הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את חוק "מענק לכל אזרח"

המליאה אישרה את הצעת החוק הקובעת חלוקת מענקים חד-פעמיים לאזרחים, במטרה לעודד את הצריכה והתעסוקה. על פי החוק, כל אזרח מעל גיל 18 יקבל 750 שקלים ועבור כל ילד, עד הרביעי, 500 שקלים. הביטוח הלאומי: מענק הקורונה למשפחות לילדים מתחת לגיל 18 ישולם בראשון

בווידאו: תוצאות הצבעה על חוק "מענק לכל אזרח" (צילום: ערוץ כנסת)

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק המענקים החד-פעמיים. 68 חברי כנסת תמכו בחוק שכונה "מענק לכל אזרח", ללא מתנגדים. החוק קובע חלוקה של המענקים לאזרחים, במטרה לעודד את הצריכה ואת התעסוקה ולהניע את גלגלי הכלכלה הישראלית. כל תושב ישראל מעל גיל 18 או נער או נערה נשואים, יקבלו מענק חד-פעמי בסכום של 750 שקלים. עד הילד הרביעי, יהיה גובה המענק 500 שקלים, מהילד החמישי והלאה יעמוד המענק על 300 שקלים. 

בנוסף, תוענק תוספת של 750 שקלים לאוכלוסיות של מקבלי קצבאות וגמלאות שונות. בחוק נקבע גם כי לא יתבצע קיזוז בגין חובות כנגד המענקים, וחיילים ששוחררו או ישוחררו במהלך כל שנת 2020, יהיו זכאים למענק של 500 שקלים נוספים על 750 השקלים שהם זכאים להם במסגרת חוק המענקים החד-פעמיים. התוספת הינה לחיילים משוחררים וכן למשרתי שירות לאומי ואזרחי שמסיימים את שירותים בתקופה הזו, והיא תוענק במסגרת חוק החיילים המשוחררים.  

חוק המענקים

 • כל תושב ישראל שעבר את גיל 18 או נער או נערה נשואים יקבלו 750 שקלים
 • משפחות עם ילדים: תוספת 500 שקלים עד הילד הרביעי, מהחמישי והלאה - 300 שקלים
 • אוכלוסיות מקבלי קצבאות וגמלאות: מענק נוסף בסך 750 שקלים
 • חיילים ששוחררו או ישוחררו במהלך שנת 2020: תוספת של 500 שקלים
אשכנזי גנץ וכץ במליאת הכנסת, היום (צילום: אתר רשמי, עדינה ולדמן, דוברות הכנסת)

במהלך הדיון על הצעת החוק אמר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) כי "גם ילד שביעי הוא רעב, וגם לו צריך לתת ארוחת צהריים". ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) גיבה את גפני על הרחבת התוכנית וציין כי "לא רק למשפחות חרדיות וערביות יש ארבעה ילדים". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מתח ביקורת על כך כי "מי שקובע את סדר העדיפויות לממשלה זה גפני וטיבי".

החוק הוא במקור תכנית שהציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ. אחרי שאושר בממשלה, ח"כ משה גפני היה אחראי להרחבת התוכנית המקורית, וחברי הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו ומיקי לוי מיש עתיד פעלו להשגת ההטבה הנוספת לחיילים המשוחררים.

נתניהו ברך על אישור חוק המענקים, ואמר כי "הכסף יגיע לחשבונות הבנק שלכם, אזרחי ישראל, כבר בתחילת השבוע הבא. זה עוד צעד שיקל עליכם ויניע את גלגלי הכלכלה שלנו". נתניהו הוסיף כי "עשינו הרבה צעדים כאלה ויהיו נוספים".

עוד בוואלה! NEWS

בעקבות דרישת גפני: הממשלה צפויה להרחיב את המענקים לכל ילד

לכתבה המלאה
"גם ילד שביעי הוא רעב". ח"כ גפני, היום (צילום: אתר רשמי, עדינה ולדמן, דוברות הכנסת)

אתמול אישרה המליאה את הצעת חוק יסוד: משק המדינה, הקובעת הוצאת סכום נוסף של כ-6.72 מיליארד שקלים בשנת 2020, לצורך מימון התכנית המורחבת שדרש גפני. בכך, הסכום גדל ב-220 מיליון שקלים מהסכום המקורי נוכח הסיכום להרחיב את תוכנית המענקים מעבר לילד השלישי.

הביטוח הלאומי: המענקים למשפחות יועברו בראשון

מוקדם יותר היום אמר מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, כי אם החוק יעבור בכנת היום - מענק הקורונה למשפחות לילדים ישולם כבר ביום ראשון. שפיגלר הבהיר כי עם אישור החוק, ביום ראשון תועבר הפעימה הראשונה של תכנית "מענק לכל אזרח" לחשבונות הבנק של מקבלי קצבאות הילדים. בהמשך יועברו הכספים ליתר הזכאים, עד להשלמת המשימה.

"פרויקט בסדר גודל של מענק לכל אזרח, מעולם לא היה במחוזותינו", הודה שפיגלר. "עובדי הביטוח הלאומי ממשיכים לעבוד במתכונת חירום מאז מרץ, בעמידה במשימות הלאומיות, מתוך מודעות לגודל השעה והשליחות שבצידה. הכספים יועברו לרשות הזכאים בפעימות עד שאחרון האזרחים יקבל את המענקים המגיעים לו".

(עדכון ראשון: 13:50)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully