וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בדרך להסכם: התקדמות משמעותית במגעים בין העובדים הסוציאליים לאוצר

האוצר ונציגי העובדים גיבשו עקרונות להסכם, במטרה לסיים את השביתה בשירותי הרווחה, הנמשכת זה כשבועיים. במסגרת ההסכמות, יינתנו מענקים של אלפי שקלים באופן מיידי, לצד תוספת של כ-200 מיליון שקלים לשכר העובדים החל מהקיץ הבא. המו"מ בין הצדדים נמשך

עריכה: עמית שמחה

התקדמות משמעותית נרשמה הערב (שלישי) במשא ומתן בין נציגי העובדים הסוציאליים לבין נציגי האוצר, בניסיון להגיע להסכם בין הצדדים שיביא לסיום השביתה בשירותי הרווחה, הנמשכת מזה 16 ימים. לפני זמן קצר הסתיימה פגישתם של שר האוצר ישראל כץ, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים בהסתדרות ענבל חרמוני והצוותים המקצועיים במשרד האוצר.

במסגרת הפגישה, שבה השתתף גם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, גובשו עקרונות ההסכם ונרשמה התקדמות משמעותית, כשבשעות הקרובות צפויים הצדדים לסכם את הפרטים הסופיים. לפי גורם המעורה בפרטים, ההסכמות צפויות לכלול מענקים של אלפי שקלים שיינתנו באופן מיידי, וכן תוספת של כ-200 מיליון שקלים למשכורות העובדים הסוציאליים, שתינתן החל מחודש יולי 2021.

התוספת שהציע שר האוצר כץ לקיץ הבא מהווה פעימה ראשונה - כשהפעימה השנייה תהיה כשייפתחו את הסכמי השכר במגזר הציבורי. עם זאת, הצדדים טרם הגיעו להסכמות לגבי הסכום שינתן במסגרת אותה פעימה, אך סביר שהם ינועו בין 100 ל-200 מיליון שקלים. עוד נושא שעליו עדיין לא הגיעו הצדדים לסיכום, הוא האם התוספת תחול גם על עמותות או רק על המגזר הציבורי. הדיונים נמשכים בשעה זו, וככל שלא יהיו הסכמות הלילה השביתה תימשך גם מחר.

הפגנת העובדים והעובדות הסוציאליות, כיכר רבין, 21 ביולי 2020. מרים אלסטר, פלאש 90
ככל שלא יושגו הסכמות, השביתה תימשך גם מחר. הפגנת העובדים הסוציאלים בת"א/פלאש 90, מרים אלסטר

ישנה מחלוקת גם בנוגע למענקים לשנה הקרובה שישולמו בעקבות משבר הקורונה, כשבאוצר מציעים תוספת של מאות שקלים בכל חודש בעוד באיגוד דורשים תוספת חודשית של כ-1,250 שקלים. מלבד זאת, סוכם על הגדלת אחוזי המשרה לעובדים, וכן על התקציב לתכנית המוגנות, שהשר הודיע עליו הבוקר. בין שר האוצר לראש הממשלה סוכם כי ביום ראשון הקרוב תובא הצעת החלטה לממשלה כדי לתת גיבוי תקציבי להסכם המתגבש.

עוד בוואלה!

ההסתדרות: אם משבר העובדים הסוציאלים לא ייפתר - עוד ענפים יצטרפו לשביתה

לכתבה המלאה

העובדים הסוציאלים שובתים במחאה על העומס בעבודתם, תנאי העבודה הלא הולמים והאלימות המופנית כלפיהם במהלך העבודה. במסגרת המחאה, נערכה היום הפגנה נוספת בכיכר רבין בתל אביב, והמוחים חסמו לתנועה את רחוב אבן גבירול.

שר האוצר ישראל כ"ץ בפגישה עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, שר העבודה והרווחה איציק שמולי, סגן שר האוצר יצחק כהן, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים בהסתדרות ענבל חרמוני והצוותים המקצועיים במשרד האוצר. 21 ביולי 2020. ההסתדרות, אתר רשמי
בראשון תובא הצעה לממשלה כדי לקדם את ההסכם המתגבש. הפגישה שנערכה הערב בין נציגי הממשלה לנציגי העו"סים/אתר רשמי, ההסתדרות

הבוקר הודיע שר האוצר ישראל כץ על הקצאת 70 מיליון שקלים לתכנית מוגנות לעובדות ולעובדים הסוציאליים באופן מיידי, שתיתן מענה לבעיית האלימות עד לסוף שנת 2021 וללא קשר למשא ומתן.

עם זאת, יו"ר איגוד העובדות הסוציאליות ענבל חרמוני טענה כי ההודעה היא בלוף. "בעוד שמונה חודשים, כשתותקף העובדת הסוציאלית הבאה - מה יגידו פקידי האוצר? היה לנו כסף להגן עלייך רק לשמונה חודשים?", אמרה.

לטענת חרמוני, "הפקידות באוצר מכשילה את ישראל כץ עם סיפורים על דרישות השכר. איגוד העובדים הסוציאליים דורש הסכם בוררות על מבנה השכר. לכולם ברור שמתווה בוררות ייקח מספר חודשים, כך שהטענה על היעדר תקציב היא לא יותר מספין בכדי לשבור את רוחן של העובדות". היא הוסיפה כי "פקידי האוצר קוראים לנו לשוב לשולחן המשא ומתן - אנחנו מחכות כבר שבוע למשא ומתן שהופסק באופן אלים וחד צדדי. אנחנו נגיע בכל שעה. שידע שר האוצר שפקידי האוצר הונו אותו ולא קבעו כלל דיונים".

הפגנת העובדות הסוציאליות מול הכנסת, 19 ביולי 2020. רוני כנפו
הפגנת העובדות הסוציאליות מול הכנסת, בתחילת השבוע/רוני כנפו

גם הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת דנה הבוקר בנושא העובדים הסוציאליים. יו"ר הוועדה, ח"כ עודד פורר, אמר בדיון כי "מדינת ישראל צריכה להתבייש, משום שהמחיר שתשלם החברה הישראלית על חוסר ההתייחסות הראוי לשביתת העובדות הסוציאליות, יהיה חמור פי כמה ממה שהולכים או צריכים לשלם עכשיו כדי לסיים את השביתה הזו".

ח"כ פורר מתח ביקורת על הממשלה על אי הטיפול במשבר, ואמר כי "לא יכול להיות שראשי המדינה, ששר הרווחה והאוצר, יכולים לישון בלילה כשהם יודעים שיש משפחות שאין להם לא יום ולא לילה בגלל האירועים האלה".

בהמשך היום הכריז יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד כי אם משבר העובדים הסוציאליים לא ייפתר - ענפים נוספים במגזר הציבורי יצטרפו לשביתה לאות סולידריות. בר דוד אמר את הדברים לאחר שנפגש עם ראשי המאבק. בנוסף, הוא גם הודיע שיפתח את קרן השביתה של ההסתדרות, ויעניק לכל אחד ואחת מהעובדים הסוציאליים השובתים מענק בגובה 1,000 שקלים.

(עדכון ראשון 21:38)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully