היועמ"ש: קושי משפטי בהטלת סגר לילי בניגוד לעמדת גורמי המקצוע

הממשלה תתכנס לדון בפרטי הסגר הלילי עליו הכריע קבינט הקורונה, על אף שהמשנה ליועמ"ש הבהיר אמש כי הטלת המגבלה ללא תמיכת משרד הבריאות עלולה להוות קושי משפטי. המהלך אושר בקבינט חרף הפצרותיו

08/12/2020
בווידאו: נתניהו אומר שהיעד הוא להימנע ככל הניתן מסגר (צילום: לע"מ)

הממשלה תתכנס הערב (שלישי) לדיון בסגר הלילי שעליו הוחלט אמש בקבינט הקורונה, על אף שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, התריע כי קיים קושי משפטי בהטלתו. בישיבת הממשלה צפויות להתקבל החלטות לגבי פרטי הסגר הלילי, כמו באילו שעות יתקיים, מה תהיה מגבלת המרחק ומה יהיו הכללים.

נזרי הבהיר עוד אמש בדיון בקבינט הקורונה, כי הטלת מגבלת תנועה גורפת בסגר לילי, בניגוד לעמדת גורמי המקצוע עלולה להיות בעייתית מבחינה משפטית, שכן הדבר יקשה בהגנה על עמדת המדינה ככל שיוגשו עתירות בנושא. למרות זאת, קבינט הקורונה אישר את הטלת הסגר הלילי החל מיום ממחרבאופן עקרוני, בהתאם לתכנית בת שלושה שלבים שהציג המל"ל.

בשעות הסגר תיאסר פעילות המסחר ויוטלו הגבלות על תנועה בין אזורים. עם זאת, מרבית פרטי ההגבלות שייאכפו במסגרת הסגר, עדיין לא הוכרעו וההחלטה צפויה הערב. בנוסף לכך, הקבינט אישר גם את פתיחת הקניונים והשווקים בהתאם לכללי הפיילוט, מלבד ביישובים אדומים, וכן צעדים להגברת האכיפה והחמרת הקנסות, והמשך הפעלת מתווה האיים הירוקים באילת ובים המלח.

שוטרים אוכפים את הגבלות התנועה בצומת גהה(צילום: ראובן קסטרו)

כמו כן, אושרה התכנית לביצוע בדיקות לשבים ממדינות אדומות כתנאי לבידוד ביתי, ולא במלונית, פעילות מוגבלת של מוזיאונים ואירועי תרבות, המשך פעילות מערכת החינוך באזורים ירוקים וצהובים אלא אם יוטל סגר מלא, וצמצום התחבורה הציבורית ל-50% לצד ריווח התפוסה. בהצעה שעלתה הובהר כי ההגבלות לא יפגעו בזכות ההפגנה.

למרות שהמהלך אושר בקבינט הקורונה, גורמי המקצוע התנגדו למהלך, מאחר וסיכויי ההצלחה שלו נמוכים. ממונה הקורונה, פרופ' נחמן אש, הסתייג מהצעתו של בן שבת וטען כי היא תוביל להטלת סגר מלא בתחילת החודש הבא. "אין לדעת אם סגר לילי יעיל. זה רק דוחה את הקץ. לאשר את התכנית של המל"ל זה כמו להכריז שנתחיל סגר מלא ב-2 בינואר".

עוד בוואלה!

סגר לילי יוטל החל מרביעי, הקניונים והשווקים ייפתחו

לכתבה המלאה

ההצעה שאישר הקבינט

  • סגר לילי מיום רביעי
  • פתיחת קניונים ושווקים למעט יישובים אדומים
  • הגברת האכיפה והחמרת הקנסות
  • מתווה האיים הירוקים באילת ובים המלח יימשך
  • מערכת החינוך תמשיך לפעול ביישובים ירוקים וצהובים
  • התחבורה הציבורית תצומצם ב-50%, התפוסה תתרחב
  • בדיקות לשבים ממדינות אדומות כתנאי לבידוד ביתי
  • הגבלת פעילות המוזיאונים והתרבות
קשיים משפטיים. המשנה ליועמ”ש רז נזרי(צילום: נועם מושקוביץ)

ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, הצטרפה לדבריו של אש. "צריך להתחיל בהגבלות בהקדם. כשנכנסנו לסגר האחרון היינו עם 5,000 מאומתים. כשהרמנו את הברקס הגענו אחר כך ל-9,000 מאומתים ביום. אם נעצור במספרים כאלה אנחנו נגיע לחולים קשים רבים", אמרה בישיבה.

לדבריה, הסגר הלילי לא יעיל ויש להתחיל כבר עכשיו במתווה הריסון המהודק אותו הציג משרד הבריאות אתמול. "אם נגיע ל-3,500 מאומתים ומקדם הדבקה 1.35 אז נגיע גם ל-4,500 מאומתים בכל מקרה. משרד הבריאות מציע להתחיל עכשיו ריסון מהודק שהשפעתו על המסחר משמעותית. בתכנית של המל"ל נגיע לסגר מלא בכל מקרה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully