97% מנפגעי תקיפות מיניות לא דיווחו למשטרה

מנתוני הלמ"ס עולה כי יותר מ-651 אלף בני אדם נפגעו מעבירות מין שונות, 225 אלף מהם מעבירות מקוונות. לפי הסקר, שיעור ההיפגעות מעבירות בקרב יהודים גבוה כמעט פי שניים מהשיעור בקרב ערבים

בווידאו: סנ"צ דורון אלוני על החשד לאונס באילת (צילום: משטרת ישראל)

כ-97% מקרב נפגעי תקיפה מינית לא דיווחו על כך למשטרה - כך עולה מסקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסם היום (ראשון). מסקר ביטחון אישי לשנת 2019 עולה כי בשנה קודם לכן נפגעו בישראל יותר מ-651 אלף גברים ונשים בני 20 ומעלה מעבירות מסוגים שונים. לפי הלמ"ס, שיעור ההיפגעות מעבירות בקרב יהודים ואחרים גבוה כמעט פי שניים מהשיעור בקרב ערבים (12.6% לעומת 6.7%, בהתאמה).

מהנתונים עולה כי יותר מ-225 אלף איש (4% מהאוכלוסייה) נפגעו מעבירה מקוונת, שהשכיחה ביותר ביניהן היא התחזות או גניבת זהות ברשת. 10.3% מהנפגעים דיווחו כי עברו הטרדה מינית ברשת.

יותר מ-651 אלף גברים ונשים נפגעו ב-2019. ניידת משטרה (צילום: ראובן קסטרו)

עוד עולה מהסקר כי 194 אלף איש נפגעו מעבירת גניבה, ללא שימוש בכוח, כגון גניבת ארנק או טלפון נייד (3.4% מהאוכלוסייה). בשנה זו 225 אלף איש נפגעו מעבירות מקוונות כגון גנבת מידע דרך אתרי אינטרנט, התחזות או איום באמצעות מערכות ממוחשבות (4.0% מהאוכלוסייה). בנוסף, 191 אלף איש נפגעו מעבירת אלימות או איום באלימות (3.4%).

בנושא פגיעות מיניות, מהסקר עולה כי 137 אלף איש, שהם 2.4% מהאוכלוסייה, נפגעו מהטרדה מינית הכוללת מעשים כגון רמיזות מיניות, הערות מיניות והצצה. 8,500 איש נפגעו מעבירת מין הכוללת מעשים כגון מעשה מגונה, ניסיון לאונס או אונס (0.2%).

בנתוני הלמ"ס נמצאו פערים בפשיעה בין יהודים ואחרים לערבים. הבדל משמעותי נמצא בקרב נפגעי עבירה מקוונת - כשבקרב אוכלוסיית היהודים והאחרים נפגעו כ-205 אלף איש (4.4% מהאוכלוסייה) לעומת כ-20 אלף נפגעים בלבד בקרב אוכלוסיית הערבים (2%).

עוד בוואלה! NEWS

החשוד המרכזי התחזה לחובש, חבריו קראו זה לזה: השתלשלות האירועים במלון באילת

לכתבה המלאה
פערים בעבירות מקוונות בין יהודים לערבים (אולבייה פיטוסי, פלאש 90)

תחת עבירות גנבה ואלימות, בקרב אוכלוסיית היהודים ואחרים נפגעו כ-169 אלף איש מעבירת גנבה (3.6%) לעומת כ-25 אלף נפגעים בלבד בקרב האוכלוסייה הערבית (2.4%). בנוסף, כ-167 אלף יהודים ואחרים נפגעו מעבירת אלימות או באיום באלימות (3.6% מהאוכלוסייה) לעומת כ-24 אלף נפגעים בלבד בקרב אוכלוסיית הערבים (2.4%).

מהסקר עולה עוד כי כ-182 אלף משקי בית נפגעו מעבירת רכוש. ל-4.6% ממשקי הבית פרצו או גנבו דבר מה משטח הדירה או מחוצה לה. ל-2.4% ממשקי הבית פרצו או גנבו מכונית. ב-7.8% ממשקי הבית שבהם יש ילדים בגיל 2-18 לפחות אחד מהילדים נפגע מעבירות גניבה, אלימות או איום באלימות, הטרדה מינית, עבירת מין, עבירה מקוונת ו-או בריונות ברשת ושיימינג. אחוז ההיפגעות של ילדים במשקי בית באוכלוסייה היהודית גדול ביותר מפי 3 מהאחוז באוכלוסייה הערבית (9.1% לעומת 2.5%, בהתאמה).

כ-85% חשו בטוחים ללכת לבד באזור מגוריהם

מהממצאים עולה כי רוב הנפגעים אינם מדווחים למשטרה. אי-הדיווח למשטרה בולט במיוחד בעבירות מסוג הטרדה מינית, כש-97.1% מהמקרים לא מדווחים. כשמודבר בעבירת מין 87.8% לא מדווחים ובעבירה מקוונת 86.8%.

לפי הלמ"ס עבירה מקוונת היא עבירה המאפיינת את תרבות השיח, העברת המסרים ברשתות החברתיות ואופן השימוש במערכות הממוחשבות והאינטרנט.

הסקר מראה כי 85.7% חשו בטוחים ללכת לבד באזור מגוריהם. יש פער גדול בין תחושת הביטחון של גברים ושל נשים - 91.7% מהגברים חשו בטוחים ורק-79.6% בלבד מהנשים. באזור יהודה ושומרון תחושת הביטחון ללכת לבד באזור המגורים בשעות החשיכה היא הגבוהה ביותר עם 93.6%. במחוז ירושלים נמצאו האחוזים הנמוכים ביותר (82.8%).

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully