וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עם מחסומים ו-7,000 שוטרים וחיילים: הסגר הכללי נכנס לתוקף

בפעם השנייה מאז פרוץ מגיפת הקורונה, הוטל היום סגר כללי ברחבי הארץ. כוחות משטרה ו-38 מחסומים ייפרסו כדי לאכוף את המגבלות שיימשכו שלושה שבועות לכל תקופת החגים. לפי המשטרה, האכיפה תתמקד בהתקהלויות ולא באזרחים בודדים, אך קנסות משמעותיים צפויים למפרי ההנחיות

בווידאו: הסגר נכנס לתוקף/צילום: רוני כנפו, שי מכלוף, שלומי גבאי, ניב אהרונסון ומשטרת ישראל

סגר כללי נכנס בצהריים (שישי) לתוקף - שעות לפני כניסת חג ראש השנה. זהו הסגר הכללי השני המוכרז במדינת ישראל מאז פרוץ המגיפה, כשהתחלואה במדינה בשיאה, ומספר חולי הקורונה הפעילים בישראל עומד על כ-46 אלף בני אדם.

כ-7,000 שוטרים וחיילים נערכו לקראת אכיפת הסגר שנועד לבלום את התפשטות מגיפת הקורונה, המגבלות הרבות, המשפיעות על חופש התנועה, פעילות העסקים ומערכת החינוך, יימשכו כשלושה שבועות לפחות.

לדברי המשטרה, האכיפה תתמקד בהתקהלויות אסורות, ולא באזרחים בודדים שיפרו את ההנחיות. עם זאת, המפרים את ההנחיות צפויים לקנסות גבוהים, בטווח של 500 עד 5,000 שקלים במקרים מסוימים. ברחבי הארץ ייפרסו החל ממחר 38 מחסומים משטרתיים.

השלב הראשון של הסגר יימשך עד 11 באוקטובר, וייתכן כי יתארך בהתאם למצב התחלואה. לאחר מכן יחל השלב השני, בו יחולו הגבלות שונות על היישובים ברחבי הארץ, בהתאם לתכנית הרמזור.

תל אביב בערב ראש השנה, לאחר כניסת הסגר הכללי שהוטל במסגרת המאבק בנגיף הקורונה. 18 בספטמבר 2020. ראובן קסטרו
כבישי תל אביב לאחר כניסת הסגר, הערב/ראובן קסטרו
סגר בערב ראש השנה בתל אביב. 18 בספטמבר 2020. ראובן קסטרו
שוטרים אוכפים את הסגר בתל אביב, היום/ראובן קסטרו

בשעות הערב, עצרה המשטרה שלושה חשודים בתקיפה שוטרים בעת שאכפו את התקנות באבו גוש. לאחר שהבחינו בעסק שפועל במקום בניגוד להנחיות. ניסו השוטרים במקום לזהות את בעל העסק והותקפו על ידי החשוד ובני משפחתו. בעקבות זאת, שלושה מהם נעצרו.

עם תחילת הסגר, הודה נשיא המדינה ראובן ריבלין לשוטרים שאוכפים את המגבלות. "ברגעים אלה, כשנכנס לתוקפו הסגר ואנו מתכנסים בבתינו, עשרות אלפי שוטרים ושוטרות פרוסים ברחבי הארץ, עבורנו. כדי לדאוג לביטחון האישי שלנו. לבריאותנו", כתב ריבלין, והודה למ"מ המפכ"ל מוטי כהן, "שממלא את התפקיד כבר תקופה ארוכה כל כך ללא תואר רשמי אך בכל הכח, המקצועיות והנחישות הנלווים לניסיונו ולתבונתו. הודיתי לו ודרכו לכל שוטרי ישראל על פעילותם המסורה והנחושה למעננו"

ניצב כהן סייר בנקודות חסימה במרכז הארץ עם כניסת הסגר לתוקף וקרא לאזרחים לשמור על ההנחיות. "החל מהיום בשעה 14:00, משטרת ישראל מיישמת את החלטות הדרך המדיני. כ-7,000 שוטרים, שוטרות ולוחמי מג"ב, פרוסים ברחבי הארץ כשמטרתם היא אכיפת הנחיות הסגר", אמר. "רק ביחד, כולנו, בשיתוף פעולה נצליח לבלום את התפשטות הנגיף. אני קורא לאזרחים לנהוג באחריות אישית ולפעול מתוך ערבות הדדית במציאות המורכבת שנכפתה עלינו ומברך את עם ישראל ואת השוטרים והשוטרות בברכת חג שמח, שנה טובה ובריאות לכולנו".

עוד בוואלה!

ברשויות המקומיות מתורגלים לסגר, וסומכים על התושבים שיצייתו להנחיות

לכתבה המלאה

בחיפה, המשטרה הציבה מחסומים ביציאות מהעיר בצומת הצ'ק פוסט, בעליות לכביש 22 וביציאה הדרומית מהעיר לכביש 2. ביציאה הדרומית עומדות עשרות מכוניות המבקשות לצאת מהעיר. השוטרים משוחחים עם כל אחד מהנהגים, אך מרביתם מקבלים לעת עתה את רשות המעבר. אחרים התבקשו לפנות ימינה אל מגרש החניה בחוף ומשם לשוב על עקבותיהם.

מפקד תחנת חיפה, ניצב משנה אמיר גולדשטיין, הגיע למחסום הדרומי בעיר והדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה מצד האזרחים כדי להבטיח את הצלחת הסגר. הוא אמר כי בנוסף לאכיפת הגבלות התנועה, שוטריו עסוקים באכיפת התקנות באירועים המוניים, בעסקים, וכן בשטחים הפתוחים ובחוף הים.

במחסומים שבאזור חיפה ועתלית נראו חיילי צה"ל חמושים שנשלחו לעבות, לגבות ולאבטח את הנוכחות המשטרתית. ברשות הטבע והגנים הזכירו כי כל הפארקים נסגרו בשעה היעודה וכי נאסרה שהיית וחניית לילה.

בירושלים, ערך מפקד המחוז, ניצב דורון ידיד, סיור בשוק מחנה יהודה, וכן ברחבי העיר ובין החסימות השונות באזור. בוועד השוק אמרו כי ידיד הגיע למקום על מנת לוודא שבשעה 14:00 ייסגרו בתי עסק לא חיוניים.

סגר בערב ראש השנה בתל אביב. 18 בספטמבר 2020. ראובן קסטרו
נתיבי איילון בתל אביב לאחר תחילת הסגר, היום/ראובן קסטרו
היציאה הדרומית לכביש 2 מחיפה, עם תחילת סגר חגי תשרי. 18 בספטמבר 2020. שלומי גבאי
היציאה הדרומית לכביש 2 מחיפה, עם תחילת הסגר. היום/שלומי גבאי
מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד מבקר בשוק מחנה יהודה לקראת הסגר - 18 לספטמבר 2020. רון ירקוני, יח"צ, אתר רשמי
ניצב ידיד מסייר בשוק מחנה יהודה לקראת הסגר, היום/אתר רשמי, רון ירקוני, יח"צ

במסגרת השלב הראשון של ההגבלות, שנקרא "מתווה מהודק", תיאסר תנועת אנשים למרחק של יותר מקילומטר ממקום המגורים. הגבלה זו מאפשרת לצאת למרחב הציבורי, לרבות פארקים וגינות שעשועים, בתוך טווח זה.

עם זאת, ניתן לצאת מעבר למרחק של קילומטר למטרת הגעה של עובד או חייל למקום עבודתו, הצטיידות בתרופות, במזון ובמוצרים ושירותים חיוניים, סיוע לאדם בעל קושי או מצוקה, טיפול רפואי, טיפול פסיכולוגי, טיפול ברפואה משלימה (עם מטופל אחד בלבד) ויציאה למסגרות רווחה ולטיפול סוציאלי חיוני. זאת, כמו גם יציאה לכנסת, להפגנה, להליך משפטי ולתרומת דם.

עוד אושר לצאת מטווח 1,000 המטרים לצורך השתתפות בהלוויה או ברית, יציאת אישה לטבילה במקווה, בעל תפילה שקיבל אישור לכך מהמשרד לשירותי דת, יציאה לטיפול חיוני בבעלי חיים, העברה של קטין בין הורים שלא חיים יחד, הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת ויציאה לנמל התעופה לצורך טיסה מחוץ לישראל.

חוזרים לסגר: רשימת ההגבלות

 • חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר
 • איסור על שהייה בחוף ים, למעט פעילות ספורט מותרת
 • איסור התקהלות - עד 10 אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח
 • עד 3 אנשים ברכב, למעט אנשים הגרים יחד
 • איסור על פתיחת עסקים ומקומות הפתוחים לציבור וקבלת קהל במקומות עבודה
 • תפילות בשטח פתוח בקבוצות קבועות של עד 20 אנשים
 • תפילות במבנה בקבוצות קבועות של עד 10 או 25 אנשים, לפי דירוג התחלואה ביישוב
 • עד 10 עובדים או 50% מכוח האדם בו זמנית במגזר הציבור
 • עד 50 נוסעים באוטובוס מפרקי, 32 באוטובוס עירוני ו-30 בבינעירוני
 • עד 50% מתפוסת הנוסעים האפשרית בכל כלי תחבורה ציבורי אחר, כולל ברכבת
סגר ראש השנה בירושלים, 18 בספטמבר 2020. רוני כנפו
שוטרים נערכים לאכיפת הסגר, ירושלים, היום/רוני כנפו

בנוסף, ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית של יחיד או אנשים הגרים יחד - ללא הגבלת מרחק, ובתנאי שהיציאה לפעילות היא ממקום המגורים, שלא באמצעות רכב. הממשלה אישרה יציאת דיירים במסגרות רווחה, בעלי מוגבלות, לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וביקורים של בני המשפחה במסגרות. זאת יחד עם יציאה של בני משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים. בתקופה שבין ראש השנה ליום הכיפורים מותרת יציאה ממקום המגורים גם לצורך רכישת ארבעה מינים, מוצרים לבניית סוכה וכן לקיום מנהג כפרות. כמו כן, באותה תקופה מותרת פתיחה של מקום למכירת אמצעים אלה או מקום המשמש לקיום מנהג כפרות.

כמו כן, חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר שלא למטרה מותרת, כגון לצורך ביצוע עבודה, או סיוע לאדם בעל קושי. בנוסף, חל איסור על שהייה בחוף ים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת של אדם יחיד או של אנשים הגרים יחד. זאת, אך ורק שההגעה ממקום המגורים אינה נעשית באמצעות רכב.

במרחב הציבורי תיאסר איסור התקהלות של יותר מעשרה אנשים במבנה ו-20 בשטח פתוח. בנוסף, הוגבל מספר הנוסעים ברכב לעד שלושה אנשים, למעט אנשים הגרים יחד, ועוד נוסע אחד בכל ספסל אחורי.

מפת החסימות בכבישים הבינעירוניים במהלך הסגר בעקבות תחלואת הקורונה. -, אתר רשמי
38 מחסומים ברחבי הארץ. מפת החסימות של המשטרה/אתר רשמי, -

עוד במסגרת ההגבלות, חל איסור על פעילות עסקים הפתוחים לקבלת קהל כמו מסעדות, בריכות שחייה, מכון כושר, מספרות, מכוני יופי, מקומות בילוי ופנאי, בתי מלון, וכן קבלת קהל במקומות עבודה. כלל העסקים יוכלו להפעיל שירות משלוחים. עם זאת, אין הגבלה לכניסת עובד לעסק, שלא לצורך פתיחה לציבור, כגון לביצוע עבודות תחזוקה או סידור סחורה.

הממשלה אישרה להחריג ממגבלות אלו את פעילותן של חנויות חיוניות. לפיכך, תותר פתיחת חנויות מזון, אופטיקה, בתי מרקחת ומוצרי היגיינה, מוצרים לתחזוקת הבית, מכבסות, מוצרי תקשורת ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים.

 • הפרת חובת בידוד - 5,000 שקלים
 • הפרת איסור הגעה למקום בידוד בתחבורה ציבורית - 5,000 שקלים
 • הפרת חובת דיווח - 3,000 שקלים
 • סירוב לדרישת שוטר לפיזור התקהלות - 1,000 שקלים
 • אי עטיית מסיכה מחוץ למקום המגורים - 500 שקלים
 • יציאה ממקום המגורים לפעולה או למטרה שאינה מותרת - 500 שקלים
 • מתן שירות לאדם שאינו עוטה מסיכה - 1,000 שקלים
 • אי תליית שלט בדבר חובת עטיית מסיכה במקום ציבורי - 1,000
 • שהייה במקום שפעילותו נאסרה / בחוף הים / בבית מגורים שאינו מקום מגוריו של אדם - 500 שקלים
 • הפעלת מקום ציבורי או עסקי שהפעלתו נאסרה - 5,000 שקלים
 • הפעלת מקום ציבורי או עסקי לאחר שמשרד הבריאות הורה על סגירתו - 5,000 שקלים
 • כניסה לישראל תוך הפרת הוראת נציג מוסמך לשהות במתקן בידוד מטעם המדינה - 5,000 שקלים
 • הפרת הוראה של רופא מוסמך לשהות במתקן בידוד מטעם המדינה - 5,000 שקלים
עומס במחלף גהה, עם כניסת הסגר הכללי, 18 בספטמבר 2020. ראובן קסטרו
עומס בכביש גהה, עם כניסת הסגר לתוקף, היום/ראובן קסטרו

בנוסף, ניתן יהיה להפעיל חנויות מזון וחנויות חיוניות בתוך קניונים או שווקים. תותר גם קבלת קהל במקומות עבודה חיוניים, במקרים בהם לא ניתן לקבל את השירות מרחוק, באופן מקוון או בטלפון. עוד הוחרג מהמגבלות מקום המשמש לאימון של ספורטאי תחרותי מקצועי, שאושר על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט.

מוסדות הלימוד יושבתו אף הם במהלך הסגר, פרט לחינוך המיוחד, כפרי נוער, ומוסדות לילדים ונוער בסיכון שנשארו פתוחים. כיתות ה' ומעלה ילמדו בתקופת הסגר באופן מקוון, וחידוש הלימודים לאחר חג הסוכות ייבחן בהערכת מצב מיוחדת.

חופי הכינרת נסגרו בהנחיית משרד הפנים והבריאות - 18 לספטמבר 2020. גדי שטרית איגור ערים כינרת, אתר רשמי
חופי הכנרת נסגרו במסגרת ההנחיות/אתר רשמי, גדי שטרית איגור ערים כינרת

ניתן יהיה לקיים תפילות בטווח של קילומטר בלבד ממקום המגורים במהלך חג ראש השנה, מ-18 בספטמבר בשעה 17:30 ועד 20 בספטמבר בשעה 20:00, וכן ביום כיפור מ-27 בספטמבר בשעה 17:00 ועד 28 בספטמבר בשעה 20:00. התפילות ייערכו בשטחים הפתוחים בקפסולות קבועות של עד 20 איש, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי, מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד וללא הגשת מזון. עם זאת, ההגבלות על תפילות במבנים סגורים משתנות בהתאם לסיווג הרשויות.

בתוך חללים סגורים ניתן יהיה להתפלל בקבוצות קבועות של עשרה עד 25 איש, כתלות באזור כתום או אדום. בכל מבנה יש להציב מחיצות ניילון בין המתחמים, שמירת מרחק בין הקבוצות, הצבת שלט עם מספר המתפללים המותר ושמירת שני כיסאות מרחק בין אדם לאדם, וללא הגשת מזון.
התפוסה המותרת שאושרה לגבי תפילה במבנה בימים נוראים: באזור אדום - עבור שתי הכניסות הראשונות עד 30 אנשים, עבור כל כניסה נוספת עוד 20 אנשים. באזור כתום: 50 אנשים עבור כל כניסה. בכל מקרה, מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם לכל 4 מ"ר משטח המקום המיועד לתפילה.

המתווה לקיום התפילות

 • תפילות מותרות בקפסולות של עד 20 איש
 • באזורים אדומים, תותר תפילה במבנה סגור בקבוצות של עד עשרה אנשים
 • באזורים שאינם אדומים, תותר תפילה במבנה סגור בקבוצות של עד 25 אנשים
 • מספר הקבוצות יהיה נגזרת של כמות הכניסות למבנה
 • ההגבלות על תפילות במבנים סגורים משתנות בהתאם לסיווג הרשויות

התחבורה הציבורית תפעל במהלך הסגר, אך במתכונת מצומצמת. כלל שירותי האוטובוסים יירדו מתפוסה של 75% כיום ל-50% בין השעות 05:00-22:00 לאורך כל הסגר, ובימים א'-ה'. בימי שישי, ערבי חג ומוצאי שבתות וחגים יפעלו האוטובוסים העירוניים על פי לוח הזמנים הרגיל ואלו הבין-עירוניים לא יפעלו. בדומה לכללים עד כה, תיאסר הישיבה מאחורי הנהג למעט באלו בהן הותקנה מחיצת מגן.

בנוסף, מספר הנוסעים באוטובוסים העירוניים בקווי שירות יוגבל ל-32 איש. באוטובוסים בין-עירוניים תוגבל הכמות ל-30 נוסעים. באוטובוס מפרקי (אקורדיון) ניתן יהיה להכיל 50 נוסעים.

כמו כן, ברכבת ישראל ובכרמלית יצומצם מספר הנוסעים ל-50%. בהסעות מיוחדות באוטובוס יוגבל מספר הנוסעים ל-30 בני אדם, ובכל כלי תחבורה יבשתי אחר - ניתן יהיה להסיע 50% מהמספר הקבוע ברישיון הרכב. באשר למוניות, ניתן לנסוע עם אדם אחד נוסף מלבד הנהג, למעט אנשים המתגוררים באותו מקום. כמו כן, תותר נסיעת שני אנשים פרט לנהג אם אחד מהם הוא אדם הצריך לווי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  4
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully