וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעלי חיים נדירים מתגוררים בבריכת החורף בגליל העליון. כעת היא תשוקם

29.1.2021 / 21:44

נוף השלולית קירב אליו את בתי תושבי ריחאניה וכך, בדומה ליישובים נוספים בארץ, הבריכה הטבעית כמעט ונעלמה. לאחרונה נעשות במקום עבודות שימור שיבטיחו את קיום מקווה המים המיוחד, ביתם של מיני דו-חיים בסכנת הכחדה וצמחי מים. "פרויקט סביבתי חשוב נוכח היעלמות הטבע"

בריכת חורף בריחניה. דניה סלינג'ר, ליגמ פרויקטים סביבתיים, אתר רשמי
הפכה לחלק מהווי המקום. בריכת החורף בריחאניה/אתר רשמי, דניה סלינג'ר, ליגמ פרויקטים סביבתיים

לפני 141 שנה הגיעו ראשוני המתיישבים הצ'רקסים לכפר ריחאניה שמצפון לצפת. עם השנים התפתח היישוב, ובריכת החורף בשטח הפתוח הסמוך הפכה לחלק מהווי המקום. בהמשך, בתי התושבים החלו להתקרב לבריכה הטבעית.

התפתחות דומה של יישובים בישראל הביאה להיעלמותם של בריכות מים כאלו, אבל במקרה של הבריכה בריחאניה נעשות לאחרונה עבודות שימור ושיקום שיבטיחו את קיום מקווה המים המיוחד גם עבור הדורות הבאים.

לדברי יפתח סיני, אקולוג גליל תחתון ברשות הטבע והגנים, "בעבר הרחוק היו בישראל הרבה מאוד בריכות חורף צמודות לישובים אך פיתוח מואץ פגע בהן. בריכה זו חשובה היסטורית לתושבי ריחאניה וחשובה גם בגלל ערכי הטבע שבה ולכן חשוב לשמור עליה".

הוא הדגיש כי "מדינת ישראל חתומה על אמנת רמסר לשמירה על בתי הגידול הלחים. ב-2 בפברואר מציינים בעולם את השמירה על בתי הגידול הלחים, ורשות הטבע והגנים מתוקף החוק אחראית על שמירת ערכי הטבע המוגנים בתחום בריכת החורף".

ריחאניה, 8 במרץ 2019. יעקב לדרמן, פלאש 90
"חשיבות היסטורית לתושבי המקום". ריחאניה/פלאש 90, יעקב לדרמן

בריכת החורף, שגודלה שבעה דונמים, נמצאת בחלקו הצפון-מערבי של היישוב ומעבר להיותה חלק מהנוף והמורשת שלו, יש לה גם חשיבות אקולוגית גבוהה: בסקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, נמצאו בבריכה ארבעה מינים של דו-חיים הנמצאים בסכנת הכחדה - סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה. איתם בבריכה חיה גם אילנית מצויה.

בבריכה גדלים צמחי מים רבים כמו נורית המים וצבעוני מצוי וסיני הוסיף כי "בבריכה יש גם חסרי חוליות שונים מקבוצות שונות כמו סרטנים, רכיכות וחרקים בברכה גם עופות מים וקינון של טבלנים גמדיים וכן נחשי מים וצבי ביצות".

בעלי החיים נהנים

אושרי ילוז, מהנדס רשות ניקוז ונחלים כינרת, הסביר את החשיבות בשימור הבריכה של ריחאניה. לדבריו, "בישראל עדיין נפגעות בריכות וסביבתן בשל השלכת פסולת או רמיסה לא מבוקרת של הצומח והחי הייחודיים. כיום עולה יותר מודעות לחשיבות השמירה על בתי גידול לחים ובריכות חורף, לשמירת האיזון האקולוגי".

ילוז הסביר כי "בריכות או שלוליות חורף הינן בעלות מערכת אקולוגית ייחודית, הנוצרת מהיקוות של נגר עילי, או עליית מי תהום במיקום בו קיימים חללים בקרקע. מאחר ושלוליות החורף הן זמניות, משתנים גם תנאי הסביבה שבהן, כמו מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד, שינויים קיצוניים לאורך העונה, המאלצים את היצורים והצמחים בבריכה להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר".

"עובדות אלה הופכות את בריכות החורף למעבדה אקולוגית, המהווה בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי, כאשר בעלי חיים אחרים כמו עופות, זוחלים ועוד, מגיעים לבריכות ליהנות משפע המים והמזון המצויים בה", סיכם.

בריכת חורף בריחניה. דניה סלינג'ר, ליגמ פרויקטים סביבתיים, אתר רשמי
שיקום ושימור בעלות 900 אלף שקלים. בריכת החורף בריחאניה/אתר רשמי, דניה סלינג'ר, ליגמ פרויקטים סביבתיים

את העבודות לשימור ושיקום הבריכה מבצעת רשות ניקוז ונחלים כנרת בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית מרום הגליל ורשות הטבע והגנים. עלות העבודות עומדת על 900 אלף שקלים במימון של הקרן לשטחים פתוחים. המתכנן של המיזם הוא משרד "ליגמ פרויקטים סביבתיים".

על פי תכנית המתאר של היישוב, שלולית החורף וסביבתה יישמרו ויאסר כל פיתוח העלול לפגוע בתפקודה כמערכת ביולוגית אקולוגית וכשלולית חורף. התכנון התחשב באופי המיוחד והטבעי של השטח. בין השאר, תוקם גדר אסטטית ובטיחותית לתחימת אזור הבריכה לבל תיפגע.

כחלק מהתכנון תיבנה גם טיילת תלויה מעל מי הבריכה ובגדה הוקמו גלי אבנים גדולות על מנת להעשיר את בית הגידול. בסמוך יוצבו פינות ישיבה, ועל פי תכנית הנוף ישתלו צמחים שונים סביב הבריכה.

לדברי צביקה סלוצקי, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כנרת, "מדובר בפרויקט סביבתי ואקולוגי חשוב, נוכח העובדה כי בריכות ושלוליות חורף הולכות ונעלמות מהטבע בכל הארץ, בשל תהליכי עיור מואצים וכך נכחדים יצורים דו-חיים התלויים בבריכות אלו. הכחדה כזו מפרה את האיזון האקולוגי ולכן קיימת מחויבות בינלאומית לשמרן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully