וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גנץ לנתניהו: "להעלות להצבעה ביום שני את מתווה הקנסות שאושר בקבינט"

25.11.2020 / 18:31

יו"ר כחול לבן שיגר מכתב לרה"מ בו הוא דורש להעלות להצבעה בכנסת את הגדלת הקנסות, כפי שסוכמה בפורום השרים. זאת, זאת, ברקע העיכובים באישורו בשל חוסר ההסכמות עם הליכוד, והלחץ מצד המפלגות החרדיות שהתנגדו למתווה. "אי מימוש ההחלטה פוגע במאבק בתחלואה", כתב גנץ

בווידאו: גפני מקבל טלפון מזוהר במהלך דיון בוועדת הכספים/מערכת וואלה! NEWS

שר הביטחון, בני גנץ, פנה הערב (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה להעלות להצבעה בשבוע הבא את מתווה הקנסות שאושר בקבינט הקורונה. זאת, ברקע העיכובים בהעלאת המתווה שנקבע בשל חוסר ההסכמות עם הליכוד, והלחץ מצד המפלגות החרדיות שהתנגדו למתווה. במכתב ששיגר גנץ לנתניהו הוא ביקש לקיים ביום שני הצבעה בכנסת על הגדלת הקנסות.

"אי מימושה של החלטת הקבינט פוגע ביכולתנו להילחם בתחלואה, לפתוח את המשק ולהגביר את כלי האכיפה שברשותנו", כתב גנץ. "לא יתכן שבזמן שאנו דנים בישיבות הקבינט על דרכים לשמירה על ההנחיות וחיזוק המשמעת והאכיפה, אנו מעכבים מסיבות בלתי ברורות את מימוש ההחלטה. מדובר במסר בעייתי לציבור ונטילת כלי משמעותי ממערכת אכיפת החוק".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, על הסכם השלום עם בחריין, מליאת הכנסת, 10 בנובמבר 2020. דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן, אתר רשמי
דרש להעלות את הצעת החוק. גנץ ונתניהו/אתר רשמי, דוברות הכנסת - שמוליק גרוסמן

מתווה הקנסות המוגדלים אושר בתחילת החודש בממשלה, ולאחר מכן בקבינט. טיוטת החוק כוללת העלאה של סכום הקנס על הפעלה של מקום הפתוח לציבור או בית עסק - מסכום של 5,000 שקלים, כפי שקבוע היום, לעשרת אלפים שקלים. בנוסף, סכום הקנס על קיום אירוע, מסיבה, כנס, טקס, פסטיבל, מופע בידור או מופע אומנות בניגוד לתקנות יעלה מסכום של 5,000 שקלים ל-20 אלף. גם הקנס על פתיחת מוסד חינוך שלא כחוק יעלה מסכום של 5,000 שקלים ל-20 אלף שקלים.

בדיונים שנערכו בפורום השרים ובממשלה נציגי הסיעות החרדיות הביעו התנגדות לתכנית, כשחלקם הצביעו נגד וחלקם נעדרו. בעקבות ההתנגדות הנחרצת של החרדים עלתה הצעת פשרה בין הליכוד לראשי יהדות התורה, שנועדה לשים סוף למשבר הפוליטי שנוצר סביב הגדלת קנסות למפרי הנחיות הקורונה. לוואלה! NEWS נודע כי אחת ההצעות שעלו בפגישות בין הצדדים היא שרק קציני משטרה יוכלו לחלק קנסות של עשרת אלפים שקלים על הפרת ההנחיות, ורק בתנאים מסוימים. המתווה לא גובש, ופרטיו אינם סופיים אבל פרטי ההצעה מלמדים על הכיוון שמתגבש מול המפלגה.

פעילות משטרה במסגרת פעילות אכיפה בבני ברק 4 באוקטובר 2020. לירן לוי
פעולות אכיפה בבני ברק/לירן לוי

לפי גורם המעורה בפרטים, בהתאם להצעה זו, הצעת החוק המקורית של הממשלה שקובעת קנס בסך 20 אלף שקלים על פתיחת מוסדות חינוך וקיום אירועים ועשרת אלפים שקלים על פתיחת עסקים תאושר בקריאה ראשונה במליאה. השינויים בהצעת החוק ייעשו במהלך הדיונים בוועדת החוקה לקראת אישורה בקריאה שניה ושלישית. בין התנאים שבהם קציני משטרה יוכלו לתת דוחות גבוהים יותר: לאחר אזהרה או בהפרה בלתי סבירה. עם זאת, לכל שוטר תישאר הסמכות להטיל קנס בסך 5,000 שקלים, בדומה למצב כיום.

בפגישה שנערכה לפני כשבועיים בין ראש הממשלה ליו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן וח"כ משה גפני סוכם לקדם את העלאת הקנסות, רק בכפוף להסכמת יהדות התורה. לפני כן, התחייב נתניהו לסיעות החרדיות כי ההצבעה על הצעת החוק שמטרתה לעלות את רף הקנסות, תידחה עד להסכמה עמם, זאת בתנאי שהמפלגות יצביעו במליאה יחד עם הקואליציה. זאת, ברקע חשש של הליכוד כי לא יושג רוב להפלת הצעת חוק לביטול פטור ממס על תשלומים ושירותים הניתנים לנתניהו. בליכוד היו מוטרדים מהאפשרות שההצעה תאושר בקריאה טרומית, במקרה שהחרדים יצביעו נגד הקואליציה או ייעדרו מהמליאה, בצירוף ח"כים מכחול לבן שנעדרו בהצבעה זו.

על אף שוועדת השרים לענייני חקיקה אישרה כי הקנסות יהיו עשרת אלפים שקלים על כל הפרה ללא יוצא מהכלל, סכום נמוך משמעותית מהתכנון ההתחלתי, גורמים ביהדות התורה הודיעו שיתנגדו לכל העלאה "אפילו של שקל אחד". ההתנגדות באה ברקע החשש שלהם כי מוסדות חינוך שפועלים בניגוד לחוק - ייקנסו. עם זאת, בש"ס הסתייגו מהתנגדות זו, והודיעו כי לכל היותר ייעדרו מהצבעה. כעת, ביהדות התורה דנים במתווה אפשרי שפרטיו הסופיים אינם ידועים וייקבעו לבסוף קודם אישור הצעת החוק בכנסת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully