הפלסטינים מגנים את ביקורו המתוכנן של פומפאו בהתנחלות: "תקדים מסוכן"

ראש הממשלה הפלסטיני מחה על כוונתו של פומפאו לבקר בשבוע הבא בפסגות, שנחשפה בוואלה! NEWS. לדבריו, מדובר בצעד שמכשיר את ההתנחלויות. בחמאס תקפו: "הביקור מייצג את התוקפנות האמריקנית על עמנו". זה עתיד להיות הביקור הראשון אי פעם של שר חוץ אמריקני בהתנחלויות

ברק רביד ויפעת רוזנברג
בווידאו: פומפאו מכריז על מכירת עשרות מטוסי F-35 לאיחוד האמירויות (צילום: רויטרס)

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתיה גינה היום (שישי) את ביקורו המתוכנן של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו בהתנחלות פסגות במסגרת ביקורו בישראל בשבוע הבא. אשתייה אמר על הביקור שנחשף בוואלה! NEWS כי הפלסטינים "מגנים את ביקורו המתוכנן של פומפאו בהתנחלות פסגות הבלתי חוקית שהוקמה על אדמות של תושבי אל-בירה. זה תקדים מסוכן שמכשיר את ההתנחלויות ומהווה מכה לחוק הבינלאומי ולהחלטות האו"ם".

חמאס הצטרף לגינוי של בכיר הרשות, וכינה את כוונתו של פומפאו תוקפנות אמריקנית. חאזם קאסם, דובר ארגון הטרור, מסר כי "התחייבותו של שר החוץ האמריקני לבקר בהתנחלויות בגדה המערבית וברמת הגולן מייצגת תוקפנות אמריקנית על זכויות עמנו הפלסטיני ואומתנו הערבית. ביקור זה משקף את התעקשות הממשל האמריקני ליישם את תנאי עסקת המאה בימים שנותרו לו בבית הלבן".

קאסם הוסיף כי התנהגותה של וושינגטון משקפת את "ההיגיון של המוסר הרע והבריונות בה נהגו פומפאו וממשל טראמפ. מדובר במרד נגד החלטות בינלאומיות ונורמות אנושיות באופן המשרת את הימין בישראל, ומהווה עלבון אמיתי לעולם הערבי".

ביקורו של פומפאו בפסגות עתיד להיות הביקור הראשון אי פעם של שר חוץ אמריקני בהתנחלות ישראלית בגדה המערבית. לפי מקורות ישראלים ואמריקנים המעורים בנושא, הוא מתכנן לסייר ביקב בהתנחלות.

"תקדים מסוכן". אשתיה (צילום: AP)

גורמים בשגרירות ארצות הברית, בשירות החשאי האמריקני ובשב"כ כבר החלו להיערך לביקור החריג. עדיין לא ברור אם הביקור יוגדר כפרטי או רשמי ואיזה בכיר ישראלי ילווה את פומפאו להתנחלות. במשרד החוץ האמריקני אמרו בתגובה: "איננו מוסרים פרטים נוספים על הביקור בשלב זה".

ביקורו של פומפאו יימשך כשלושה ימים ויהווה מעין "ביקור מורשת" שיציין את ההחלטות המדיניות המרכזיות שממשל טראמפ קיבל בנושא ישראל במהלך כהונתו. עבור פומפאו זהו ביקור בעל משמעות פוליטית פנים-אמריקנית לאור האפשרות שירצה לרוץ בעתיד לנשיאות ארצות הברית.

עוד בוואלה!

לראשונה אי פעם: שר החוץ של ארה"ב מתכנן לבקר בהתנחלות בגדה המערבית

לכתבה המלאה

פומפאו יגיע לישראל ביום רביעי. הוא צפוי להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וככל הנראה גם עם שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי וראש המוסד יוסי כהן. פומפאו יגיע עם רעייתו והשניים יקיימו ביקור פרטי באתר הטבילה הנוצרי "קאסר אל-יהוד" ליד יריחו שבגדה המערבית. מדובר באתר השלישי בקדושתו לנצרות.

אחד המשקיעים המרכזיים של יקב פסגות הוא איש העסקים היהודי-אמריקני ממיאמי סיימון פאליק - הבעלים של חברת "דיוטי פרי אמריקה". פאליק הוא תורם של כמה פוליטיקאים במפלגה הרפובליקנית וגם של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

במהלך כהונתו כשר החוץ השתתף פומפאו באירועים שארגן פאליק. בחודש יולי הוא השתתף באירוע אוונגליסטי בדה-מוין, בירת איווה, שמומן על ידו. לפי הבלוגר ג'ואל רוזנברג, פאליק קרא לפומפאו במהלך האירוע לסייע לישראל בסיפוח הגדה המערבית.

יגיע לישראל ברביעי הבא. פומפאו (צילום: רויטרס)

לצד הביקור בהתנחלות פסגות צפוי פומפאו לבקר גם ברמת הגולן ולהיות שר החוץ האמריקני הראשון שמגיע לשם. במארס 2019, זמן קצר לפני הבחירות לכנסת, הכיר נשיא ארצות הברית בריבונות ישראל ברמת הגולן. לאות הוקרה החליטה ממשלת ישראל להקים יישוב חדש בגולן בשם "רמת טראמפ". 18 חודשים אחרי, בניית היישוב עדיין לא החלה. לא ברור עדיין אם פומפאו יבקר באתר המיועד לבניית היישוב החדש.

פומפאו עמד מאחורי ההחלטה לשנות את העמדה המשפטית של משרד החוץ האמריקני בעניין ההתנחלויות. בנובמבר 2019 הודיע פומפאו כי הוא מבטל את חוות הדעת של היועץ המשפטי למשרד החוץ האמריקני מ-1978 שקבעה כי ההתנחלויות "אינן עולות בקנה אחד עם החוק הבינלאומי".

שר החוץ האמריקני אמר אז כי העמדה החדשה היא שההתנחלויות "אינן בהכרח" בלתי חוקיות לפי הדין הבינלאומי. הוא הוסיף עם זאת כי ממשל טראמפ אינו נוקט עמדה לגבי ריבונותה של ישראל על הגדה המערבית וכי ההחלטה הסופית בנושא זה צריכה להתקבל במו"מ בין ישראל לפלסטינים.

פומפאו פרסם את החלטתו שבוע אחרי פסיקת בית הדין של האיחוד האירופי לפיה על כל המדינות החברות באיחוד האירופי לסמן באופן ברור מוצרים שיוצרו בהתנחלויות. פסק הדין ניתן בעקבות ערעור של היקב בפסגות על פסיקה דומה של בית משפט בצרפת שנה קודם לכן. לאחר החלטת פומפאו, הודיע הבעלים של היקב יעקב ברג כי הוא קורא לסדרה חדשה של יין על שמו של שר החוץ האמריקני ואף שלח לו בקבוקי יין לאות הערכה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully