העסקה בממשלה יצאה לדרכה: אושר מינוי החשב הכללי ומנכ"ל משרד רה"מ החליפי

במסגרת ההסכמות שהושגו בין שתי המפלגות, אושר גם מינוי יו"ר מועצת רשות שדות התעופה, שגריר ישראל באתיופיה ומנהל הרשות להשקעות. ניסנקורן והנדל החליטו להחרים את הישיבה, ברקע הביקורת שעוררה העסקה, העיכוב במינוי מנכ"ל למשרד המשפטים ודחיית רפורמת הסיבים האופטיים

בווידאו: גנץ מתייחס למשבר התקציב ואומר שלא יהיה בן ערובה למצב פוליטי של אף אחד (צילום: ערוץ הכנסת)

עסקת המינויים בין הליכוד וכחול-לבן יצאה היום (ראשון) לדרכה, כשבישיבת הממשלה אושר מינוי יהלי רוטנברג לתפקיד החשב הכללי באוצר, לצד מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, ושורת מינויים נוספים. זאת, ברקע הביקורת בתוך כחול לבן על העסקה.

שר המשפטים אבי ניסנקורן החרים את הישיבה במחאה על העיכובים במינויו של מנכ"ל משרד המשפטים, שימי בראון. בליכוד סירבו לקדם את מינוי המנכ"ל למשרדו של ניסנקורן, המעוכב מזה חודשים, והשר הודיע אמש לגנץ שלא יגיע לישיבת הממשלה עקב כך.

בנוסף, שר התקשורת יועז הנדל נקט בצעד דומה במחאה על סדר היום "הלא-ענייני", לדבריו, ועל העיכוב באישור תכנית פריסת הסיבים האופטיים אותה הוא מנסה לקדם בשבועות האחרונים, ולא עולה לסדר היום בשל התנגדות הליכוד.

בין גנץ וניסנקורן שוררת מתיחות גדולה, סביב הוויכוח על המשך מדיניות המפלגה בנוגע לישיבה בממשלה. גנץ קידם במסגרת העסקה מינויים במשרדי החוץ והכלכלה בראשותם של אשכנזי ופרץ, עמיתיו הבכירים האחרים בקואליציה. מינוי מנכ"ל למשרדו של ניסנקורן נחשב לבעייתי ושנוי במחלוקת מבחינת הליכוד, ולכן היה קשה יותר לקדם אותו.

יחרים את הישיבה. שר המשפטים ניסנקורן (צילום: אלעד מלכה)

מינוי יהלי רוטנברג לתפקיד החשב הכללי באוצר אושר יחד עם מינויו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, הוד בצר, וכן שלושה מינויים נוספים: יו"ר מועצת רשות שדות התעופה, מינוי של שרת התחבורה מירי רגב; שגריר ישראל באתיופיה, מינוי של שר החוץ גבי אשכנזי; ומינוי מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה של השר עמיר פרץ. גם יו"ר ש"ס אריה דרעי צפוי להעלות מינוי בכיר לאישור בקרוב במסגרת ההסכמות.

גנץ לא עדכן מראש את ניסנקורן או את שר החוץ גבי אשכנזי בהסכמות שהושגו עם הליכוד לגבי המינויים. ההחלטה למנות מנכ"ל למשרד ראש הממשלה החליפי לפני מנכ"ל למשרד המשפטים עוררה ביקורת ותרעומת אצל חלק מהח"כים במפלגה, שאמרו שמדובר ב"התקפלות מפוארת של גנץ".

עוד בוואלה!

הדיל של כץ וגנץ: מינוי חשב כללי תמורת מנכ"ל למשרד רה"מ החליפי

לכתבה המלאה

לדבריהם, המינוי הכי משמעותי על הפרק הוא המינוי של מנכ"ל משרד המשפטים, וההחלטה למנות את בצר למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי בתמורה למינוי החשב הכללי היא "כניעה לתנאים שהציב נתניהו".

בתחילת השבוע שעבר בכחול לבן הכחישו כי הגיעו להסכמות עם הליכוד על מינויו של בצר למנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי בתמורה למינוי החשב הכללי, אך כעת שני המינויים יאושרו בממשלה.

מוחה על סדר יום "לא ענייני". הנדל (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן קרא לשרי כחול לבן להצביע נגד המינויים. "‏לא הולכים בעיניים עצומות אחרי אדם שנטרפה עליו דעתו", כתב בטוויטר. "שרי כחול לבן, לפני שאתם מתבקשים להצביע בעד דחיית העברת התקציב ל-30 בדצמבר, למרות כל ההבטחות והאיומים, אני קורא לכם לשים סוף לתהום שגנץ מוביל אתכם אליה ולהצביע היום בישיבת הממשלה נגד דיל המינויים הבזוי".

יו"ר האופוזיציה ויש עתיד, יאיר לפיד, חיזק את הביקורת של ניסנקורן. "‏שר המשפטים צודק ומפגין גישה ערכית. זה מינוי מחפיר. במקום לדאוג לחינוך, בריאות וכלכלה גנץ מסדר לחברים שלו ג'ובים מפוברקים במשרדים לא קיימים", תקף.

"התקפלות מפוארת". גנץ (צילום: אתר רשמי, אלעד מלכה)

החשב הקודם רוני חזקיהו הכריז על התפטרותו לפני כמה חודשים, ומאז פרישתו בחודש שעבר לא מונה ממלא מקום לתפקיד. באוקטובר הודיע שר האוצר ישראל כץ כי מועמדו לתפקיד החשב הכללי הוא רו"ח יהלי רוטנברג, אשר שימש בעבר כסגן בכיר לחשב הכללי באוצר, ובשנים האחרונות כיהן כסמנכ"ל הכספים של קבוצת בזק.

חזקיהו לא היה היחיד בצמרת משרד האוצר שהתפטר בתקופת משבר הקורונה. בחודשים האחרונים עשו זאת גם מנכ"לית המשרד קרן טרנר-אייל, קודמה בתפקיד שי באב"ד וראש אגף התקציבים שאול מרידור, שעזב בטריקת דלת סוערת ומכתב חריף נגד שר האוצר והתנהלות הממשלה. טרנר-אייל אמנם לא אמרה את שעל ליבה בקול רם, אך דאגה להבהיר באמצעות מקורביה את דעתה על ההתנהלות הפוליטית במשבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully