האכיפה עולה מדרגה: 25 מחסומים ברחבי הארץ, 30 אלף דוחות חולקו בשבוע

שבוע אל תוך הסגר המהודק, המשטרה הזהירה תפעל בחומרה נגד מפרי ההנחיות בעוד התחלואה מוסיפה לעלות. מאז השבוע שעבר נרשמו יותר מ-21 אלף דוחות בגין יציאה ממקום המגורים למטרה שאינה מותרת, 457 קנסות על הפרת בידוד ו-29 לפתיחת מוסד חינוכי

ספיר לוי
15/01/2021
בווידאו: 25 מחסומים הוצבו בכבישים ברחבי הארץ לאכוף את הסגר (צילום: ניב אהרונסון, ראובן קסטרו)

25 מחסומים נפרסו הלילה (שישי) בדרכים בינעירוניות ברחבי הארץ במסגרת החמרת אכיפת הסגר המהודק. סמוך לכמה מהמחסומים נרשמו עומסי תנועה, ובמוקדים אחרים פירקו השוטרים את החסמים בעקבות תנאי מזג האוויר.

שבוע מאז נכנסו לתוקפן ההגבלות המחמירות, במשטרה הזהירו כי פעילותם תעלה מדרגה בימים הקרובים. לדברי ראש מחלקת המבצעים, ניצב-משנה ישי שלם, כמות הדוחות שניתנו למפרי ההנחיות עלתה ב-34% לעומת השבוע שעבר.

לפי נתוני המשטרה, בשבעת הימים מאז נכנסה ישראל לסגר שלישי ומהודק חולקו בסך הכול כ-30,700 דוחות בגין הפרת תקנות הקורונה. מספר הקנסות הגבוה ביותר - 21,423 - נרשם בגין יציאה מעבר לקילומטר ממקום המגורים לפעילות שאינה מותרת. 7,102 דוחות נוספים נרשמו לאזרחים שלא עטו מסיכה.

דוחות שחולקו בשבוע הראשון לסגר המהודק

 • יציאה ממקום מגורים למטרה או פעולה שאינה מותרת - 21,423
 • אי-עטיית מסיכה - 7,102
 • שהייה במקום ציבורי שפעילותו נאסרה - 1,109
 • הפרות שונות של בתי עסק - 515
 • הפרת חובת בידוד - 457
פקק תנועה במחלף התקווה עד מורשה בעקבות המחסומים, היום(צילום: ראובן קסטרו)
מחסום משטרתי במחלף יוספטל בבת ים, הבוקר(צילום: ניב אהרונסון)

בנוסף, 1,109 דוחות ניתנו לשוהים במקום ציבורי שפעילותו נאסרה, 515 בגין הפרות שונות של בתי עסק ו-457 קנסות נרשמו למפרי חובת הבידוד.

עם תחילת הסגר המהודק לתוקפו ביום שישי שעבר, נאסרה פעילות גני ילדים ובתי ספר למעט החינוך המיוחד. עם זאת, כ-30 דוחות נרשמו בגין איסור הפעלת מוסדות חינוך.

בדיקת כלי רכב במחלף יוספטל בבת ים, הבוקר(צילום: ניב אהרונסון)
מפת חסימות הכבישים לקראת הסגר(צילום: דוברות משטרת ישראל)

במהלך השבוע, פתיחת מוסדות חינוך חרדים בניגוד להנחיות הובילו לעימותים עם כוחות המשטרה. באשדוד, ישיבת גרודנא של הפלג הירושלמי הקיצוני נפתחה כרגיל. התלמידים תקפו פקחים עירוניים והתעמתו עם שוטרים שהגיעו למוסד. במהלך העימותים שלושה שוטרים נפצעו באורח קל ו-11 נעצרו. יום לאחר מכן הישיבה המשיכה בפעילות.

גם בבית שמש, תלמוד תורה בשכונה ב' בעיר נפתח בניגוד להנחיות. כוח המשטרה הוזעק למקום לטובת אכיפה. אחד השוטרים ניגש למנהל המקום, ובאותה העת התאספו סביבו עשרות בני אדם, יידו לעברו אבנים וצעקו: "נאצים, תסתלקו מכאן". בעקבות זאת פתח המתנדב בירי באוויר, ולא היו נפגעים.

מחסום משטרתי לאכיפת הסגר במחלף נחשונים, הבוקר(צילום: ראובן קסטרו)

גורם בכיר במשטרה פירט על החמרת האכיפה. לדבריו, "אתם לא תראו שוטרים נכנסים ומפזרים תלמידים ממוסדות חינוך. מדובר בשינוי של תכניות המשטרה שעיקרן בפריסת המחסומים 24 שעות ביממה. משטרת ישראל מהדקת את האכיפה, וזה יהיה ניכר בשטח בצורה מאוד ברורה. כל 48 השעות הקרובות של סוף השבוע תראו מחסומים באופן מאוד אינטנסיבי".

"אנחנו מתכוונים להקשות על מי שנוסע בצירים כי אנחנו מבינים שאין צורך לצאת מלבד אנשים שיוצאים לדברים מאוד ספציפיים", הדגיש הבכיר. "יש לנו מסוק באוויר שרואה את המחסומים שבודקים מי אלה אותם אנשים שעומדים שם, זאת אומרת, במקומות שיש פקקים אנחנו מבינים היום שבוע לאחר מכן שמדובר באנשים שלא היו צריכים לצאת".

הוא אף התריע כי "יהיו שינויים דינמיים במחסומים בהתחשב למזג האוויר, כך שלא יהוו סכנה לשוטרים".

עימותים בין חרדים לשוטרים באשדוד, השבוע(צילום: דוברות משטרת ישראל)

מתווה הסגר המהודק

 • פעילות מערכת החינוך תופסק לחלוטין, למעט החינוך המיוחד
 • פעילות המשק תצומצם למקומות עבודה חיוניים בלבד
 • ההתקהלויות יצומצמו ל-5 אנשים במקום סגור בלבד ו-10 אנשים בשטח פתוח
 • תפילה במבנה תהיה מותרת עד 5 אנשים במקום 10
 • מגבלת אלף המטרים תישאר על כנה
 • צמצום התפוסה בתחבורה הציבורית ל- 50%
 • ביטול ההיתר ליציאה לצורך פעילות להפגת בדידות עבור אזרחים ותיקים
 • הפגנות יוחרגו ממגבלת המרחק ויותרו לפי התקנות
 • איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר
 • מי שרכש כרטיסים לפני הסגר יורשה לטוס לחו"ל במהלכו
 • הנכנסים לישראל ממדינות מסוכנות יועברו לבידוד במלוניות

הסגר המהודק נכנס לתוקף ביום שישי האחרון ולמשך שבועיים במטרה לבלום את המשך התחלואה בקורונה, ששברה השבוע את שיא המאומתים היומי מאז פרוץ המגיפה. במקביל, מבצע החיסונים "לתת כתף" נמשך, ואתמול נחצה רף שני מיליון המתחסנים נגד הנגיף.

בכירים במערכת הבריאות הבהירו כי יש צורך להאריך את הסגר כדי להוריד את היקף החולים ומקדם ההדבקה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי "בכמה מדינות מדברים על סגר עד אפריל, אצלנו לא, אבל צריך את שיתוף הפעולה שלכם. אנחנו ננסה להוריד את ההגבלות מהר ככל הניתן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully