מי ירוץ עד הסוף? אלו מועמדי לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים

בסוף החודש ייבחר נציג הלשכה לוועדה, ומבין חמשת המועמדים מסתמן כי המוביל הוא יו"ר מחוז צפון, מוחמד נעאמנה, אך פרישה של חלק מהמועמדים יכולה לשנות את התמונה. היום תבחר הכנסת בבחירה חשאית את הנציגים מטעמה

15/07/2020
עריכה: ליר שפיגלר

(בווידאו: ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, דצמבר 2019)

רשימת המועמדים של לשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת שופטים נסגרה אתמול (שלישי). הבחירות עצמן ייערכו עוד שבועיים, וכרגע ההערכות הן שהסיכויים של יו"ר מחוז צפון בלשכה, מוחמד נעאמנה, הם הגבוהים ביותר. עם זאת, סביר להניח שלא כל חמשת המועמדים שנרשמו ימשיכו בהתמודדות עד הסוף, וזהות המועמדים שיפרשו יכולה לטרוף את הקלפים.

ללשכת עורכי הדין יש שני נציגים בוועדה לבחירת שופטים, ובסוף החודש ייבחר מחליפו של יו"ר הלשכה הקודם, אפי נווה, שפרש בשל הסתבכותו בפרשת "מין תמורת מינויים". הנציג נבחר בבחירות חשאיות על ידי 44 חברי המועצה הארצית של הלשכה.

מסתמן כמועמד המוביל. עו"ד מוחמד נעאמנה(צילום: באדיבות המצולמים)

באופן גס אפשר לחלק את המועצה כיום לגושים שמזכירים את הפוליטיקה הישראלית הכללית: ימין, שמאל, דתיים וערבים - כאשר נציגי הדתיים נוטים לחבור לימין, ונציגי הערבים לשמאל. בגוש השמאל, מלבד נעאמנה, מתמודדים עו"ד ערן גולן מסיעת "לתכלית ראויה", ועו"ד יצחק (יצי) גורדון, ראש סיעת "עורכי דין בשירות הציבור", שמייצגת במועצה את עורכי הדין במגזר הציבורי.

בצד הימני של המפה מתמודדים יו"ר הלשכה לשעבר, דורון ברזילי וראש הסיעה הדתית "אמונה במשפט", עו"ד איציק נטוביץ'. עד אתמול נראה היה כי גם עו"ד מאיר מזרחי, שאינו חבר מועצה, ינסה להיבחר - אך אמש הוא הודיע כי לא יתמודד. מזרחי הוא האחרון בשורה של שמות של עורכי דין שאינם חברי מועצה שהוזכרו כמועמדים אפשריים, אולם לבסוף הבינו כי ללא תמיכה מפורשת של יו"ר הלשכה, אבי חימי, סיכוייהם להיבחר קלושים.

מהצד השמאלי, לנעאמנה יש את ה"בייס" המוצק ביותר - 11-10 חברי מועצה. למרות זאת, חלק מחברי המועצה סבורים כי דווקא גורדון חובש הכיפה יוכל למשוך מצביעים מגוש הדתיים, אך לא ברור אם יצליח לעשות זאת כל עוד ברזילי ונטוביץ' שניהם נמצאים במשחק.

מתמודד מהצד הימני של המפה. עו"ד דורון ברזילי(צילום: אתר רשמי, ויקיפדיה)

באופן כללי, לאור החלוקה הגושית במועצה, השאלה המשמעותית ביותר היא מי מהמועמדים יישאר במרוץ עד סופו. צד שיצליח להתאחד סביב מועמד מוסכם יגדיל מאוד את סיכוייו מול צד שיפצל את הקולות בין כמה מועמדים. במוצ"ש האחרון נערכה בתל אביב פגישה בה השתתפו כעשרה מחברי המועצה, שרובם מזוהים עם הימין, בניסיון להסכים על מועמד אחד. בפגישה לא השתתפו נציגי גוש הדתיים.

באשר ליו"ר חימי, אם לפני חודש השאלה הגדולה הייתה במי הוא יתמוך, כעת מסתמן שהוא לא יביע תמיכה פומבית באף מועמד. גורמים במועצה הארצית העריכו כי חימי לא ירצה להיות מזוהה עם מועמד שעלול להפסיד, ולכן גם אם יתמוך במועמד מסוים הוא לא צפוי להכריז על כך בפומבי.

ככל הנראה לא יביע תמיכה פומבית באף מועמד. חימי(צילום: ראובן קסטרו)

ללשכת עורכי הדין יש שני נציגים בוועדה לבחירת שופטים, ובעוד חודשיים צפויות להתקיים בחירות נוספות לנציגה שתחליף את עו"ד אילנה סקר, שאף עשויה לנסות להיבחר לקדנציה שלישית. מלבד נציגי הלשכה, יושבים בוועדה שבעה חברים נוספים: היו"ר הוא שר המשפטים, אבי ניסנקורן, ולצדו תכהן כנציגת ממשלה נוספת שרת התחבורה מירי רגב. בוועדה יש גם שלושה שופטים מבית המשפט העליון ושני חברי כנסת.

על פי ההסכם הקואליציוני, הקואליציה אמורה לתמוך במועמדותם של צבי האוזר (דרך ארץ) ואסנת הילה מארק (הליכוד). עם זאת, על פי חוק נציגי הכנסת נבחרים מבין חברי הכנסת בבחירות חשאיות, כך שעדיין ייתכנו הפתעות.

מלבד הוועדה לבחירת שופטים, נסגרה היום רשימת המועמדים גם לנציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים צבאיים. המועמדים שם הם עורכי הדין טל אבריאל, אורית קורין, משה תורג'מן ונועם לאור.

עם סגירת רשימות המועמדים מסר ראש הלשכה חימי: "רשימת המועמדים לתפקיד נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים ובוועדה לבחירת שופטים צבאיים כוללת עורכות ועורכי דין מצויינים וראויים, ואין לי ספק שמי שייבחר בידי חברי המועצה הארצית, ייצג נאמנה ובכבוד רב את ציבור עורכי הדין בישראל. אני מאחל הצלחה לכל אחת ואחד מהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully