וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הערים שלא עוצרות באדום: רשימת היישובים שמובילים את עבירות הרמזורים

1.7.2020 / 19:44

מנתוני המשטרה עולה כי בירושלים חולקו 3,862 דוחות בשנה החולפת על אי-ציות לרמזור, בפער משאר הארץ. תאונות דרכים בצמתים היו הנפוצות ביותר ב-2019 ונחשבות לקטלניות במיוחד. מסקר שערכה "אור ירוק" עולה כי מצלמות רמזור הן אמצעי ההרתעה המיטבי. הבעיה: יש מעט מדי כאלו

חציית צומת באור אדום/צילום: אור ירוק

אם אתם נוסעים לירושלים ומתקרבים לצומת מרומזר, כדאי שתהיו ערניים. עיר הבירה זוכה גם השנה בתואר המפוקפק של אלופת הדוחות שניתנו על חציית צמתים באור אדום - 3,862 מהם נרשמו לנהגים בעיר. אחריה ברשימה נמצאות תל אביב עם 2,615 דוחות (32% פחות), וחיפה עם 1,802 דוחות - כך עולה מנתוני משטרת ישראל שנאספו לבקשת עמותת "אור ירוק".

כמות העבירות הגבוהה בבירה קשורה בין השארה בהיקף האוכלוסייה הכפול מזה של תל אביב וכן שטחה המוניציפלי הינו יותר מכפול. אולם גם מעבר להיבטים העירוניים, שנת 2019 סימנה עלייה משמעותית בכמות הדוחות שהופקו לנהגים על חציית צומת באור אדום. 34,509 כאלו הופקו לעומת 26,492 שניתנו בשנת 2018 - עלייה של 30%.

אוטובוס חולף מתחת לגשר המיתרים בירושלים. ShutterStock
זוכה שנה נוספת בתואר המפוקפק. גשר המיתרים בירושלים/ShutterStock

העלייה בכמות הדוחות מטרידה, שכן לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עבירת אי-ציות לרמזור נמצאת בראש רשימת העבירות הגורמות לתאונות מזה שנים. עבירה זו נחשבת לקטלנית יותר מבין התאונות, שכן ברבות מהן הפגיעה היא מסוג חזית-צד, בהן מכונית נוסעת פוגעת במכונית החולפת על פניה בצומת.

חלקן של תאונות דרכים בצמתים בשנת 2019 היה 34.9%, מה שהופך אותן לנפוצות ביותר. אחריהן תאונות עירוניות שלא בצומת עם 34.6%. כאשר משקללים פנימה את כמות הקילומטרים בכבישים לעומת השטח המצומצם יחסית של צמתים, העובדה הזו בולטת במיוחד.

"חציית צומת באור אדום היא אחת מעבירות התעבורה הקשות והחמורות שיש", הדגיש מנכ"ל עמותת "אור ירוק", ארז קיטה. "בשנת 2019 נוספו רק שמונה מצלמות רמזור חדשות, מספר מועט וקטן שלא מגביר את ההרתעה והחשש של נהגים להיתפס. הדרך לצמצם את התופעה המסוכנת הזאת היא להתקין עוד ועוד מצלמות רמזור בולטות ומשולטות. נהג שידע שהוא נכנס לצומת מרומזר ויספוג עונש קשה לא ימהר כל כך לסכן את החיים של כולנו".

כסף במקום בטיחות

אחד הכלים האפקטיביים ביותר לאכיפת אי-ציות לרמזור אדום הוא מצלמות האכיפה האוטומטיות. אלו המוצבות בכבישי ישראל נחלקות לשני סוגים, הראשון הוא מצלמות המהירות הידועות לשמצה ושאמינותן ואמינות הגוף המפעיל שלהן נכתשו בבית המשפט. הסוג השני הוא זה שמוצב בצמתים ומתעד גם מעבר באור אדום.

בניגוד לדוח שוטר, צילום ממצלמה כזו משמעותו זימון אוטומטי לדין בניגוד למקרה בו שוטר מטיל קנס של 1,500 שקלים ועשר נקודות, ורק בנסיבות מחמירות מוסר גם זימון לדין.

לגבי אפקטיביות הכלי הזה בעיני הציבור, סקר של "אור ירוק", שנערך על ידי "מאגר מוחות" בינואר 2020, מעיד כי 67% מהמשיבים סבורים כי מצלמות בולטות עם שילוט המתריע על קיומן מרתיעות מביצוע העבירה. מהסקר עולה כי שכיחות העבירה הזו גבוהה ממה שמרמזים נתוני המשטרה: 82% מהציבור ראו לפחות פעם אחת נהג חוצה צומת באור אדום בשנה האחרונה, רבע מהם ראה עבירה מסוג זה לפחות ארבע פעמים או יותר.

מצלמות אכיפת רמזור אור אדום. משטרת התנועה הארצית, חטיבת דובר המשטרה
צילום מתוך מצלמות אכיפה/חטיבת דובר המשטרה, משטרת התנועה הארצית

כשנשאלו האם חצו צומת באור אדום בשנה האחרונה 22%, שהם אחד מכל חמישה נהגים, העידו כי עשו זאת ו-7% העידו כי עשו זאת יותר מפעם אחת. הסיבה הרווחת ביותר הייתה שהנהגים שמים לב לרמזור המתחלף, אבל חושבים שיספיקו לעבור - כך ענו 76% מהם. 15% חושבים שהסיבה היא חוסר תשומת לב לרמזור.

מתוצאות הסקר עולה כי מיקום מצלמות אכיפה אוטומטיות ברמזורים הוא דרך הפעולה האפקטיבית ביותר על מנת למנוע מנהגים לחצות באור אדום. על פי בדיקה של עמותת אור ירוק ישנן 106 מצלמות רמזור בצמתים העירוניים והבינעירוניים. 45 מצלמות מוצבות בצמתים העירוניים ו-61 מצלמות מוצבות בצמתים הבינעירוניים.

מבדיקה של העמותה עולה כי בשנת 2019 נוספו שמונה מצלמות בצמתים העירוניים והבינעירוניים. ארבע מצלמות בלבד הוקמו בבאר שבע, נתניה, גבעתיים ובראשון לציון, בערים שם מתרחשות רוב התאונות. ארבע מצלמות חדשות הוקמו בצמתים בכבישים בינעירוניים - כביש 412 עם כביש 4404, צומת מחלף לוד צפוני כביש 40, כביש 61 בחיבור עם כביש 61 וכביש 6 בחיבור עם כביש 444.

אולם מלבד מצלמות אלו פזורות עוד כמה עשרות מצלמות שאינן מצלמות מעבר באור אדום אלא אוכפות עבירות מהירות בלבד. מצלמות אלו אמנם ניפקו הכנסה נאה למדינה של יותר מ-600 מיליון שקלים בארבע שנים, אבל תרומתן לבטיחות שואפת לאפס. כך, במקום למקם אותן בצמתים או במיקומים בהם מהירות היא גורם מסכן, כמו בערים או בצמתים, הן ממשיכות לארוב לנהגים הנורמטיביים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully