זוג שבטוח שכדור הארץ שטוח נעצר - אחרי שניסה להפליג לקצה העולם

השניים האמינו שמחוז לאמפדוסה שבדרום סיציליה הוא קצה העולם. הם יצאו למסע יבשתי וימי בעיצומו של עוצר הקורונה ונלקחו למעצר - אך ניסו פעמיים לברוח

אסור לפספס
צילום: יוטיוב, עריכה: ורד לידני

שני חובבי תיאוריות קונספירציה שמאמינים שמבנה כדור הארץ שטוח ולא כדורי הוכנסו למעצר אחרי שתכננו מסע שבסיומו הם קיוו להגיע לקצה העולם. הגבר והאישה מוונציה שבאיטליה האמינו שמחוז לאמפדוסה שבדרום סיציליה הוא קצה העולם. כדי להוכיח את התיאוריה שלהם השניים נסעו לנמל בטרמיני אימרס שבסיציליה. שם הם מכרו את המכונית שלהם וקנו סירה - וכל זה קרה בתקופת השיא של הקורונה בזמן עוצר מלא במדינה שסבלה קשות מנגיף הקורונה.

עוד בוואלה!

המאמינים שמבנה כדור הארץ שטוח מתכננים טיול ל"קצה העולם" - ושם תחכה להם הפתעה לא נעימה

לכתבה המלאה
הם בטוחים שכך נראה כדור הארץ שלנו (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

אלא שיכולת הניווט החובבנית שלהם לקחה אותם עד לאי האיטלקי אוסטיקה שנמצא במרחק של 65 קילומטרים מצפון מערב פאלרמו. צמד התיאורטיקנים הנועזים נעצר ונלקח לבידוד אחרי שהם הפרו את חוקי העוצר באיטליה ושהו שם 15 ימים.

כאן הם האמינו שנמצא קצה העולם (צילום: צילום מסך, צילום מסך)

אבל במקום לשהות שם ולחכות שם עד שישוחררו, השניים תכננו בריחה נועזת. הם ניסו להימלט בסירה שלהם אבל אחרי שלוש שעות של של הפלגה הם נעצרו על ידי אנשי הנמל במרחק קצר מהמקום ממנו הם יצאו לדרך.

הם לוו בחזרה לנמל, אבל עשו ניסיון בריחה נוסף. הפעם, על פי הדיווח ב"לה סטמפה" האיטלקי, הם לקחו שבוי, איש הזוי ששיקר לרשויות וטען שהוא נמצא חיובי לקורונה. בסופו של דבר השניים שוכנעו לחזור הביתה ברכבת לאנחת כולם, עד הניסיון הבא שלהם.

אם כדור הארץ שטוח אז זו הסיבה שאנחנו אף פעם לא נופלים מהקצה

אחת מתיאוריות הקונספירציה הכי נפוצות ומדוברות בשנים האחרונות היא זו שגורסת שכדור הארץ הוא בעצם בכלל לא כדור, אלא כפי שאנשים האמינו לפני הרבה מאוד שנים, בכלל פלטה שטוחה לחלוטין עם סוף וקצה. למעשה מחקר שנעשה לאחרונה מצא שאחד מכל עשרה צרפתים מאמין שכדור הארץ שטוח. אלה מכם שלא ממש לוקחים את זה ברצינות ודאי יעלו מיד את השאלה: "אוקיי, אז אם ככה איך אנחנו לא נופלים מהקצה?", שאכן עולה פעם אחר פעם בפני תומכי התיאוריה. ובכן, כעת אחד מהם סיפק את התשובה לשאלה הזו.

לפי מרבית תומכי התיאוריה העולם שלנו מוקף בחומה גבוהה של קרח ואם מישהו יטפס עליה הוא יוכל ליפול מהעולם, אבל עד כה אף אחד עוד לא הגיע לשם או עשה את זה. קונור מרפי, בנו של אחד התומכים המפורסמים בתיאוריית "הארץ השטוחה", העניק ראיון ובו ניסה לספק הסברים הגיוניים שיתמכו בטענותיו, ובין השאר גם ענה על השאלה הקבועה, אך סיפק תשובה מעט שונה. "ליפול מהקצה? ליפול לתוך מה? אתה מבין מה אני אומר?", הוא אמר למראיין, "אנחנו רואים את זה ככה - אנחנו חיים במערכת סגורה. למעלה יש את הרקיע - סוג של כיפה - ויש מים מעליו ומתחתיו. אי אפשר ליפול החוצה, אי אפשר גם לצאת החוצה ולמצוא שמשות אחרות, כוכבים ודברים כאלה. פשוט אי אפשר ליפול".

לפי מרבית תומכי התיאוריה העולם שלנו מוקף בחומה גבוהה של קרח ואם מישהו יטפס עליה הוא יוכל ליפול מהעולם, אבל עד כה אף אחד עוד לא הגיע לשם או עשה את זה (צילום: עיבוד תמונה, צילום: יוטיוב, עריכה: ורד לידני)

לדבריו של מרפי, סוכנות החלל נאס"א לא באמת עוסקת בחקר החלל, מכיוון שזה בלתי אפשרי, אלא עובדת על כולנו במשך כל השנים. אין דבר כזה מערכת סולארית, אין כוח משיכה והשמש לא באמת רחוקה כמו שגורמים לנו להאמין. הסיבות? "כסף. הם משחררים לתקשורת תמונות וכתבות מזויפות עם פוטושופ ואומרים שהוציאו מיליוני דולרים כדי להשיג את התמונות מפלוטו. מאז הקמתה, נאס"א גייסה משהו כמו 15 טריליון דולר ועשו מעט מאוד באמת. הדבר השני הוא, שהם רוצים לגרום לאנשים להרגיש חסרי משמעות".

גם לעובדה שמחלונות המטוסים ניתן לראות את עקומת הקצה של כדור הארץ, היה למרפי הסבר מספק לדעתו: "אי אפשר באמת לראות את זה. החלונות של מטוס עגולים בגלל שככה חייבים לבנות מטוסים. מטוסים לא עגולים יתפוצצו ויהרגו את כל הנוסעים. בפעם הבאה שאתם על מטוס, תסתכלו מחוץ לחלון על הכנף ותראו שגם הכנף נראית עגולה".

לדבריו, הסיבה היחידה שרוב האנשים חושבים שהתיאוריה היא בדיחה, היא שלימדו אותנו אחרת מגיל צעיר. הוא טוען שגם הוא עצמו לא תמיד האמין שהכדור שטוח, אבל עם השנים הבין שיש הרבה "אי דיוקים במודל שמלמדים בבית הספר", שהוא לא יכול להתעלם מהם יותר. "בשלב מסוים", אמר, "אתה צריך להחליט מה עמדתך, ואני אומר שכדור הארץ שטוח".

מה באמת היה קורה אם כדור הארץ היה שטוח - לפי המדע הרציני?

במכון דווידסון, הזרוע החינוכית של מכון וויצמן למדע, עסקו לאחרונה בשאלה הזו. הם הסבירו שם שגם אם העולם היה שטוח, עדיין כוח הכבידה היה מושך אותנו כלפי המרכז שלו. כל עוד היינו נמצאים בקרבת מרכז הדיסקה, התחושה לא הייתה שונה במיוחד ממה שאנו מרגישים כעת והכבידה הייתה מושכת אותנו כלפי מטה. אולם ככל שהיינו מתרחקים יותר לעבר השוליים, גם כיוון המשיכה היה הופך אלכסוני, לעבר אותו מרכז, והיינו מרגישים כאילו אנחנו מטפסים על הר בשיפוע הולך וגדל. לבסוף, אם היינו מצליחים להעפיל עד קצה הדיסקה, הכוח המושך אותנו למרכז היה מאונך לגמרי למשטח, ויכולנו לעמוד זקופים על דופן העולם. הדגמה לכך אפשר לראות בסרטון של Tech Insider (אנגלית).

עולם כזה, משחקי כדור כמו כדורסל היו מנהלים בצורה שונה בכל אזור על פני דיסקת הארץ והיינו מתקשים מאוד להעריך את עוצמת הזריקה הנחוצה כדי להכניס את הכדור לטבעת. הכדור היה נע אחרת בכל מקום בהשפעת הכבידה המושכת אותו לעבר מרכז הדיסקה. גם עצים וצמחים אחרים, שצומחים בכיוון המנוגד לכוח הכבידה, היו גדלים בשיפועים שונים בכל מקום ברחבי העולם השטוח. אולם הדבר המשונה מכל היו מקווי המים. בעולם בצורת דיסקה, הכבידה הייתה מושכת את המים לכיוון המרכז ויוצרת אוקיינוס אחד עצום ועמוק מאוד במרכז ומדבר יבש לחלוטין ושומם בקצוות הרחוקים.

אנשי ארגון כדור הארץ השטוח טוענים שהכבידה שאנו מרגישים היא כתוצאה מתאוצה כלפי "מעלה" של כל המערכת (שמש, הפלנטות וירח). הדבר הזה אכן היה מסביר את הכבידה שאנו מרגישים כלפי "מטה", אולם אינו מספק תשובה לאף אחת מתופעות הנוספות, וכמובן גם לא לכבידה וללוויינים החגים סביב כדור הארץ. ההסבר המלא בלינק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully