בצה"ל שוקלים לבטל אימונים רחבי היקף אחרי שמספר החולים בשורותיו הגיע לשיא

בצבא שוקלים גם להטיל עוצר יציאות למשך ארבעה שבועות לפחות לאור העלייה בתחלואה. קצין בכיר: חיילים מסתירים סימפטומים, והדבר מקשה על קטיעת שרשראות ההדבקה. בחיל הרפואה רכשו מכשור לבדיקות קורונה שמחזיר תשובות תוך רבע שעה, ומחר ייפתח מתקן צבאי שני לקליטת חולים

  • צה"ל
  • נגיף הקורונה
בווידאו: גנץ בסיור באשדוד מתייחס לסגר (עריכה: ניר חן)

צה"ל שוקל לבטל תרגילים לכוחות סדירים ומילואים שתוכננו לחודשיים הקרובים בצל התפשטות נגיף הקורונה, לאחר שמספר החולים בשורות הצבא הגיע בשבוע שעבר לשיא. בנוסף, נשקלת הטלת עוצר יציאות מלא למשך 28 ימים לפחות.

ראש אגף המבצעים, אלוף אהרון חליוה, תכנן לכנס היום דיון על החמרת המגבלות בצה"ל, אך בחיל הרפואה המליצו להמתין עם ההכרעה על בנושא עד לסוף השבוע הבא, אז יהיה ניתן לנתח את ההשלכות ויעילות הסגר עליו הכריזה הממשלה ערב חג ראש השנה. בהתאם לממצאים, יוחלט האם להכריז על עוצר יציאות בצה"ל למשך ארבעה שבועות לפחות וביטול תרגילים גדודיים וחטיבתיים שתוכננו לחודש אוקטובר ונובמבר.

קצין בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה טען כי נרשמה עלייה בתחלואה בשורות הצבא כתוצאה מתרגילי המילואים שהתקיימו בחודש האחרון, חרף התפשטות המגיפה. לדבריו, "חיילי מילואים שנדבקו לא שוחררו מצה"ל, הוארכו להם ימי המילואים והם קיבלו טיפול ומעקב למרות שנשלחו הביתה. צה"ל לקח על זה אחריות". הוא ציין: "לא בטוח שנמשיך עם היקפי האימונים למילואים. היה תרגיל שבו בסופו של דבר בודדתי 100 חיילים".

אין כוונה להכריח חיילים להתחסן לשפעת. טקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1, יולי (צילום: דובר צה"ל)

בשבוע שעבר נשבר שיא חולי הקורונה בצה"ל, לאחר שחיל הרפואה דיווח על 833 חולים בשירות סדיר, קבע או אזרחים עובדי צה"ל. עם זאת, בימים האחרונים נרשמה ירידה בהיקף הנדבקים, העומד כעת על 716 חיילים בסך הכל. זאת, לאחר שחלק מהחולים שוחרר מהצבא.

בתוך כך, בחיל הרפואה נערכים לחורף, מחשש לגל תחלואה משולב של קורונה ושפעת. בין היתר, הוחלט להרחיב את מערך הטיפול הרפואי בווידאו כדי לצמצם הדבקה, ונרכש מכשור בדיקות מתקדם שיידע לאבחן קורונה בתוך רבע שעה בלבד, ללא צורך לשינוע למעבדה. המכשור ייכנס לשימוש בצה"ל כבר בחודש הבא.

עוד בוואלה!

הרמטכ"ל הורה לרכוש חיסונים לשפעת עבור כל החיילים, אך צה"ל לא עומד ביעד

לכתבה המלאה

"המכשור יוצב בצפון ובדרום, ויחסוך את זמן השינוע שמקשה על קטיעת שרשרת ההדבקה", אמר הקצין בכיר, שהודה כי מנגנון האבחון שלו מדויק פחות לעומת החלופות הקיימות, "אבל בניהול סיכונים סביר הוא יסייע לנו מאוד", הסביר. "מתחילים להציב אותו בשדות תעופה ברחבי העולם ומד"א כבר עושה בו שימוש".

בנוגע לשפעת, הבהיר הקצין הבכיר כי אין כוונה להכריח חיילים להתחסן, וכי רק מי שירצה בכך יעשה זאת. הוא ציין כי הצבא הזמין חיסונים. לפני כשבוע אמר גורם צבאי כי צה"ל לא עומד ביעד חיסוני השפעת שהציב הרמטכ"ל אביב כוכבי, שהורה על רכש שיאפשר חיסונים לכלל החיילים בצבא. לדברי הגורם, בשל הביקוש הגבוה בעולם לחיסונים לקראת החורף הקרוב, ההיקף הנדרש לא יגיע עד לתחילת החורף.

תופעה של הסתרת תסמינים

הקצין הבכיר טען כי בצה"ל קיימת תופעה שבמסגרתה חיילים מסתירים תסמינים של מחלת הקורונה, ולא מדווחים עליהם. לטענתו, התפרצות המגיפה שאירעה בבה"ד 1, במסגרתה נדבקו יותר ממאה צוערים ואנשי סגל, החלה "מצוערת שלא סיפרה בגלל מוטיבציית יתר".

"ההסתרה יוצרת נזקים ומקשה על קטיעת שרשרת ההדבקה. אנחנו מטפלים בזה באמצעות הסברה. כולם צריכים להיות רתומים למאמץ. יש לזה חשיבות גבוהה", הדגיש.

"לא בטוח שנמשיך עם היקפי האימונים למילואיסיום תרגיל של חטיבת כפיר, 2018 (צילום: מערכת וואלה!, דובר צה"ל)

הקצין הוסיף כי מחר ייפתח המתקן הצבאי השני לקליטת חיילים שנדבקו בקורונה בגבעת אולגה, שיצטרף למתקן באשקלון. המתקן ערוך לקליטה של מאות חיילים במקרה הצורך, ובשלב זה אין היערכות לפתיחת מתקן שלישי.

בנוגע להקמת בית חולים שדה כדי להקל את העומס על מחלקות הקורונה, עדיין לא ברור מתי הוא יוקם והיכן. בנוסף, הוחלט שלא לגייס רופאים או אחיות במסגרת ההיערכות, כדי לא לפגוע בתפקוד מערכת הבריאות האזרחית. "בית חולים שדה יופעל במסגרת היערכות לתרחיש קיצון של אי ספיקה משמעותית ביכולת של בתי החולים לטפל באזרחים חולים", הדגיש הקצין הבכיר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully