נתניהו על הפרקליטות: אין מנוס מחקירה עצמאית; גנץ: סכנה לדמוקרטיה

סיעת הליכוד קיימה ישיבה דחופה ודנה בקידום ההצעה להקמת ועדה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים. רה"מ תקף את מערכת אכיפת החוק: "מנסים לטייח חקירות", בעוד כמה מחבריו למפלגה קראו לצאת לבחירות. יו"ר כחול לבן השיב: "אין בטענות אלא ניסיון לרסק ולפרק"

בווידאו: נתניהו מותח ביקורת על התנהלות הפרקליטות בחקירותיו (צילום: ערוץ הכנסת)

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הערב (רביעי) את התנהלות הפרקליטות בחקירות נגד המשטרה, ודרש לחקור אותה. בפתח ישיבת סיעה דחופה נתניהו מתח ביקורת חריפה על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וטען כי הוא לא יחקור את הנושא. "אין מנוס מחקירה עצמאית ובלתי תלויה, אזרחי ישראל רוצים לדעת את האמת ורק כך אפשר להבטיח את שלטון החוק והדמוקרטיה, אין דרך לטייח את זה", אמר.

בתגובה, שר הביטחון בני גנץ יצא להגנת מערכות אכיפת החוק ואמר כי מתקפות חריפות מצד השלטון נגד המערכת הן סכנה לדמוקרטיה הישראלית. גנץ אמר כי הדברים שנשמעים כלפי הפרקליטות והמשטרה הם ביקורת לא לגיטימית, "ואין בה אלא ניסיון לרסק ולפרק".

ישיבת סיעת הליכוד הגיעה לאחר הודעתו של יו"ר הכנסת יריב לוין, כי הוא יקדם את ההצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) וח"כים נוספים להקמת ועדה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים. "כולנו ראינו את הגילויים על טיוח חקירות, שיבוש חקירות, מעשים שנעשו על ידי בכירים בפרקליטות ובמשטרה", אמר נתניהו בפתח דבריו. "מח"ש רצו לחקור והפרקליטות קברו את התיק".

"אין מנוס מחקירה עצמאית ובלתי תלויה". נתניהו בישיבת סיעת הליכוד (צילום: ראובן קסטרו)

לדבריו של גנץ, "מערכת המשפט ואכיפת החוק לא נולדו ולא יקרסו לטובתו או לרעתו של אדם זה או אחר". בישיבת סיעה של מפלגתו הוסיף כי "כחול לבן מחזיקה במשרד המשפטים כדי למנוע צעדים מסוכנים ומיותרים ובעיקר כדי להמשיך להגן על בתי המשפט ועל מערכת אכיפת החוק שתבטיח את חוסנה הדמוקרטי של ישראל. לא הכל פוליטי - לא הכל אישי. נעמוד כולנו כחומה בצורה וניתן גב למערכת המשפט".

עוד בוואלה!

ניסנקורן: "אתם מקריבים את שלטון החוק"; לוין: "עליך למלא את תפקידך"

לכתבה המלאה
"מערכת אכיפת החוק לא תקרוס לטובתו או לרעתו של אדם זה או אחר". גנץ (צילום: אתר רשמי, תומר אפלבאום , הארץ- פול רשמי)

בתוך ישיבת סיעת הליכוד, הח"כים והשרים התבטאו בחריפות נגד ראשי מערכת אכיפת החוק וגם נגד שר המשפטים אבי ניסנקורן. בנוסף, כמה מהם קראו לצאת לבחירות.

לוין אמר כי "ראוי ונכון להקים ועדת חקירה פרלמנטרית. הדיון שיתקיים פה הערב חשוב מאוד. אסור לכנסת לעמוד מנגד, חובתנו שהדברים ייחשפו ולדאוג שהם ייחשפו במהרה". עוד אמר לוין כי "כל אחד ואחת מאיתנו בסכנה גדולה. אם זה מה שהתגלה אני לא רוצה לחשוב מה עוד מוסתר מאיתנו ועתיד להתגלות. יש קלטות, מזכרים, מינויים בשיטת חבר מביא חבר, תיקים שנסגרים ונפתחים. האחד אוחז בגרונו של השני, האחד מחפה על השני. זה חייב להיפסק".

הוא הוסיף כי "במערכות הרגישות ביותר אסור שיהיו תפוחים רקובים. חייבת להיות שקיפות מלאה ובקרה הדוקה. אסור להסכים להשתקת הביקורת. זה לא ענין של קואליציה ואופוזיציה, זה דבר שצריך להדיר שינה מעיניו של כל אזרח". לדבריו, "אי אפשר לדבר גבוה-גבוה על שקיפות וביקורת, אבל לנסות בכל מחיר לבלום ביקורת ושקיפות במקומות הרגישים ביותר במערכות אכיפת החוק. נדרשת כאן חקירה ובדיקה מיידיים".

באופן מסורתי יו"ר הכנסת לא נוהג להשתתף בישיבות הסיעה של המפלגה ומעדיף לשמור על חזות ממלכתית של הכנסת, אך לוין, מקורבו של נתניהו, נוהג להשתתף בהן ואף להתבטא פוליטית באופן קבוע.

"חובתך לברר את הדברים האלה ולהבטיח שהם ייבדקו וייחקרו". לוין בעימות עם ניסנקורן, היום (צילום: אתר רשמי, יונתן סמיה, דוברות הכנסת)

השרה מירי רגב אמרה ש"שר המשפטים הוא זה שצריך ליזום את ההקמה של ועדת החקירה", ואמרה שיש לבדוק גם פרשת הרפז והממד החמישי.

השר להשכלה גבוהה ומשאבי מים, זאב אלקין, אמר במהלך הישיבה כי "יכול להיות שאפילו בכנסת הזו צריך ללכת על מהלכים של חקיקה יסודית כדי לשנות את כללי המשחק. הממשלה הזו גם ככה מקרטעת, אם נגזר על הממשלה להישבר, אז עדיף שזה יהיה על המחלוקת העקרונית בנושא הזה. לכן, אני ממליץ להחליט על כמה יעדים, לא רק ועדת חקירה, אלא גם מהלכי חקיקה, כמה שינויים משמעותיים שישנו את כללי המשחק".

עוד אמר אלקין כי "בכנסת הזו יש לכאורה לפחות 61 ח"כים שיתמכו בכך. אם נצליח להביא את הרוב, כדאי שננסה גם אם המחיר יהיה משבר פוליטי. ואם לא נצליח ונצטרך להגיע להכרעת הציבור - כדאי שנשים דברים על השולחן: הגיע הזמן לימין משפטי".

"צריך לפרק את מפלגת צלאח א-דין ולבנות מחדש"

ח"כ שלמה קרעי איים כי "אם היועץ המשפטי לממשלה יעז להתערב באופן כל כך בוטה וגס בהחלטת הבוחר, שבחר את ראש הממשלה, ויחליט להסית אותו מהדרך, אני אהיה הנהג של ה-D9. יש מפלגת צלאח א-דין שצריך לפרק ולהרכיב מחדש ובשום פנים ואופן לתת לקומץ פקידים להפוך לנבחרי הציבור".

ח"כ עוזי דיין אמר כי "הגיע הזמן שהיועמ"ש ילך הביתה. אנחנו צריכים כהצהרה לעשות כמיטב יכולתנו לדרוש שהיועץ המשפטי יסיים את תפקידו. יש לזה עוד משמעות, והיא מה יקרה עם הקואליציה. אני הגעתי למסקנה שהגענו למצב שאם על הנושא הזה יפרקו את הממשלה ונלך לבחירות אז נלך לבחירות".

טרם ההתכנסות, יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר אמר בהודעתו לחברי הכנסת מהמפלגה כי מדובר "בישיבת סיעה דחופה בעניין התנהלות המשטרה והפרקליטות. יש לציין כי ייתכן שיתקבלו שם החלטות לגבי פעולות שהסיעה צפויה לנקוט", ציין.

ברקע הטענות למחדלים בפרקליטות. סיעת הליכוד (צילום: מערכת וואלה! NEWS, דיפולט)

בימים האחרונים גברו בליכוד הקריאות להקמת ועדת חקירה לבדיקת הפרקליטות, בהמשך לסדרת פרסומים של עמית סגל בחדשות 12, בהן נטען כי פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ובכירים נוספים במשטרה, בפרקליטות ובמח"ש, טייחו מחדלים במשטרה בשנים האחרונות כדי לפגוע בחקירות נתניהו.

בין היתר, נטען כי פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, גיבה את אלשיך בחקירת התקרית באום אל חיראן ב-2017, בה נהרג האזרח יעקוב אבו אל-קיעאן. אלשיך טען שאבו אל-קיעאן היה מחבל, למרות שמח"ש ושב"כ טענו שאין ראיות לכך. מיד אחרי הפרסום החלו קריאות בליכוד להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא.

ראש הממשלה נתניהו אף התנצל אתמול בפומבי על התקרית ועל הצגתו של אל-קיעאן כמחבל, וטען כי מדובר בקנוניה פוליטית שמטרתה היתה להפילו. לדבריו, "בכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו אותו למחבל כדי להגן על עצמם ורק כדי לפגוע בי". הוא קרא גם להקים ועדת חקירה עצמאית על התנהלות גופי האכיפה בנושא, וגם בנושא החקירות והתיקים שלו, כי לדבריו "התגלה כאן שיש פה חקירות פוליטיות, חקירות שהיו מזוהמות מהרגע הראשון".

"הגענו לנקודה בלתי נתפסת". ח"כ מיקי זוהר בישיבה בכנסת (צילום: אתר רשמי, דוברות הכנסת)

ואולם, הדרישה להקמת ועדת חקירה עצמאית לבדיקת המשטרה והפרקליטות לא צפויה לעבור בקלות בקואליציה של הליכוד וכחול לבן. שר המשפטים אבי ניסנקורן התעמת היום על הנושא במליאת הכנסת עם יו"ר הכנסת יריב לוין ובכירי הליכוד ואמר "לא תהיה שום ועדת חקירה. ההצעה להקמת ועדת חקירה בנושא הפרקליטות היא שבירת כלים, אתם צריכים להחליט אם אתם בשותפות או שאתם במאבק מתמשך".

ברקע הדברים, נרשם גם לחץ מימין על הליכוד מכיוונו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים במערכת המשפט ובפרקליטות המדינה. סמוטריץ קרא היום לנתניהו, יו"ר הכנסת יריב לוין ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר לקבל החלטה על העלאת ההצעה להצבעה בכנסת בשבוע הבא, ואמר כי "חייבים להתחיל בניקוי האורוות".

בפעם הקודמת שההצעה של סמוטריץ' עלתה להצבעה היא גרמה למשבר קואליציוני חריף בין הליכוד וכחול לבן אך בסופו של דבר, בהנחיית נתניהו, רבים מהח"כים מהליכוד נעדרו מההצבעה והיא נפלה.

לפיד: "נתניהו דוהר לביטול הדמוקרטיה בישראל"

ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) מסר בתגובה להצהרת נתניהו כי "אחרי הצהרתו המטורפת של ראש הממשלה, שקורא לחקירה עצמאית על הפרקליטות, כחול לבן לא יכולים להישאר בממשלה ההרסנית הזו". הוא הוסיף כי "נתניהו דוהר לביטול הדמוקרטיה בישראל. הם לא יכולים להמשיך לתת לזה יד".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully