האו"ם פתח בחקירה: תמונות ראשונות של אזור התקרית בגבול לבנון

כוחות יוניפי"ל הגיעו לאזור חילופי האש בין צה"ל לחוליית המחבלים שחדרה לשטח ישראל. המפקד, גנרל דה קול, קרא לצדדים לפעול להרגעת הרוחות ולחדול מפעילות טרור שתדרדר את האזור. צה"ל ממשיך בתגבור כוחות מחשש לפיגוע נוסף של חיזבאללה

בווידאו: נתניהו בפיקוד הצפון מתייחס לתקרית הירי בגבול לבנון (צילום: ניב אהרונסון, עריכה: ניר חן)

יוניפי"ל פתח היום (רביעי) בחקירת התקרית בגבול לבנון ופרסם תמונות ראשונות של זירת חילופי האש בין המחבלים לצה"ל. כוח האו"ם המוצב בדרום לבנון מסר כי "פתחנו בחקירה לבירור העובדות והנסיבות לתקריות האחרונות לאורך הקו הכחול. זאת, במקביל למגעים הבלתי פוסקים של מפקד יוניפי"ל, גנרל סטפנו דל קול, עם הצדדים להכיל את הסיטואציה, להוריד את המתיחות ולהפסיק את פעולות האיבה".

לפי הערכות בצה"ל, חוליית חיזבאללה שתכננה לבצע פיגוע בהר דב התכוונה לבצע ירי צליפה או מנשק קל לעבר חיילי צה"ל, או לחילופין להניח מטען חבלה, ולא להשתמש בטיל נ"ט. עוד עולה מההערכה כי החוליה מנתה שלושה מחבלים לפחות, שהגיעו למרחק של כ-150 מטרים מהמוצב הצבאי במקום, ונערכו להתבסס בקרקע. לפי מדיניות הרמטכ"ל אביב כוכבי, לצה"ל לא הייתה כוונה להרוג את המחבלים, שהמודיעין עקב אחריהם באופן ממוקד.

עוד בוואלה! NEWS

הברחת - הרווחת: תכנית השלבים שאפשרה לצה"ל וחיזבאללה להתהדר בניצחון

לכתבה המלאה
איסוף ממצאים בזירת התקרית בגבול לבנון, היום (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של יוניפי"ל)

מחשש לפיגועים נוספים של חיזבאללה וברקע המתיחות הנמשכת בגזרה, צה"ל החליט אתמול על תגבור הכוחות בפיקוד הצפון. התגבור יתבצע במערך הטילים המדויקים מהקרקע, ביחידות האיסוף הקרבי ובכוחות החי"ר המיוחדים בפיקוד הצפון.

ראש ממשלת לבנון חסן דיאב קרא אתמול לנהוג באיפוק בימים הקרובים בשל המתיחות השוררת בגבול. "הפעולה של ישראל בגבול הייתה הסלמה צבאית מסוכנת שפגעה בריבונות המדינה", אמר. לדבריו, התקרית הייתה הפרה של החלטה 1071 של מועצת הביטחון של האו"ם, שהתקבלה בתום מלחמת לבנון השנייה. הוא האשים את ישראל בניסיון לשנות את המנדט של יוניפי"ל ואת כללי הפתיחה באש.

כוח יוניפי"ל באזור התקרית בגבול לבנון, היום (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של יוניפי"ל)
כוח יוניפי"ל באזור התקרית בגבול לבנון, היום (צילום: מתוך חשבון הטוויטר של יוניפי"ל)

התקרית שלשום התרחשה בחוות שבעא, שלטענת לבנון הוא שטח כבוש שלה, אך האו"ם מגדיר אותו שטח כבוש של סוריה. גם לאחר הנסיגה של צה"ל מדרום לבנון בשנת 2000, המשיך חיזבאללה לטעון שישראל עדיין מחזיקה בשטחים לבנוניים - חוות שבעא ו"שבעת הכפרים" - יישובים שיעיים בגליל העליון שנכבשו בידי ישראל במהלך מלחמת העצמאות ושתושביהם נמלטו ללבנון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully