החשש: אירועים המוניים בחצרות האדמו"רים בסוף השבוע הקרוב

במשרד הבריאות קיימו דיונים פנימיים בהם הביעו חשש מ"טישים" של חרדים לט"ו בשבט, למרות הסגר והתחלואה הגבוהה במגזר. האירועים צפויים להיערך באולמות סגורים ובצפיפות גדולה, ופרויקטור הקורונה במגזר, רוני נומה, מזהיר כי ההתקהלות "עשויה להביא לתמותה שניתן למנוע"

25/01/2021
בווידאו: עימותים במהלך אכיפת פתיחת מוסדות חינוך חרדים בי-ם ובאשדוד (צילום: ניב אהרונסון, רוני כנפו וא. כהן)

במשרד הבריאות קיימו בימים האחרונים דיונים פנימיים, ובהם עלה חשש מכך שהאדמו"רים, ראשי החסידויות הגדולות בארץ, יקיימו בין יום רביעי לחמישי השבוע, היממה בה מציינים את ט"ו בשבט, טישים המוניים עם מאמיניהם, באולמות סגורים ובצפיפות גדולה, בניגוד להנחיות.

פרויקטור הקורונה במגזר החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, הסביר כי בימים אלה "אנחנו בשלב קריטי של בלימת התחלואה וכיפופה למדדים שיאפשרו, במקביל לתהליך מואץ של ההתחסנות, להגיע אל תחילת האביב במצב שיאפשר יציאה אמיתית לחירות ושגרה". לדבריו, "כל התקהלות לא אחראית בימים ובשבועות הקרובים תשבש ותקשה את השגת היעד ואף עשויה להביא לתמותה שניתן למנוע אותה".

טישים המוניים בט"ו בשבט הם מנהג ידוע. נערים בישיבת גרודנא באשדוד, אתמול(צילום: רויטרס)

מנהג ידוע בחצרות האדמו"רים הוא לערוך טישים המוניים בט"ו בשבט, ובמהלכן לאכול מפירות ארץ ישראל, לשמוע דברי תורה מהאדמו"ר ולשיר. מדובר באירועים המוניים שמתקיימים בבתי-המדרש במבנים הסגורים של החסידות. ההערכה היא כי בחסידויות גדולות שמקפידות על ההנחיות, בהן גור, יימנעו מקיום אירועים כאלה, אך קיים חשש גדול מכך שאירועים בחסידויות אחרות יתקיימו בכל מקרה.

החשש מקיום ה"טישים" בא לאחר ימים ארוכים של עימותים אלימים עם המשטרה בבני ברק, בירושלים ובערים חרדיות נוספות ברחבי הארץ. בחסידויות מסוימות רואים בכך הזדמנות ל"מפגן כוח" מול המשטרה, וברקע התגברות המוטציות של נגיף הקורונה וההתפשטות שלהן בצורה מוגברת במגזר החרדי, קיימת אפשרות שלאירועים אלה יהיו השלכות בריאותיות משמעותיות, במיוחד כשמדובר באירועים שבהם המשתתפים מורידים את המסיכות לצורך מאכל או לא עוטים אותן מראש.

עוד בוואלה!

אוטובוס הוצת בבני ברק, מהומות ויידוי אבנים בירושלים

לכתבה המלאה
החשש מקיום ה"טישים" בא לאחר ימים ארוכים של עימותים עם המשטרה. חרדים מפגינים בבני ברק, אתמול(צילום: פלאש 90, תומר נויברג)

הפעם האחרונה בה הזהירו במשרד הבריאות מאירועים המוניים בחצרות האדמו"רים והרבנים הייתה בחנוכה, אז נערכו הדלקות המוניות בחלק מהקהילות, והאלוף במיל' נומה אמר אז כי "מקווים לשיתוף פעולה מהמנהיגים, בכדי למנוע התכנסויות והמשך תחלואה". למרות דבריו, התקיימו אירועים, ובין היתר אלה הובילו להתפרצות מחודשת בתוך החברה החרדית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully