חיוב דרך הנייד ולפי מרחק הנסיעה: כך נשלם בתחבורה הציבורית החל ממחר

השימוש באפליקציות התשלום באוטובוסים וברכבות יוצא לדרך, יותר משנה אחרי שנסגר המכרז. עד כה נדחתה הרפורמה פעם אחר פעם, בשל החשש לפרטיות המשתמשים, שעדיין לא הוסר. איך זה הולך לעבוד, מי המרוויחות הגדולות, כמה כסף נחסוך ומה יקרה עם הרב-קו? מדריך

14/12/2020
אפליקציית מוביט החדשה (מוביט)

הרפורמה החדשה באמצעי התשלום עבור נסיעות בתחבורה הציבורית בישראל תצא לדרך החל מהבוקר (שלישי), יותר משנה אחרי סגירת המכרז וההכרזה על הפרויקט. במסגרת הרפורמה, שלוש אפליקציות תשלום חדשות יהיו זמינות לציבור, ובכך תיישר המדינה קו עם מערכות תחבורה ציבורית מתקדמות בארצות הברית ובאירופה.

לקראת כניסת אותם יישומונים לשוק והשינויים שהם עומדים לחולל באופי השימוש בתחבורה הציבורית, אלו הדברים החשובים שצריך לדעת על השירות החדש.

סורקים את הברקוד - ונוסעים. חייל עולה על רכבת בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

האם האפליקציות מחליפות את כרטיס הרב-קו ומה ההבדל?

לא. כרטיס הרב-קו המופעל על ידי חברת פיסנטרה ימשיך להיות בשימוש. זאת כדי לתת מענה לאוכלוסיות שאינן מעוניינות או מסוגלות לעשות שימוש באפליקציות, כמו מי שאינו מחזיק במכשיר טלפון חכם או נוסעים באזורים בהם תעריף השימוש באפליקציות אינו זול יותר.

הרב-קו מאפשר שתי שיטות תשלום מרכזיות: טעינת סכום צבור מראש ושימוש עד תום היתרה, או רכישת מנוי תחום בזמן לאזור שימוש מסוים. לעומת זאת, באפליקציות מתווה החיוב חכם יותר ויודע לאפשר גמישות באזורי הנסיעה, וכן לגבות תשלום לפי התעריפים החדשים.

אילו אפליקציות ייכנסו לשימוש?

שש חברות ניגשו למרכז המקורי שפורסם בספטמבר 2019, וכחודש לאחר מכן הוכרזו שלוש החברות הזוכות: רב פס (מבית הופ און וסלופארק בשיתוף בנק דיסקונט), מוביט (מבית מוביט ופנגו, בה שותף בנק הפועלים) ואפליקציה שלישית בשם "ANYWAY" מבית ישראכרט.

אפליקציה רביעית בשם "התחנה" שייכת למשרד התחבורה וזמינה להורדה בחנויות האפליקציות. גם היא עושה שימוש במודל התשלום של האפליקציות המסחריות, כולל הגדרות לנוסעים בעלי זכאות להנחה".

איך מפעילים נסיעה בשימוש באפליקציה ואיך מתבצע התשלום?

לאחר הורדת האפליקציה למכשיר הנייד, רישום והזנת כרטיס אשראי לחיוב, בכל עלייה לאוטובוס או בתחנות הרכבת סורקים מדבקת ברקוד באמצעות האפליקציה - ונוסעים. בתחנות הרכבת יסרקו הנוסעים את הברקוד בכניסה לתחנת המוצא ובתחנת היעד, ובאוטובוסים הסריקה תתבצע עם העלייה.

אישור נסיעה באפליקציית התשלום של מוביט(צילום: עיבוד תמונה, מוביט)

בשונה מכרטיס הרב-קו הנטען מראש, באפליקציות יסוכם בסוף כל חודש הסכום המצטבר של הנסיעות שבוצעו, ועליו יוחלו ההנחות השונות (אזרחים ותיקים, בני נוער וסטודנטים). בנוסף לכך, יוצג למשתמש המסלול הטוב ביותר מבחינת המחיר עבורו. חיוב הנוסע יבוצע דרך כרטיס האשראי.

כיצד תיקבע עלות הנסיעה?

שיטת התעריפים באפליקציות מחלקת את הנסיעה לשישה קודים, על פי מפתח של מרחק נסיעה בקו אווירי - מ-15 קילומטרים עד ליותר מ-250 קילומטרים. לכל אחד מהקודים תעריף נסיעה קבוע ותקרת תשלום יומית. בנוסף לקודי המרחק, יאפשרו האפליקציות לקבל הנחות על פי העלויות המצטברות של הנסיעות שמבצע הלקוח.

מי שנוסע בסכומים של 400-200 שקלים יקבל הנחה של כ-25% - עד סכום מקסימלי של 150 שקלים. מי שנוסע בסכומים 1,000-400 שקלים, יקבל הנחה של 50% - עד סכום מקסימלי של 450 שקלים. מי שנוסע ביותר מאלף שקלים יקבל הנחה של 75% - עד לסכום של 530 שקלים.

התשלום יתבצע דרך הנייד. אישה ממתינה בתחנת אוטובוס(צילום: ראובן קסטרו)

אחת הביקורות כלפי הרפורמה, נגעה לכך שמודל התעריפים לפי מרחק מקפח את יישובי הפריפריה, בהם המרחקים בין נקודה לנקודה ארוכים יותר, בעוד תושבי המרכז והערים הגדולות יהנו מהתעריפים המוזלים. מתווה ההנחות על פי הסכומים החודשיים אמור לאזן את הפער הזה, אולם הבחינה של המתווה תהיה בפועל רק לפי פרופיל השימוש. לעומת זאת, האפליקציות קלות וזמינות הרבה יותר למשתמש המזדמן, שאינו נדרש להנפיק כרטיס רב-קו ולטעון אותו בנפרד.

עוד בוואלה!

150 מיליארד שקל ונבואה אחת של הרצל: המספרים מאחורי המטרו של גוש דן

לכתבה המלאה

מדרגות ההנחה המעודכנות:

  • עד תשלום של 200 שקלים - אין הנחה
  • בתשלום של 400-200 שקלים - 25% הנחה עד לסכום של 150 שקלים
  • בתשלום של 1,000-400 שקלים - 50% הנחה עד לסכום של 450 שקלים
  • בתשלום של אלף שקלים ומעלה - 75% הנחה עד לסכום של 530 שקלים
מסך באפליקציית מוביט לתשלום בתחבורה הציבורית(צילום: עיבוד תמונה, מוביט)

איך אפשר לדעת מה המסלול הטוב יותר עבורי?

מלבד החישוב בסוף החודש, מפעילה אפליקציית רב פס מחשבון נסיעה, המאפשר להזין מוצא ויעד ולקבל את המחירים השונים בכל אחת מאפשרויות הנסיעה. סביר להניח שגם האפליקציות האחרות יציעו שירות דומה בעתיד.

כיצד נשמור על פרטיות המידע שלנו?

כרגע החלופה למי שירצו לעשות שימוש ללא מסירת מידע, וזו גם המלצת הרשות להגנת הפרטיות, הוא שימוש ברב-קו אנונימי. אפשרות זו אינה זמינה בשימוש באפליקציות המסחריות, לפחות עד השקת האפליקציה של משרד התחבורה.

מה האינטרס של מפעילות האפליקציות?

שלוש המפעילות ניגשו למכרז במודל של "סכום אפס". המשמעות היא שבניגוד לפיסנטרה, מפעילת רב-קו שמקבלת עמלות סליקה על השימוש, החברות ויתרו מראש על הרווח מכל עסקה כזו. הסיבה לכך היא שסוג התשלום שמתחיל להיות נפוץ יותר ויותר הוא "הארנק הדיגיטלי". האפליקציות האלו יהיו מהניסיונות הראשונים להטמיע את המעבר לתשלומים שנעשים באמצעות הנייד, לא רק בתחבורה ציבורית אלא בבתי עסק רבים אחרים.

החברות, שיזכו לדריסת רגל בשוק של כשלושה מיליון נסיעות ביום, יזכו לבסס את עצמן בתחום. חלק מהחברות גם ישמחו להציע ללקוחות שירותי תחבורה משלימים, כמו קורקינטים ואופניים חשמליים, וירוויחו מהסכמי גומלין עם החברות המפעילות אותם.

ניתן יהיה להמשיך להשתמש ברב-קו. עמדות תשלום בתחנת רכבת(צילום: ראובן קסטרו)

היבט נוסף ושנוי במחלוקת, שעליו לא ניתנה עדיין תשובה מניחה את הדעת ממשרד התחבורה והמפעילות, הוא תחום הפרטיות. נתוני המיקום של המשתמשים, האישור שלהם להציג פרסומות, והפרות פרטיות נוספת - הם נכס בעל שווי אדיר לחברות האלו. במילים אחרות, במקרה של האפליקציות, עם כל הנוחות - הנוסע הוא לא הצרכן אלא הסחורה.

איך לבחור את האפליקציה הטובה יותר עבורי?

לא ניתן בשלב זה להכריע מי מהאפליקציות טובה יותר, אולם לכל אחת מהן עשויים להיות יתרונות כאלו ואחרים עבור סוג משתמשים מסוים. מכאן, שהעדפות אישיות של ממשק משתמש או נוחות תפעול או הרגלים כמו של משתמשים נוכחיים במוביט או הופ-און, יהיו הגורם המשמעותי בבחירת היישומון. כמו כן, ייתכן שלקוחות הבנקים העומדים מאחורי האפליקציות ידבקו למפעיל שהם מכירים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully