לא רק בקרב שבים מחו"ל: המוטציה הדרום אפריקנית מתפשטת בישראל

משרד הבריאות עדכן כי 30 מקרים אובחנו עד כה בארץ, כשלראשונה התגלו שלושה מהם בדגימות שנאספו בקהילה - ולא בבדיקות שנעשו לתושבים שחזרו ארצה. הזן הדרום-אפריקני של נגיף הקורונה נחשב למסוכן יותר, מסוגל לגרום להדבקה חוזרת ואף עשוי להיות עמיד לחיסונים של פייזר

בווידאו: אדלשטיין ואש בוועדת החוקה על נתוני המוטציה הבריטית (צילום: ערוץ הכנסת)

שלושה מקרים של הידבקות במוטציה הדרום-אפריקנית התגלו היום (רביעי) בישראל מדגימות שנעשו בקרב חולים בקהילה - כך הודיע משרד הבריאות. זו הפעם הראשונה שבה נמצא הזן של הנגיף בדיגום שלא בקרב תושבים שחזרו לארץ מחו"ל. עד כה התגלו 30 מקרים של המוטציה בישראל.

בשבועות האחרונים במשרד הבריאות מודאגים מהמוטציה הדרום אפריקנית, הנחשבת למסוכנת יותר, ומסוגלת לגרום להדבקה חוזרת ואף עשויה להיות עמידה מפני החיסון של פייזר.

עמדות בדיקת קורונה (צילום: אתר רשמי, דוברת סופיה ישראל)

מודרנה הרגיעה בימים האחרונים חלק מהחשש, כשהכריזה כי החיסון שפיתחה יעיל נגד המוטציה הבריטית והדרום-אפריקנית. עם זאת, ציינה מודרנה שבין הזנים החדשים החיסון יעיל פחות נגד זה הדרום אפריקני, והיא תערוך ניסויים טרום-קליניים לבחינת חיזוק החיסון נגדו, כך שיווצרו נוגדנים רבים יותר לעצירתו ולעצירת זנים נוספים שיתגלו.

"אין לנו מידע מאומת על הסכנה הפוטנציאלית של הזן הדרום אפריקני", מסביר לוואלה! NEWS פרופ' סיריל כהן, ראש המעבדה לאימונותרפיה באוניברסיטת בבר אילן וחבר הוועדה המייעצת לניסויים קליניים בחיסוני קורונה. "וירוסים עוברים כל הזמן מוטציות, למרות שווירוסי הקורונה בדרך כלל יותר יציבים גנטית. כדי לבדוק אם יש זן חדש, עושים ריצוף גנטי ובודקים האם יש וריאנט שמשתלט על האוכלוסייה ביחס לזן המקורי".

עוד בוואלה!

אילו זנים, כמה נדבקו ואיך הגיבה פייזר: מוטציות הקורונה בישראל

לכתבה המלאה

בדקו את מגמת התחלואה ביישוב שלכם:

מוקדם יותר עדכן משרד הבריאות כי 7,737 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה החולפת. בכך, עלה מספר חולים המאומתים בישראל ל-617,168. אתמול התקבלו תוצאות עבור 83,367 בדיקות, כשאחוז החיוביים לנגיף הוא 9.6%. נתוני הבדיקות ותוצאותיהן אינם סופיים ועשויים להשתנות בעדכוני משרד הבריאות הבאים.

מספר החולים הפעילים הוא 76,708. בבתי החולים מאושפזים 1,787 חולים, מתוכם 311 מונשמים ו-1,141 חולים קשה. נכון להיום מתו 4,513 בני אדם מנגיף הקורונה בישראל, 20 מהם ביממה האחרונה. אתמול אובחנו 4,868 בני אדם בקורונה. מספר הבדיקות היה 54,109, מתוכן 9.3% חיוביות לנגיף.

במקביל לעליה בתחלואה, נמשך מבצע החיסונים נגד קורונה ואתמול בוצעו 200 אלף חיסונים. עד היום ניתנו 4.1 מיליון מנות חיסון - ל-2.8 מיליון מתחסנים.

התחלואה בישראל ממשיכה להתפשט לצד יתר מדינות העולם, ולפי סוכנות הידיעות רויטרס יותר מ-100 מיליון מקרים של נגיף הקורונה אובחנו מתחילת התפרצות המגיפה ועד היום. הנתון הקשה מתפרסם בעת שמדינות רבות נאבקות במוטציות חדשות של הנגיף ובמחסור בחיסונים. כמעט 1.3% מאוכלוסיית העולם נדבקו בנגיף, ויותר מ-2.1 מיליון בני אדם מתו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully