חשודים ברצח יושבים בבית: זינוק במספר המפוקחים באיזוק אלקטרוני

מדוח מחלקת המחקר והמידע של הכנסת לקראת דיון בנושא עולים נתונים מדאיגים, לפיהם מניין העצורים עד תום ההליכים בעבירות של רצח, חבלה חמורה ואלימות בתוך המשפחה עלה השנה ביותר מפי שניים. עוד מעלה המסמך כי הטכנולוגיה לא מאפשרת מעקב אחר עצור שעזב את מקום הפיקוח

 • אזיקים
 • שב"ס
 • מעצר
-

מספר המפוקחים באיזוק אלקטרוני זינק השנה משמעותית, וביניהם נמצאים חשודים ברצח, בהריגה ובאלימות חמורה - כך עולה מדוח של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת, שהוכן לקראת דיון בנושא היום (שלישי) בוועדה המשותפת לוועדות המדע והחוקה. המשמעות היא שיותר אסירים שעשויים להיות מסוכנים, ועל כן עצורים עד תום ההליכים, יושבים בביתם במקום בבית המעצר.

בכמה סעיפי עבירה, מספר המפוקחים באיזוק אלקטרוני עלה ביותר מפי שניים ב-2020. לפי הנתונים, בשנת 2019 היו מפוקחים באיזוק אלקטרוני 46 עצורים עד תום ההליכים בעבירות של חבלה גופנית חמורה. השנה, מספרם זינק ל-109.

עוד עולה, כי בעוד שבשנה שעברה היו ארבעה עצורים באשמת רצח שהיו בפיקוח של איזוק אלקטרוני, השנה זינק מספרם לעשרה - יותר מפי שניים. גם מספרם של העצורים בתיקי אלימות במשפחה שהופנו על ידי בית המשפט לפיקוח אלקטרוני זינק מ-26 ל-63 - גידול של פי 2.4.

יושבים בביתם במקום בבית המעצר. אסיר עם איזוק אלקטרוני (צילום: ניב אהרונסון) (צילום: ניב אהרונסון)

נתוני הפיקוח באיזוק אלקטרוני

 • 2019:
 • מפוקחים: 46
 • עצורי אלימות במשפחה המפוקחים באיזוק אלקטרוני: 26
 • מפוקחים העצורים על רצח: 4
 • 2020:
 • מפוקחים: 109
 • מפוקחים העצורים על אלימות במשפחה: 63
 • מפוקחים העצורים על רצח: 10

האיזוק אלקטרוני נועד לאפשר לעצור לנהל את ההליך המשפטי כשהוא לא בבית הסוהר. אולם מהדוח עולות בעיות מהותיות, שלפיהן עצורים בעבירות רצח ואלימות מקבלים איזוק אלקטרוני למרות שהם לא אמורים. הטכנולוגיה שעליה מבוסס הפיקוח אינה מאפשרת לדעת את מיקומו של העבריין שעזב את המקום בו עליו להימצא, אלא רק אם הוא נמצא בו.

דוגמה טובה לכך ניתן לקבל מכתבי האישום שהוגשו לאחרונה נגד ארבעה נאשמים שעבדו בחברה המעניקה שירות טכני לשירות בתי הסוהר בהפעלת מערך הפיקוח האלקטרוני. לפי האישומים, הם קיבלו סכומי כסף תמורת פעולות לשיבוש הפיקוח, כך שעצורים יכלו לצאת את ביתם מבלי שהמערכת הממוחשבת מתריעה על כך.

הדוח הוזמן לבקשתה חברת הכנסת עינב קאבלה (כחול לבן), יו"ר הוועדה המשותפת לוועדת מדע וחוקה שתדון היום בנושא. "הדיון מתקיים כהמשך לדיון קודם שערכה הוועדה המשותפת בחודש אוגוסט בנושא מכסת מפוקחים בפיקוח אלקטרוני", אמרה ח"כ קאבלה לוואלה! NEWS. לדבריה, "עלה מהנתונים שבין העצורים המפוקחים יש גם חשודים ברצח, בהריגה ובאלימות חמורה. שאלת המסוכנות של המפוקחים, היא שאלה שאסור להתעלם ממנה וחייבת לקבל את כובד המשקל הראוי, בפרט בתקופה זו בה בין היתר אנו עדים לעלייה במקרי האלימות במשפחה".

עוד בוואלה! NEWS

פולארד חתך את האזיק האלקטרוני עם הסרת המגבלות: "נחזור הביתה בקרוב"

לכתבה המלאה
שאלה שאסור להתעלם ממנה, בפרט בתקופה של עלייה באלימות במשפחה. ח"כ קאבלה (צילום: כחול לבן) (צילום: אתר רשמי, כחול לבן)

ח"כ קאבלה הוסיפה כי "הסוגיה מקבלת משנה תוקף בשים לב לעובדה כי הטכנולוגיה שעליה מבוסס הפיקוח אינה מאפשרת ידיעת מיקומו של המפוקח שעזב את מקום הפיקוח. לאור זאת ביקשתי במסגרת הוועדה המשותפת, לקיים מעקב אחר היישום, בשים לב לסכנות הקיימות וכן לטכנולוגיה על בסיסה מופעל הפיקוח האלקטרוני"

מפקדת יחידת "מעוז" בשב"ס, המפקחת על עצורים באיזוק אלקטרוני, סגן-גונדר אלונה ז'רז'בסקי, אמרה בריאיון לוואלה! NEWS בשנה שעברה כי "מי שעבד בתוך בית סוהר יודע שלמעצר יש נזקים והשלכות. לכן מאפשרים במקרים מסוימים להמיר את המעצר למעצר בית, עם ערבים ואזיק אלקטרוני על הרגל".

לדבריה, "תמיד יש ערבים בתמונה, בני משפחה או חברים שהם ערבים מול בית משפט ואז לא רק המפוקח נמצא כל היום בבית אלא גם הערב שלו ביחד איתו, סוג של כלוא". היא אף ציינה כי "מדי פעם אנחנו מקבלים שיחות אלינו למרכז השליטה שאימא או בן או בת זוג שאומרים לנו 'בואו תיקחו אותו, אני לא מסוגל יותר', ואלו אנשים שכן רצו להיות ערבים וחתמו - אבל החיים קצת יותר מורכבים".

סגן-גונדר אלונה ז'רז'בסקי, מפקדת "מעוז" (צילום: רוני כנפו) (צילום: רוני כנפו)

יחידת "מעוז", שעברה בשנת 2015 מהמשרד לביטחון פנים לאחריות מלאה של שירות בתי הסוהר, מפקחת על כמה סוגי אוכלוסיות: עצורים עד תום ההליכים ונאשמים שבית המשפט פסק שההליך המשפטי בעניינם יתנהל בחלופת כליאה בפיקוח אלקטרוני, ולחילופין - אסירים ששוחררו באמצעות ועדת שחרורים, שהחליטה כי יהיו אזוקים אלקטרונית כחלק מתנאי השחרור.

כך, מתאפשרת מידה מסוימת של חופש למפוקחים, ומצד שני יכולת פיקוח הדוקה של שירות בתי הסוהר, בפרט לאור העומס בבתי הסוהר בישראל וצמצום מרחב המחיה של האסירים בשנים האחרונות.

על פי ההגדרות, מפוקח שמפר את תנאי המעצר שלו חוזר לכלא מידית. אם השתחרר לפני חצי שנה והיה אמור לסיים עם האיזוק בעוד חודש, הוא ירצה מחדש בכלא את כל ששת החודשים בהם היה עם איזוק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully