מנכ"ל משרד הבריאות: "בוחנים החמרת הגבלות במערכת החינוך"

פרופ' חזי לוי אמר כי נוכח הגידול במספר המאומתים, נשקלות הגבלות נוספות גם בכל הקשור לצמצום עבודה ותנועה. הוא ציין כי בשל עיכוב בהגעת חלק מהחיסונים, הרחבת המבצע תושהה לשבועיים, והעריך כי בפברואר יורחב מבצע החיסונים לציבור הרחב

31/12/2020
מנכ"ל משרד הבריאות: החיסונים לציבור הרחב יינתנו במהלך פברואר (צילום: לע"מ)

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הודיע הערב (חמישי) כי במשרד שוקלים להציע להחמיר את ההגבלות על הציבור במסגרת הסגר, וכי הוא יימשך לפחות שבועיים. "אנחנו עוקבים אחרי מדדי התחלואה ובוחנים להחמיר את ההגבלות", ציין לוי. לדבריו, האפשרויות שנשקלות להחמרת הסגר הן: צמצום הלימודים, כמות העובדים וכמות התנועה ברחובות. הוא הבהיר כי "נעשה את הכול כדי למנוע התקהלויות".

מעבר לכך, התייחס לוי גם למבצע החיסונים נגד נגיף הקורונה, והבהיר כי חיסונים לכלל הציבור לא צפויים לפני חודש פברואר. "יש עיכוב בהגעת חלק מהחיסונים ארצה", הסביר לוי, והעריך שמדובר בעיכוב של כשבועיים. "לכן, בשבועיים האלו אנחנו ניתן את המנה השנייה לאלו שקיבלו את המנה הראשונה".

לפי התכנית הנוכחית של משרד הבריאות, עד ה-10 בינואר יחוסנו במנה ראשונה כשני מיליון אזרחים, ואלו צפויים לקבל בהמשך גם את המנה השנייה. "אנחנו מחסנים לפי קבוצות תעדוף ולפי כמות החיסונים", הסביר מנכ"ל משרד הבריאות. "כרגע יש כ-800 אלף אזרחים מחוסנים. 33% מאוכלוסיית היעד חוסנה, 60% מהאנשים שמעל גיל 60", הבהיר.

"בשל עיכוב בהגעת חיסונים, הרחבת המבצע תידחה". מנכ״ל משרד הבריאות חזי לוי(צילום: ראובן קסטרו)

הוא ציין כי בימים הקרובים יתווספו עוד 12 מוקדים אחודים של כל קופות החולים בערים וביישובים קטנים. "במגזר הערבי יש היענות נמוכה לחיסונים", אמר פרופ' לוי. "אנחנו נתגבר את אתרי החיסונים ביישובים הערביים כדי להגביר את כמות המתחסנים, ובנוסף גם נגביר את ההסברה במגזר", הוסיף.

לגבי תופעות הלוואי האפשריות מהחיסון, הסביר כי "יש ועדה שעוסקת בכל תופעות הלוואי. מרבית תופעות הלוואי שהתגלו הם סימפטומים קלים של חום, כאבי ראש ועייפות, שאנחנו מכירים מחיסונים אחרים".

כמה דקות לפני דבריו של המנכ"ל, הבהירו במשרד הבריאות כי נכון לעכשיו אין בידיהם מידע על כוונה של חברת מודרנה להקדים הבאת מיליון חיסונים לישראל, זאת בעקבות פרסומים בנושא. "החיסונים של מודרנה צריכים להגיע במהלך חודש מרץ, אסטרהזניקה ברבעון השלישי של השנה", הוסיף לוי. "פרסמו ידיעות כאילו אנחנו צריכים לקבל מיליון מנות של מודרנה, אבל זה לא נכון".

עוד בוואלה!

אלרעי פרייס: הקבינט נמנע מלקבל החלטה אמיצה, זה לא סגר אמיתי

לכתבה המלאה
"נעשה את הכול כדי למנוע התקהלויות". שוטר אוכף את הגבלות הסגר(צילום: ראובן קסטרו)

בנושא המוטצייה של נגיף הקורונה שהתגלתה לאחרונה, אמר לוי כי "היא עדיין קיימת במדינות אירופה, לא רק באנגליה. אנחנו מבקשים מכל השבים ארצה מחו"ל להיכנס לבדיקות ולערוך שתי בדיקות במשך עשרה ימי בידוד" הוסיף לוי. "בדיקה שלילית אינה אות ליציאה מהבידוד, צריך עשרה ימי בידוד שלמים".

לדבריו, המוטציה לא גורמת להחמרת המחלה, אבל גורמת לכך שהיא תהיה יותר מדבקת. עם זאת, הבהיר פרופ' לוי כי "החיסונים שיש לנו - פייזר ומודרנה, חזקים יותר מהמוטציה". הוא ציין כי ההחלטה שלא להרחיב את מבצעי החיסונים, ולחסן אוכלוסיות נרחבות רק בחלק הראשון של החיסון, מגיעה לאחר התייעצות עם החוקרים מחברת פייזר. "הם לא יודעים להגיד מה היעילות של החיסון הראשון אם לא נותנים את החיסון השני", הסביר. "אנחנו פועלים לפי ההנחיות".

לוי ציין כי ביממה האחרונה אובחנו בקורונה כ-5,500 חולים, ואחוז המאומתים הגיע ל-6.2. "אנחנו כרגע עם 1,100 מאושפזים, מתוכם 163 מונשמים. מידי יום נוספים 100 חולים קשים ו-30 מתים". הבהיר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully