וואלה!
וואלה!
וואלה!

האיום האיראני והרחבת השלום: אשכנזי שוחח לראשונה עם מקבילו האמריקני

27.1.2021 / 21:30

משרד החוץ מסר כי השניים דנו בנושאים אסטרטגיים אזוריים, המשך הרחבת תהליכי הנורמליזציה, סוגיית הגרעין ונושאים נוספים. הם קבעו להיפגש ברגע שיהיה ניתן לאור מגבלות הקורונה. "נדע לפעול יחד נגד הטרור העולמי וכל איום על היציבות המובל על ידי איראן ושלוחותיה"

בווידאו: נתניהו מברך את ביידן והאריס - מצפה לעבוד יחד/צילום: לע"מ

שר החוץ גבי אשכנזי שוחח הערב (רביעי) לראשונה עם שר החוץ האמריקני החדש, אנתוני בלינקן, ובירך אותו על כניסתו לתפקידו בממשלו של ג'ו ביידן. משרד החוץ מסר כי השניים דנו בנושאים אסטרטגיים אזוריים, המשך הרחבת מעגל השלום, האיום האיראני ונושאים נוספים.

"ארצות הברית היא ידידתה הגדולה של ישראל ושותפה אסטרטגית לתהליך השלום, היציבות הביטחונית האזורית והיבטים כלכליים", אמר לו אשכנזי. "הסכמי השלום בהובלת ארה"ב יצרו קואליציית שלום רחבה במזרח התיכון ועל כולנו להמשיך ולפעול להרחבת המעגל והסרת כל איום היכול לערער את היציבות הביטחונית באזור. אני בטוח שיחד נדע לפעול נגד הטרור העולמי וכל איום על היציבות המובל על ידי איראן ושלוחותיה".

עוד מסר המשרד כי השניים סיכמו להמשיך ולדבר, ואף קבעו להיפגש ברגע שיהיה ניתן, לאור מגבלות הקורונה.

שר החוץ, גבי אשכנזי במהלך הצהרה משותפת עם עמיתיו הגרמני, הייקו מאס ושר החוץ של האמירויות, עבדאללה בן זייד בברלין, בגרמניה 6 באוקטובר 2020. רויטרס
"בטוח שיחד נדע לפעול נגד הטרור העולמי". אשכנזי/רויטרס

במהלך ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם בנושא המצב במזרח התיכון שהתקיימה אמש, הציג ממשל ביידן, לראשונה מאז השבעת הנשיא החדש, את מדיניותו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הנציג האמריקני בדיון אמר כי הממשל החדש ירצה לקדם עוד הסכמי נורמליזציה בין ישראל לבין מדינות ערב בצורה שתסייע לפתרון שתי המדינות.

הנציג האמריקני בדיון היה סגן השגריר האמריקני באו"ם, אך בתחילת דבריו הוא הדגיש כי דבריו מייצגים את המדיניות של הממשל החדש. הוא הדגיש כבר בפתיחה כי ממשל ביידן יתמוך בפתרון של שתי מדינות שיהיה מוסכם על שני הצדדים. "החזון הזה נשאר הדרך הטובה ביותר להבטיח את עתיד ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר סגן השגריר.

הוא הדגיש כי בניגוד לממשל טראמפ, הממשל החדש יבסס את מדיניותו בנושא הישראלי-פלסטיני על התייעצויות עם שני הצדדים. "אי אפשר לכפות שלום על אחד הצדדים", אמר. לדבריו, ההנהגות בישראל וברשות הפלסטינית רחוקות מאוד בעמדותיהן, המצב הפוליטי מסובך והאמון נמוך.

אנתוני בלינקן במהלך דיון בסאנט לאישור המינוי שלו לשר החוץ 19 בינואר 2021. רויטרס
דן עם אשכנזי בהמשך הרחבת מעגל השלום והאיום האיראני. בלינקן, החודש/רויטרס

בשימוע שלו בפני ועדת החוץ של הסנאט לפני כשבוע, אמר בלינקן כי הממשל של ביידן יתייעץ עם ישראל ועם מדינות המפרץ לפני שארצות הברית תחזור להסכם הגרעין עם איראן. "כשהנשיא ייכנס לתפקיד נראה מה איראן עושה ואז נחליט איך להתקדם", אמר בלינקן. בנוסף לכך, הביע בלינקן תמיכה בפתרון שתי המדינות, וגם הכיר בירושלים כבירת ישראל, וציין כי השגרירות האמריקנית תישאר בה.

שר החוץ המיועד ציין כי ארצות הברית רחוקה עדיין מחזרה להסכם הגרעין. לדבריו, הנשיא הנבחר מחויב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "איראן כמדינה גרעינית או אפילו כמדינת סף גרעינית תהיה מסוכנת עוד יותר ממה שהיא עכשיו. לכן יש אחריות דחופה לעשות הכל כדי למנוע מאיראן אפילו להתקרב ליכולת להשגת נשק גרעיני", אמר בלינקן.

הוא הוסיף כי הסכם הגרעין הצליח לבלום את איראן מלהשיג מספיק חומר בקיע כדי לבנות נשק גרעיני. כמו כן, ציין כי אחרי פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין, איראן הגדילה את מאגר האורניום המועשר ומעשירה לרמה גבוהה יותר. "התוצאה היא שזמן הפריצה האיראני לפצצה ירד משנה תחת ההסכם ל-3-4 חודשים בלבד לאחר הפרישה מההסכם", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully