליטי ציני. הגיע הזמן להוציא את הפוליטיזציה מהקורונה".

החוק קובע כי קנס של עד עשרת אלפים שקלים יוטל על מוסדות חינוך ועל מי שיפעיל עסק או חנות, יערוך מסיבה, כנס, טקס, פסטיבל, טיול מאורגן, אירוע ספורט, מופע בידור או אומנות, בניגוד להנחיות. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי הסמכות נועדה "לתת כלים נוספים להתמודדות עם הפרות של מוסדות חינוך הפועלים בניגוד לאיסור על פתיחתם, באופן שיאפשר את סגירתם הפיזית גם אם אינם נענים להוראה הנורמטיבית האוסרת את הפעלתם".

יו"ר הכנסת יריב לוין ויו"ר כחול לבן השר בני גנץ במליאת הכנסת, 31 בינואר 2021. שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
עימות לקראת ההצבעה. לוין וגנץ במליאה, היום/אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

החוק שעלה לאישור המליאה בתקופת בחירות עמד במרכז עימות פוליטי בין הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וכחול לבן. ראשי הסיעות החרדיות דרשו לרכך את נוסח החוק כך שצווי הסגירה למוסד חינוך יינתנו רק לאחר התראה או שני קנסות לאותו מוסד, אך בכחול לבן סירבו לכל ההצעות, וביקשו לאשר את החוק "ככתבו וכלשונו" ללא שינויים בנוסח. בליכוד תמכו תחילה בצורה מסויגת בעמדת החרדים אך מאוחר יותר ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש לאשר את החוק, בהתאם לדרישת כחול לבן.

לאחר אישור החוק, בכחול לבן מסרו כי הוא "יאפשר הקפדה ואכיפת הכללים בכל מקום. דין בני ברק וביתר עלית כדין ראשון לציון והרצליה. זהו ניצחון גדול לכחול לבן, אך בעיקר ניצחון לאזרחים, ולמאבק בתחלואה. האכיפה השוויונית היא לא נגד החרדים אלא בעדם ובעד כל אזרחי המדינה".

עימות במליאה סביב הארכת הסגר: "אוחזים את הציבור בגרון"

לקראת סיום הדיון במליאה, טרם ההצבעה, עימות פרץ במליאה בין יו"ר הכנסת יריב לוין ליו"ר כחול לבן השר בני גנץ. לוין אמר לגנץ קודם שהחל בנאומו כי הוא "כשל כשל רב, לא היה מצב שבו הונח על שולחני אולטימטום לכנס את המליאה בזמן פגרה. אדוני אחז בגרונם של אזרחי ישראל ובגרונה של הכנסת גם יחד ואמר שאם לא תכנס את המליאה ללא סמכות אמנע החלטה בממשלה שקשורה במגיפה".

גנץ השיב ללוין: "אני מבין את נאום הבושה שאתה מנסה לעשות לי. במשך יותר מחודשיים הצעת החוק הזו הייתה מוכנה בממשלה ואתה לא דאגת שהיא תעלה בזמן וכנדרש. הייתי משוכנע שכמו שאני שומר על ממלכתיות גם אתה תשמור, יש אכזבות בחיים". עוד אמר גנץ כי "אנחנו צריכים לחזור למתווה הרמזור, יש לנו מספיק כלים כדי להתנהל בצורה דיפרנציאלית".

אבי, בעל חנות בגדים שפתח, שם שלט של בית כנסת ונקנס ע"י המשטרה, רמת גן, 2 בנובמבר 2020 שפתח בית כנסת. ראובן קסטרו
הקנסות על מפרי ההנחיות בתקופת הקורונה הוכפלו לעשרת אלפים שקלים/ראובן קסטרו

לפני ההצבעה, שר הבריאות, יולי אדלשטיין, קרא לחברי הכנסת להצביע בעד החוק. "אני שמח שחוק הקנסות יעבור כאן בכנסת, כולי תקווה שזה יקבל תמיכה של כל סיעות הבית, זה לא חוק שמכוון נגד ערבים, חרדים, חילונים או דתיים-לאומים, אלא מכוון נגד עבריינים שעוברים על הנחיות הבריאות, אלה שפוגעים באנשים סביבם", אמר.

אדלשטיין תקף את גנץ שביקש לחזור למתווה הרמזור, וטען כי "רק 9% מהישובים בישראל הם ירוקים". על ההצעה לפתיחת מערכת החינוך רק בערים ירוקות, אמר: "ברוב המקומות האלה אין בכלל בתי ספר".

הצבעה במליאת הכנסת על חוק הקנסות, 31 בינואר 2021. שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
18 התנגדו. מליאת הכנסת, היום/אתר רשמי, שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

לדברי אדלשטיין, "תהיה יציאה מהסגר, כל יום אנחנו מחסנים עוד ועוד. נכון להיום, בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות - להאריך את הסגר או לפתוח את הכל. לא אשחק בשום משחקים. לא מוצא בעיני מישהו? שייקחו אחראיות. מי שרוצה לשחק ולפתוח, שייקח אחראיות. נפתח את כל המשק ונראה את כל התוצאות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully