השפעות משבר הקורונה: 12% מהשוכרים לא שילמו את מלוא שכר הדירה

דוח מרכז המחקר והמידע של הכנסת חושף את השפעות המגיפה על שוק הדיור, לאור הקושי של העובדים המושבתים לשלם שכירות. בעתיד, קיים חשש ש-5% מנוטלי המשכנתא יתקשו להחזיר את חובותיהם. בניגוד למדינות אחרות בעולם, בישראל לא ניתן מענה למשקי בית המתקשים לשלם שכר דירה

-

(בווידיאו: הפגנת העצמאים בתגובה להגבלות הקורונה החדשות)

12% מהשוכרים לא שילמו את מלוא שכר הדירה שלהם בחודש אפריל בשל משבר הקורונה, ו-5% לא יוכלו לשלם את המשכנתא שלהם - כך עולה מדוח מרכז המחקר והמידע של הכנסת. היום (שלישי), ועדת הכלכלה של הכנסת דנה בדוח זה ובהשפעותיו על שוק הדיור.

הדוח בחן את השפעת מגיפת הקורונה על ענף הדיור ואת הסיוע שניתן בישראל ובמדינות מפותחות. בין היתר, נבדקו מחירי הדירות והשכירות, השפעות המשבר עליהם וכן משקל ההוצאה על משכנתא או על שכר דירה מתוך ההכנסה של משקי הבית. כמו כן, נבחנה גם השפעתו של המשבר על עובדים מושבתים המשלמים משכנתא או שכר דירה.

12% לא שילמו את מלוא שכר הדירה. צעירים מעבירים דירה בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

מהדוח עולה כי לממשלה אין תכנית סדורה לסיוע לשכירים שנקלעו לקשיים כלכליים. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), אמר כי הוא מרגיש שאין מספיק דיוני עומק תכליתיים במשרדי הממשלה. לכן, לדבריו, בכוונת הוועדה לזמן לדיונים את השרים הרלוונטיים כדי לדרוש מענה לבעיות, כש"התכנית הכלכלית לא יכולה להסתכם רק בחל"ת (חופשה ללא תשלום) ובהנחה בארנונה".

את מספר משקי הבית המשלמים משכנתא או מתגוררים בשכירות ניתן ללמוד מהנתונים משנת 2018, לפני פרוץ המגיפה. על פי הדוח של מרכז המידע והמחקר, בשנה זו גרו כ-676 אלף משקי בית בדירות בבעלותם ושילמו משכנתא ממוצעת של 3,716 שקלים מדי חודש. כמו כן, כ-137 אלף משקי בית גרו בשכירות ושילמו שכר דירה של 3,703 שקלים בממוצע.

עוד בוואלה!

הפגנות בתל אביב בשל הטלת המגבלות החדשות על המשק: "גזר דין מוות"

לכתבה המלאה

עבודתם של כמיליון איש הושבתה בחודשים מרץ ואפריל, בין אם מדובר בעצמאים, במפוטרים או בעובדים שהוצאו לחל"ת. העובדה שדמי האבטלה שקיבלו היו נמוכים משמעותית משכרם האחרון עלולה להביא לקושי בתשלום חובות, משכנתא ושכר דירה. לפי תרחיש קיצון שערך בנק ישראל, גידול חד באבטלה עלול להביא לכך שכ-5% ממי שנטלו משכנתא יתקשו להחזיר את החוב, בעיקר בקרב משקי בית בעלי הכנסה נמוכה.

מהדוח עולה כי אין מענה עבור עובדים מושבתים המשלמים שכר דירה, וחלקם מתקשים להמשיך בתשלום. לפי המחקר, כ-12% ממי שגרים בדירות שכורות לא שילמו את מלוא שכר הדירה באפריל של שנת 2020. מבין אלו שלא שילמו את שכר הדירה במלואו, קרוב ל-40% לא שילמו כלל, והיתר שילמו אותו חלקית.

בישראל ובעולם: למי לא ניתן סיוע?

במדינות המפותחות שנסקרו, הופעל כלי לסיוע המאפשר לדחות את תשלום המשכנתא לתקופה של בין שלושה לשישה חודשים, ברובן לעובדים שהושבתו. בחלק מהמדינות התאפשרה גם דחייה של שכר הדירה בתנאים מסויימים ובאחרות הוענק סיוע בתשלום שכר הדירה.

על פי נתוני בנק ישראל, בישראל ניתן מענה לחלק מ-676 אלף משקי הבית המשלמים משכנתא, שיכולים לדחות את התשלומים לתקופה של עד חצי שנה. אולם, לא ניתן מענה למשקי הבית הגרים בשכירות ומתקשים להמשיך לשלם את חובותיהם לאור הירידה בהכנסות.

כמיליון עובדים הושבתו בשיא המגיפה. הפגנת העצמאים בשדרות רוטשילד, היום (צילום: אתר רשמי, -)

מסקירה של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר עולה כי השכר החודשי הממוצע של העובדים המושבתים בתקופת המשבר עומד על 6,342 שקלים - כ-60.5% מהשכר הממוצע במשק בשנת 2019, שעמד על 10,184 שקלים.

נראה כי פער זה נובע מהעובדה שרוב העובדים המושבתים הם צעירים ונשים, המרוויחים שכר נמוך יחסית. השכר החודשי הממוצע בשנת 2019 בענפים שבהם עובדים הושבתו נע בין 4,400 שקלים ל-23,400 - פער של כ-43%.

כמו כן, אין מענה גם לעובדים מושבתים המשלמים החזרי משכנתא, ולא יחזרו לעבודה אחרי חצי שנה. ייתכן כי בעתיד הם לא יוכלו לשלם תשלומים אלה, והבנקים ייאלצו לפנות אותם מבתיהם.

אלה הנפגעים העיקריים מהמשבר

בסקירה של מערכת הבנקאות לשנת 2018, נערכה סימולציה של השפעת תרחיש קיצון מקרו-כלכלי על תיק האשראי הבנקאי לדיור למקרה של עלייה חדשה בריבית או בשיעור האבטלה. ההשפעה העיקרית היא על משקי בית שמשקל החזר המשכנתא שלהם גבוה יחסית מתוך הכנסתם.

כ-25% ממשקי הבית בשני חמישוני ההכנסה הנמוכים נטלו משכנתא שהנתח החודשי שלה גבוה מ-35% מהכנסתם, לעומת 9% משני חמישוני ההכנסה הגבוהים. לפי הממצאים, הגורם המרכזי לכשל שממנו סובלים הלווים הוא העלייה החדה באבטלה - כ-5% ממשקי הבית שנטלו משכנתא יתקשו לשלם את החוב. בעלי הכנסות נמוכות עד העשירון הרביעי, שהכנסתם החודשית עומדת על 10,612, הם הפגיעים ביותר.

676 אלף בדירות בבעלות, 137 בדירות שכורות. שכונה ד' בבאר שבע (צילום: ראובן קסטרו)

בחודש אפריל, חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ומהאוניברסיטה העברית בירושלים ערכו מחקר בקרב שוכרי הדירות, שממנו עלה כי שכר הדירה הממוצע עמד אז על 3,680 שקלים בחודש. עבור 70% ממשקי הבית, שכר הדירה מהווה יותר מרבע מהוצאות משק הבית, בעוד שעבור רבע ממשקי הבית, שכר הדירה היווה יותר ממחצית מהוצאותיהם.

לאור שכרם הנמוך של הצעירים, שרבים מהם בעלי ותק נמוך יחסית בעבודתם, הם הנפגעים העיקריים מהמשבר. באפריל השנה, 49% מהמשיבים היו מושבתים מעבודתם בשבוע שאחרי פסח. 35% מבני הזוג של משיבי המחקר היו מושבתים אף הם. ההכנסה של כ-30% ממשקי הבית ירדה בלפחות 40%, ההכנסה של כ-17% מהם ירדה ביותר מ-60% וההכנסה של כ-4% ממשקי הבית נמחקה לגמרי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully